Cestovanie

Piesočnaté pláže Kuby vás očaria

"Uvidíte život miestnych ľudí, vstúpite priamo do ich domácnosti, ponúknu vám ovocie zo svojej záhrady. "

TASR, 23. septembra 2012 6:00
Ostrov Cayo Coco na severe Kuby a jeho piesočnaté pláže. Foto: WEBMAGAZIN.sk/Martina Miksová
Keď sa povie Kuba, niektorí si predstavia nekonečné biele piesočnaté pláže, teplo, cigary, Ernesta Hemingwaya a možno i Fidela Castra. Koľkí z nás by chceli sedieť na pláži, popíjať pravý kubánsky rum a sledovať vlny na mori a chvíľu sa cítiť ako ten Hemingway.

Ak naozaj chcete zažiť absolútne ticho, pokoj a vrátiť sa domov tmavý ako čokoláda, oplatí sa navštíviť niektorý zo súkromných ostrovov. Jedným z nich je ostrov Cayo Coco na severe Kuby. Tu nájdete súkromie a určite sa na pláži nestretnete s dotieravými predajcami suvenírov.

Ostrov Cayo Coco na severe Kuby. Foto: WEBMAGAZIN.sk/Martina Miksová


Na ostrov sa dostanete cestou, ktorá je strážená a musíte prejsť „colnicou“ za malý poplatok. Domáci majú zakázaný vstup na ostrov, prekročiť závory môžu len zamestnanci jednotlivých hotelov. Pokiaľ preferujete menej ľudí, najlepší čas je cestovať v letných mesiacoch mimo sezóny.

Zamestnanci v hoteli sú milí a občas aj zvedaví. Ak sa priznáte, že cestujete z Európy, uvidíte malé iskričky v ich očiach. Môže sa vám stať, že pri spomienke Slovenska sa vás čašník spýta, či poznáte rozprávku Lolek a Bolek. A potom už len pobavene sleduje váš výraz na tvári. Život mimo ich krajinu Kubáncov zaujíma, nikdy sa vás však nespýtajú pred ostatnými ľuďmi, aké to je žiť v iných častiach sveta."O zábavu je vždy postarané!"V prípade, že sa po niekoľkých dňoch strávených na slnku začnete nudiť, vyberte sa na malý výlet mimo ostrova. Uvidíte život miestnych ľudí, vstúpite priamo do ich domácnosti, ponúknu vám ovocie zo svojej záhrady. Okrem toho môžete navštíviť krokodíliu farmu, kde dostanete do ruky udicu a môžete ich nakŕmiť. Pre tých odvážnejších je pripravený malý krokodíl, ktorého si vezmete do rúk. Prevezú vás na člne po rieke, kde uvidíte pri brehu národný strom Kuby a množstvo zaujímavých rastlín.

Ešte stále nemáte dosť a rozmýšľate, čo by ste vyskúšali? Skúste jazdu na koni po pláži. Nebuďte prekvapení, prilbu alebo ochrannú vestu nedostanete. V tejto krajine to jednoducho nepotrebujete. Pokiaľ vydržíte na koni dokonca a nezožerie vás dovtedy dotieravý hmyz, bude to jeden z najkrajších zážitkov z vašej dovolenky.

Na ostrove Cayo Coco si môžete zajazdiť i na koni. Foto: WEBMAGAZIN.sk/Martina Miksová

Komentáre