Cestovanie

S Veronikou sme nazreli do raja menom Blue Mountains

"Skôr, ako budeme hovoriť o Austrálčanoch a porovnáme ich život so Slovákmi, tak sme vďaka Veronike nazreli do raja, ktorým je národný park Blue Mountains."

, 23. novembra 2012 6:00
Veronika Pekarovičová Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová

Po týždni sme tu opäť s Veronikou a ďalším pozdravom z Austrálie. Určite nám dáte za pravdu, že každý, kto navštívi mesto alebo miesto, kde je prvýkrát v živote, tak ho nadchne všetko, čo nemá možnosť vidieť v rodnej krajine. Každý z nás má tendenciu porovnávať to, čo má doma, s tým, kde sa práve nachádza.

Skôr, ako budeme hovoriť o Austrálčanoch a porovnáme ich život so Slovákmi, tak sme vďaka Veronike nazreli do raja, ktorým je národný park Blue Mountains.

Veronika Pekarovičová Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Národný park sa nachádza západne od Sydney vo vnútrozemí Južného Nového Welsu, asi 50 km od metropoly najľudnatejšieho austrálskeho štátu. „Požičali sme si auto a za polhodinku sme boli na mieste. Je to úplne iný svet, je to raj“ vyznáva sa Veronika. Tým, že je park od Sydney iba na skok, miestni využívajú túto lokalitu na oddych a relax. "Veľmi som sa tešila, že sa tam ideme pozrieť. Od tunajších ľudí som o Blue Mountains počúvala iba v superlatívoch. My sa chválime s Tatrami a oni majú Modré Hory.“ Národný park je dokonca v zozname UNESCO.

Národný park Blue mountains Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Prečo modré? Každý, kto príde do národného parku, určite pátra po pôvode názvu. „Za svoj názov vďačia eukalyptovým stromom  а ich výparom éterických olejov, ktoré vytvárajú modrú clonu. Blue Mountains sú jedny z najkrajších  а najrozmanitejších scenérií v okolí Sydney. Pohorie je pieskovcového pôvodu a najvyšší vrch sa volá  Birds Rock, ktorý má 1180 m. Po ceste tam sme návštívili Featherdale Wildlife Park, v ktorom máte možnosť zažiť typickú austrálsku faunu naozaj z blízka. Vyhliadkový cieľ „Three Sisters“( v preklade Tri sestry) ponúka úžasný výhľad na eukalyptové lesy  а priam vyzýva na príjemnú prechádzku,“ tá však podľa našej cestovateľky závisí od počasia.

K Three Sisters sa viaže jedna legenda, o ktorej nám Veronika porozprávala na záver, no ešte predtým malá geografická vsuvka. „Three Sisters patria k najväčším lákadlám národného parku. Tieto skalnaté monumenty, ktoré stoja vedľa seba, človeku vyrazia dych. Že nie sme jediní, ktorí si ich chcú pozrieť, sme sa presvedčili na vlastnej koži, keď tam a späť sme narážali na masy turistov,“ opisuje. „Turisti, samí turisti. Z mojich cestovateľských skúseností viem, že v lokalitách, ktoré sú vyznačené na turistickej mape, nemôžem očakávať iba zvuky panenskej prírody,“ skonštatovala a pokračovala. Skalné veže sa nazývajú podľa sestier z legendy -  Meehni (922 m), Wimlah (918 m), Gunnedoo (906 m). Do súčasnej podoby sa vyformovali postupnou eróziou, pôsobením vetra a vody. Skaly obklopuje obrie údolie Jamison Valley. „Je to nádherné údolie, preteká ním rieka Coxs a je plné eukalyptových stromov.

Skalné veže v Blue Mountains Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Veronika, ako teda znie sľúbená legenda? „Aborigenska legenda znie. Niekedy veľmi dávno žili v údolí Jamison Valley v kmeni Katoomba tri krásne sestry, ktoré sa zaľúbili do troch bratov zo susedného kmeňa Nepean. No zákony kmeňa im bránili v láske k bratom. Tí sa vzbúrili a vyhlásili vojnu. Náčelník kmeňa Katoomba však sestry premenil na skaly. No keď sa začala vojna, tak zahynul v boji a nenašiel sa už nikto, kto by sestrám vrátil ľudskú podobu.“

Park Euroka v Blue Mountains Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Možno pravdivý príbeh a možno iba rozprávka, v každom prípade veľmi smutná. Skutočné sú ale klokany, ktoré neodmysliteľne patria k austrálskemu koloritu, a bez ktorých by Austrália nebola Austráliou. Stretla si na výlete nejakých? "Myslela som si, že to nebude problém, no ako sme zistili, sú to veľmi plaché zvieratá. Ak ich človek chce vidieť, musí si privstať. My sme zaspali, no mali sme šťastie, pár sme ich videli aj o desiatej hodine doobeda," hovorí Veronika. Ako dodáva najviac ich je v parku Euroka. Park sa nachádza vo východnej časti národného parku. Okrem toho, že je to miesto na kempovanie, je to najznámejšia oblasť, kde od roku 1968 sústreďujú klokana šedého. Euroka leží v nádhernom údolí Megalong, v srdci Blue Mountains, uzatvára Veronika.

Výlet ťa teda uchvátil? "Z Blue Mountains som odchádzala s pocitom, že sa vraciam z rozprávky, ešteže som si tú rozprávku zvečnila vo fotoaparáte.“

Komentáre