Cestovanie
Aborigéni, civilizácia vytlačená na okraj spoločnosti
, 7. decembra 2012 6:00Stretnutie s aborigénmi v Sydney Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Keď sa povie Austrália, mnohým z nás príde na jazyk slovo „aborigéni“. Etnikum, ktoré patrí k neodmysliteľnému koloritu Austrálie. S našou cestovateľkou Veronikou sme sa pozhovárali, ako ich vníma ona a ako sú s nimi zžití samotní Austrálčania. Aborigéni sú pôvodní obyvatelia najmenšieho kontinentu. Slovo aborigén je odvodené z latinského ab origine - od začiatku, pôvodne. Slovenský ekvivalent znie domorodí alebo praobyvatelia Austrálie.
Ako nám Veronika prezradila, táto komunita je veľmi uzavretá a nemá veľmi rada cudzincov. „V Sydney ich veľmi vidieť nie je. Najviac ich žije v Queenslande, Stredozemí a v oblasti Uluru. Uluru je posvätná hora Aborigénov. Expedície a výstupy na horu považujú domorodci za svätokrádež.“
Keď Austráliu osídlili Európania, aborigéni boli systematicky vytláčaní na okraj spoločnosti. V 18. storočí, keď začala kolonizácia, boli domorodci vyvražďovaní či uvrhnutí do otroctva. V 20. storočí sa objavil ďalší fenomén. Rodinám násilne odoberali deti, tie následne prevychovávali a vštepovali im európsku kultúru a zvyky. „Dnes je ich situácia lepšia, povedala mi moja lektorka. Väčšina z nich ale má i tak problém zamestnať sa a žijú na hranici chudoby,“ konštatuje Veronika.
Ich sociálny status prirovnáva k pôvodným obyvateľom Ameriky, indiánom. „Žijú v rezerváciách, majú vlastnú samosprávu, ktorá podlieha austrálskej vláde. Robia väčšinou jednoduchšie práce, kde nie je potrebná odborná kvalifikácia.“
Na snímke jedna z malieb aborigénskeho umenia. Foto: Webmagazin.sk/AP
Kde a aké bolo tvoje prvé stretnutie s aborigénmi?Moje prvé stretnutie s domorodými obyvateľmi Austrálie bolo v Sydney. I keď som spomínala, že v Sydney ich nie je veľa, stretli sme ich pri prechádzke k preslávenej opere a k Circular Quay. Na vlastné uši som prvý raz v živote počula prapodivné zvuky a melódiu, ktorú vyludzoval nástroj podobný našej fujare, volá sa didgeridoo. Je to hudobný inštrument domorodého obyvateľstva, ktorý je vyrobený z eukalyptového dreva.
Na zemi sedeli čierni muži. Mali na sebe iba trenírky a boli pomaľovaní bielymi symbolmi, ktoré vyzerali ako odtlačky dlaní. Tá hra bola veľmi zaujímavá, robili rôzne hrdelné zvuky a ukazovali niečo rukou, znázorňovali rôzne zvieratá, pričom ich napodobňovali aj zvukmi. My sme stáli v nemom úžase pred nimi a sledovali toto úžasné predstavenie, v ktorom bolo cítiť prírodu a vzťah človeka k nej. V tej hudbe bolo niečo magické a ja som vedela, že títo ľudia si získali moje srdce.
Zistila si, čo znamenajú tie symboly na ich tele?
Aborigéni nepoznajú, resp. nepoznali písmo. Svoje pocity a duchovno vyjadrovali výtvarným umením. Tie ruky patria k najstarším symbolom. Nemajú nejaký konkrétny význam. Umenie domorodcov je nádherné. V súčasnosti sa ich diela vystavujú v galériách a múzeách najmä v Queenslande a v Severnom Teritóriu. Známa je galéria Gavala - Aboriginal Art Centre v Darling Habour.
Pôvodní obyvatelia Austrálie aborigéni Foto: Webmagazin.sk/AP
Kto je najznámejší aborigén?Je to Cathy Freeman, nazývaná tiež Catherine Astrid Salome "Cathy" Freeman. Známa atlétka a olympijská víťazka z letnej olympiády v Sydney v roku 2000. Ako prvá aborigénka mala tú česť zapáliť olympijský oheň. O 11 dní na to získala zlatú medailu v behu na 400 metrov. Je patrónkou a vyslankyňou aborigénskej komunity v Austrálii i vo svete.
Mala si možnosť ochutnať ich kuchyňu? Aká je?
Aborigéni sú degenerovaní modernou dobou. A to isté platí aj o ich stravovaní. Žijú z toho, resp. jedia to, čo vyprodukuje svetový potravinový priemysel. To znamená konzervované potraviny a rýchle občerstvenie.
Aký je tvoj pocit z aborigénov?
Som tu krátko. S kultúrou a životom sa iba zoznamujem. Neviem o nich ešte veľa, no verím, že sa mi podarí navštíviť Uluru. A verím, že sa dozviem a naučím viac. Z rozprávania a z toho, čo som si sama zistila viem, že sú to ľudia, ktorí sú nesmierne krehkí a zraniteľní. Sú silno spätí s prírodou. História a aj prax nám však ukazuje realitu. Tvrdá kolonizácia, prenasledovanie a utláčanie domorodých obyvateľov Austrálie spôsobilo to, že z nich urobili ľudí, ktorí sa pohybujú na samotnom okraji chudoby a sociálnej neistoty.