Cestovanie

Na týchto jedlách si zrejme (ne)pochutíte

"Skutočnosť, že apetít jednotlivých národov sa značne odlišuje, dokazujú i nasledovné jedlá. Pavúky, červíky či larvy sú len zlomkom „nechutností“, ktoré svetová gastronómia ponúka."

Danka Šoporová, 17. januára 2013 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Exotické recepty vás budú pri úvahách o nedeľňajšom obede inšpirovať len ťažko. Ak sa však pýšite oceľovým žalúdkom a neutíchajúcou chuťou experimentovať, pravdepodobne vás pätica netradičných pochúťok ani zďaleka neodradí.

Vodné blchy


Ak máte za sebou návštevu Ázie či Thajska, určite ste sa s tunajšou obľúbenou pochúťkou stretli. Vodné blchy dorastajú až do úctyhodných šiestich centimetrov. Čo sa samotnej prípravy týka, vo finále sa odporúča ich dusená verzia. Mimochodom, výborne sa hodia k inému praženému hmyzu. Podľa odvážlivcov, ktorí nimi nepohrdli, vraj chutia skvele. Ak sa náhodou mýlime a vodná blcha nie je zrovna to, po čom váš žalúdok prahne, ponúknite ňou vodnú korytnačku. Tie ich vraj milujú.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Zatuchnuté vajcia


Číňania majú veľmi špecifické chúťky. Ťažko uveriť, že túto obživu dobrovoľne jedia milióny z nich. Postup prípravy je celkom jednoduchý. Potrebujete len istú dávku trpezlivosti, vajíčko a aspoň pol metra pôdy. Potom zahrabete vajce do hliny, soli, piesku na 60 dní a čakáte. Bielky sa premenia na želé a žĺtky už dávno nebudú žlté. K pochúťke pridajte špagety alebo ryžu a špecialita je na svete.

Pavúčie víno


S neobľúbeným článkonožcom súvisí i kambodžský hit - pavúčie víno. Jednotlivé časti pavúka zalejete ryžovým vínom, z čoho razom vznikne kalná tmavo-hnedá tekutina. Tá vám zdvihne náladičku a má i veľa zdraviu prospešných účinkov. Zbaví vás napríklad dýchacích problémov a bolestí chrbtice.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Vo všeobecnosti sa jedenie tarantúl a pokrmov s nimi spojených, datuje ku koncu sedemdesiatych rokov minulého storočia, kedy ľud utekal do džungle pred režimom Červených Kmérov. Tarantuly im na počudovanie zachutili a odvtedy sú pavúčie recepty nekorunovanou pýchou celého tamojšieho národa.

Mravčie larvy


Vraví sa, že s kečupom a tequilou sa dá zjesť úplne všetko. Mravčie larvy sú toho žiarivým dôkazom. Po ich vmiešaní do hojnej dávky kečupu, ochutení ostrým korením a pridaní do pšeničnej placky ani nezistíte, čo v skutočnosti jete. Špeciálne v Thajsku čelia larvy nevšednému záujmu. Množstvo obyvateľov im dáva dokonca prednosť pred nezdravými zemiakovými lupienkami. Nechutné? Možno. No čo tam po vizáži. Podľa cestovateľov, ktorí ich vyskúšali, chutia presne ako pop corn.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Casu Marzu


Talianska kuchyňa, to už dávno nie sú len cestoviny, pizza a dobré víno. Ak máte chuť na ozaj nevšednú lahôdku, vyberte sa na ostrov Sardínia. Casu Marzu, vo voľnom preklade „Prehnitý syr“, vám otvorí nové obzory. V čom spočíva jeho výnimočnosť? Do väčšieho kusu ovčieho syra sa nasadia larvy, ktoré si tu vydlabávajú svoje chodbičky. Hnilobný stav je znásobený tráviacim pochodom hmyzu, čo syru dodáva neobyčajnú chuť. Pred samotnou konzumáciou si na larvy dajte pozor. Dokážu vyskočiť až do výšky desiatich centimetrov a zaživa vám v žalúdku taktiež narobia peknú neplechu. Preto si na požutí syra dajte patrične záležať.

Komentáre