Cestovanie

Najbláznivejšie športy sveta: Na ktorý by ste si trúfli?

"Kreativita ľudí nepozná hranice, oblasť športu nevynímajúc. Akokoľvek strelene podaktoré disciplíny pôsobia, v celosvetovom meradle sa až prekvapivo dobre ujali."

Danka Šoporová, 15. januára 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Mindball


Mindball patrí medzi aktivity, pri ktorých by ste vysnívanú kondičku dosiahli len ťažko. Jediná časť tela, ktorá dostáva zabrať, je totiž mozog. Gro celej hry spočíva v oslobodení mysle od rušivých vplyvov a čo možno najvyšším sústredením „dopraviť“ loptičku do súperovej bránky. Hráčom sediacim oproti sebe snímajú mozgovú aktivitu špeciálne pásky pripevnené na hlavách, pričom výsledky merania sú pretavené do pohybu loptičiek.

Za tento nevšedný spôsob trénovania koncentrácie a mozgu vďačíme švédskej spoločnosti Interactive Productline, ktorá s originálnym nápadom prišla na trh v roku 2005. Odvtedy sa mindball teší veľkej popularite, hoci jeho budúcnosť na poli športu je neistá. Vďaka mindballu sa naučíte efektívne pracovať s mozgovou kapacitou, preto sa jeho širšie využitie predpokladá práve vo vzdelávacej oblasti.

Slamball


Slamball je považovaný za adrenalínový šport novej generácie. V USA ide o mimoriadne populárnu kombináciu basketbalu, amerického futbalu a prvkov akrobacie. Slamballový kôš je umiestnený tak vysoko, že bez použitia trampolíny doň loptu netrafíte. Skoky sú pochopiteľne vyššie a dlhšie, neraz sprevádzané saltami a inými vzdušnými kreáciami. Hra prebieha na špeciálne upravenom povrchu s ôsmimi trampolínami, po štyroch na každej strane ihriska. Cieľom zápasu je, rovnako ako pri basketbale, trafiť loptu do súperovho koša.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Táto zaujímavá hra vznikla tak povediac z nudy v roku 2002, keď zanietený basketbalový fanúšik, Američan Mason Gordon, hľadal spôsob, ako klasický basketbal zdramatizovať. V súčasnosti je slamball predvádzaný nielen na početných exhibíciách po celej Amerike, ale i na pravidelných ligových zápasoch.

Jazda na wok


Vďaka populárnej panvici až na Majstrovstvá sveta. I tak by sa dal stručne zhrnúť životný cyklus netradičnej športovej disciplíny. V roku 2003 prehral nemecký moderátor a bavič Stefan Raab stávku, ktorej splnenie spočívalo v divokej jazde po zľadovatenej ploche na známej čínskej panvici wok. Obľúbená televízna hviezda tak verejnosti ukázala ďalšiu, istotne zábavnejšiu formu využitia praktického kuchárskeho pomocníka.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Pravidlá sú pritom veľmi jednoduché. Snažíte sa udržať rovnováhu a čo najrýchlejšie doraziť do cieľa. Pri jazde je potrebné zapojiť celé telo, čo ocenia najmä ľudia túžiaci pri športe čo to spevniť. Pikoškou je, že k celosvetovo najúspešnejším pretekárom patrí bývalý člen kedysi populárnej skupiny The Kelly Family, Joey Kelly z Írska.

Octopush


Alebo ak chcete podvodný hokej, ktorý vymyslel potápač Alan Blake spolu s manželkou v roku 1954. Napriek tomu, že sa každé dva roky usporadúvajú Majstrovstvá sveta, masovej popularity sa netradičná aktivita asi nedočká.

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
Môže za to nepomer zábavných chvíľ medzi súťažiacimi a divákmi. Kým hráči vyzbrojení šnorchľom, potápačskými okuliarmi a plutvami naháňajú na dne bazéna puk, diváci nad hladinou sa obvykle dosť nudia.

Komentáre