Cestovanie

Čičmany navštívila hodnotiaca komisia Európskej ceny obnovy dediny

"Členovia hodnotiacej komisie navštívia napríklad Múzeum na dreve maľované, kde sa nachádza viac ako sto kusov svadobných truhlíc."

TASR, 18. júna 2024 10:34
Na snímke obec Čičmany, archívne foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Hodnotiaca komisia Európskej ceny obnovy dediny v utorok navštívila obec Čičmany v Žilinskom okrese. Členovia komisie sa zoznámia s aktivitami a projektmi v oblasti hospodárskeho rozvoja, udržateľnosti, tvorby architektúry a rozvoja cestovného ruchu. Informovala o tom Renáta Gešvantnerová zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorá je vyhlasovateľom národnej súťaže Dedina roka.

V tejto súťaži získali vlani Čičmany ocenenie Dedina ako klenotnica a spoločne s Korňou, ktorá získala hlavnú cenu Dedina roka, reprezentujú Slovensko aj v celoeurópskej súťaži. "Čičmany získali ocenenie za citlivý a rešpektujúci prístup k zachovávaniu hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva s odkazom pre budúce generácie. Veríme, že svojou krásou a jedinečnou atmosférou zaujmú aj členov hodnotiacej komisie," poznamenal generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík.

Členovia hodnotiacej komisie navštívia napríklad Múzeum na dreve maľované, kde sa nachádza viac ako sto kusov svadobných truhlíc. Pozrú si pečenie chleba v storočnej peci, prichystaná je ukážka maľovania ornamentov, šitia čičmianskych papúč, strúhania šindľov a nebude chýbať ani výstava fotografií o miestnej architektúre a ochutnávka tradičných jedál.

Organizátorom európskej súťaže je Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny. "O víťazovi rozhodne porota na záverečnom spoločnom hodnotení v júli. Slávnostné udeľovanie ocenení Európskej ceny obnovy dediny 2024 je naplánované v septembri v rakúskej obci Stadtschlaining," doplnila Gešvantnerová.
Komentáre