Cestovanie

Čo všetko treba urobiť pred lyžovačkou?

"Nezabudnite si pred lyžovačkou skontrolovať výbavu a poistiť sa."

TASR, Kristína Grebáčová, 7. novembra 2012 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Furcoň
Zimná sezóna sa každým dňom blíži. Na mnohých miestach Slovenska sme si už užili prvý sneh a mnohí si ráno hľadali auto pod bielou pokrývkou. Hoci s prvým snehom sa nemusí automaticky spustiť lyžiarska sezóna, mali by sme na ňu už začať pripravovať.

Ak sa chystáte vycestovať za lyžiarskymi zážitkami, či už na dlhšiu dovolenku do zahraničia, alebo na jeden deň niekam do vášho okolia, mali by ste si najprv skontrolovať výbavu. Okrem toho je dobré aj poistiť sa. Nikdy predsa nemôžete vedieť, čo sa stane.

Lyže si nechajte skontrolovať


„Vždy je dobré nechať si lyže skontrolovať odborníkom,“ hovorí marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.sk Ivan Šidla. V takom prípade budete mať istotu, že máte všetko v poriadku a nemusíte mať také veľké obavy.

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Nezabúdajte na nabrúsenie hrán lyží a scelenie prípadných rýh na skĺznici. Zimný šport si lepšie užijete, ale zároveň bude pre vás aj bezpečnejší. Okrem toho si skontrolujte nastavenie viazania podľa vašej aktuálnej výšky a hmotnosti. Ivan Šidla k tomu dodáva: „A to najmä u detí, ktoré rýchlo rastú.“

Informujte sa o pravidlách


V mnohých lyžiarskych strediskách platia rôzne pravidlá. Pred odchodom na lyžovačku by ste si preto mali tieto pravidlá pozrieť a ujasniť, aby ste nemali žiadne problémy. V niektorých je napríklad povinná prilba.

Poistite sa


Pred lyžovačkou je dobré poistiť sa. Nespoliehajte sa na to, že patríte k lepším lyžiarom a budete si dávať pozor. Môžete byť aj najlepší na svete, ale vždy je tu možnosť, že sa niečo stane alebo že do vás zozadu napáli o niečo horší lyžiar.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Ivan Šidla upozorňuje: „Pri dojednávaní cestovného poistenia pre dovolenku na lyžiach je nutné zistiť, či poistka zahŕňa aj rizikové športy, kam lyžovanie patrí.“

Nezabúdajte ale na to, že poistenie sa nevzťahuje na úrazy, ktoré sa stanú mimo vyznačenej trate. Ak teda patríte k extrémistom, ktorí si to rúbu pomedzi stromy v lese, tak v podstate poistenie ani nepotrebujete.

„Okrem toho je dobré mať uzavreté poistenie zodpovednosti. To vás chráni, keď spôsobíte úraz druhej osobe, čo sa na zjazdovkách stáva často,“ uzavrel Ivan Šidla.

Komentáre