Cestovanie

Tip na výlet: Kraj pod Javorinou

"Ak ste milovníkmi prírody, architektonických skvostov, fascinujú vás kostoly, prípadne patríte k obdivovateľom stredovekých hradov, potom je Kraj pod Javorinou tým pravým tipom na výlet pre vás."

Danka Šoporová, 2. januára 2013 12:00
Beckovský hrad Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Toto mimoriadne pútavé miesto, rozprestierajúce sa v južnej časti stredného Považia, má všetky predpoklady stať sa vyhľadávanou turistickou destináciou. Poďme si predstaviť päť najatraktívnejších klenotov, ktoré by ste pri spoznávaní tohto kraja rozhodne nemali opomenúť.

Beckovský hrad – unikátne spojenie prírodných podmienok a ľudskej architektúry


Beckovský hrad, nachádzajúci sa na strmom skalnom brale v obci Beckov, patril v minulosti vďaka svojej strategickej polohe k významným strážnym kráľovským hradom. K jeho histórii sa traduje viacero povestí. Podľa jednej z nich sa názov hradu odvodzuje od šaša Becka, pre ktorého dal hrad vybudovať vojvoda Ctibor. Iná povesť hovorí o tom, ako hradný pán zhodil zo skaly sluhu, pretože v snahe zachrániť svoje dieťa zabil pánovho obľúbeného psa. Sluha pri páde zo skaly zakričal „do roka a do dňa“. A presne v tomto čase uštipla hradného pána do oka vretenica a oslepený spadol do priepasti.

Beckovský hrad Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Turisti zvyknú túto národnú kultúrnu pamiatku navštevovať najmä v júli, počas Hradných slávností spojených s dobývaním hradu. Za zmienku rozhodne stojí i lipový sad s viac ako 150 rokov starými lipami a tri náučné chodníky v okolí beckovského hradného brala.

Bošáca – viac než len chýrna bošácka slivovica


Bošáca, centrum Bošáckej doliny, má zo svojej bohatej minulosti naozaj čo ponúknuť. Niekoľko zachovaných hlinených domov so slamenou a šindľovou strechou nám odzrkadľuje staviteľstvo v dávnych časoch. Prekrásne kroje, výšivky, čipky a bohaté zvykoslovie zas odkrývajú čo to z ľudovej tvorby pôvodného obyvateľstva. Ak patríte medzi milovníkov romantických príbehov, určite si prezrite renesančný kaštieľ s parkom v miestnej časti Zemianske podhradie, ktorý obývala veľká láska Ľudovíta Štúra, Adela Ostrolúcka. Hoci je táto obec známa predovšetkým vďaka kvalitnej bošáckej slivovici, nájde sa i množstvo iných lákadiel, pre ktoré sa oplatí ju navštíviť.

Čachtický hrad – tajomný hrad v Karpatoch


Príbeh Alžbety Báthoryovej, ktorá hrad preslávila, bol inšpiráciou aj pre filmové spracovanie známeho slovenského režiséra Juraja Jakubiska. Nečudo. Krvavá grófka, ako ju zvykli pre jej sadistické sklony nazývať, dala údajne zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla okúpať v ich krvi. K takémuto nadobudnutiu večnej krásy a mladosti jej slúžila železná panna so zabudovanými dlhými nožmi. Tie prebodli každé, k železnej panne tisnúce sa dievča. I keď je už dnes hrad len malebnou zrúcaninou, stále ho zahaľuje rúško tajomna a každoročne k sebe pritiahne stovky zvedavých návštevníkov.

Čachtický hrad Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Unikátom tejto oblasti je tiež chránený prírodný výtvor Čachtická jaskyňa, ktorá vznikla chemickou činnosťou vody, no pre verejnosť je bohužiaľ neprístupná.

Stará Turá – centrum slovenského národného života


Presne takýto prívlastok si zaslúži mesto ležiace spolu s početnými kopaničiarskymi osadami v údolí pod svahmi Bielych Karpát. V 19. storočí tu pôsobilo viacero spisovateľov a národovcov. Za všetkých spomeňme napríklad dramatika Jozefa Hollého či sestry Máriu a Kristínu Royové, ktorých knihy boli preložené do viacerých jazykov a v objekte evanjelickej fary majú dokonca aj svoju pamätnú izbu. Jedným z najväčších lákadiel pre turistov je bezpochyby stará husitská veža, bývalý obecný dom, stĺp hanby a kalvária.

Veľká Javorina – sen každého lyžiara


Veľká Javorina je vrch (970 m), ktorý dominuje územiu na západ od Nového mesta nad Váhom. Udržiavané lyžiarske terény a vleky sem každoročne prilákajú lyžiarov nielen zo Slovenska, ale i z Čiech. Celé územie Podjavorinského kraja je charakteristické roztrateným osídlením.

Ľudmila Podjavorinská Foto: TASR/archív
Jednou z najväčších obcí tohto územia sú Bzince pod Javorinou. Ako už z názvu vyplýva, sú späté s významnou slovenskou spisovateľkou Ľudmilou Podjavorinskou.

Komentáre