Biznis
Poznáte všetky spôsoby, akými sa dá platiť?
Erik Stríž, 7. júna 2013 6:00Ilustračná fotografia Foto: Tatra Banka
Internet Banking
Odosielanie peňazí cez prostredie internet bankingu patrí medzi najpopulárnejšie a prakticky aj medzi najbezpečnejšie. Každá banková inštitúcia má vlastné prostredie s vlastnými pravidlami, vo všeobecnosti však možno považovať IB za rýchly a univerzálny. K tomu, aby ste odoslali platbu, potrebujete zadať číslo účtu príjemcu, sumu, prípadne doplňujúce údaje (variabilný a konštatný symbol) a zadať bezpečnostné heslo. Toto heslo je generované vždy nové, pričom banky vám dávajú k dispozícii buď kartičky s vytlačenými kombináciami, alebo digitálne čítačky kariet.
Do internet bankingu bol dlhé roky prístup iba z domácich počítačov a notebookov, dnes sa k nemu dostanete aj zo svojho smartfónu alebo tabletu. Jeho funkčnosť je viacmenej rovnaká, avšak jeho grafické prevedenie zodpovedá možnostiam menších displejov a dotykovému ovládaniu. Navyše, moderné smartfóny dokážu vďaka vstavanej kamere prečítať aj čiarové a QR kódy, ktoré v sebe obsahujú všetky údaje potrebné pre vykonanie transakcie. Takto si ušetríte čas, vyžaduje sa od vás iba autorizovanie platby.
Platba kartou
Platba kreditnou alebo debetnou kartou je jednoduchá a dostupná prakticky každému, kto si v banke vedie účet. Väčšina moderných obchodov je dnes vybavená platobnými terminálmi pre karty MasterCard a VISA, pričom k zaplateniu nakúpeného tovaru potrebujete iba vložiť kartu do terminálu a zadať svoj PIN kód. Ten má minimálne 4, maximálne 8 čísiel.
Najväčším nebezpečenstvom tohto spôsobu platenia je, že vás niekto môže odsledovať pri zadávaní PIN kódu a keď vám následne kartu ukradne, má možnosť míňať vaše peniaze. Netreba zabúdať na to, že túto kartu nemusí so znalosťou PIN kódu zneužiť len pri nákupe, ale aj pri výbere hotovosti z bankomatu. Jedinou ochranou pred zneužitím karty po jej krádeži je okamžité kontaktovanie banky a zablokovanie karty.
Ilustračná fotografia Foto: Slovenská sporiteľňa
Bezkontaktné platby kartou
Bezkontaktné platby sú fantastická vec. Menšie čiastky, napríklad 5 eur, môžete bez problémov vyplatiť obyčajným priložením karty k terminálu, ktorý je vybavený symbolom bezkontaktnej platby. Samozrejme, prichádza do úvahy aj otázka zneužitia, že keď vám kartu ukradnú, páchatelia ani nebudú potrebovať váš PIN. Avšak týmto spôsobom je možné vykonávať iba menšie platby, hotovosť si takto z bankomatu nevyberie nikto. Navyše, ak zaznamenáte stratu alebo krádež karty, musíte opäť okamžite kontaktovať banku a tá vám kartu zablokuje na diaľku bezplatne.
Nálepka StickAir od Unicredit Bank
S vynikajúcim riešením u nás prišla Unicredit Bank. Tá pre svojich klientov pripravila nálepku StickAir, ktorá je vybavená rovnakou technológiou ako bezkontaktné platobné karty. V banke vám ju vystavia na počkanie a nie je k nej potrebné mať v banke otvorený ani základný účet. Kartičku StickAir si totiž môžete dobíjať ako kredit na mobile a nemusí byť nijakým spôsobom naviazaná na vaše bankové konto.
Platobnú nálepku StickAir banka Unicredit Bank spropagovala prostredníctvom slovenského internetového fenoménu "Som čarovný". Foto: Unicredit Bank
StickAir si nalepíte na svoj smartfón (ideálne sú tie, ktoré majú celkom plochú zadnú stranu, napr. Apple iPhone 4/4S/5, Sony Xperia Z alebo Samsung Galaxy S3/S4) a pri platbe nákupu iba priložíte svoj mobil zadnou stranou k platobnému terminálu. Nejde síce o plnohodnotné platby smartfónom, avšak umožňuje mať peniaze vždy pri mobile aj bez hotovosti alebo peňaženky. Menšie transakcie cez smartfón - Viamo
O platbách cez smartfón na telefónne číslo príjemcu sme písali predvčerom v článku o platforme Viamo. Táto služba vám umožní odosielať platby do výšky 50 eur komukoľvek aj bez toho, aby ste poznali číslo jeho účtu. Stačí, aby bol zaregistrovaný v systéme Viamo ako príjemca a ten už sám vie, ktoré bankové konto patrí k jeho telefónnemu číslu.
Služba je mimoriadne spoľahlivá, rýchla a bezpečná. Pri odosielaní každej platby musíte zadávať PIN kód a aplikácia samotná je vybavená ďalšími bezpečnostnými prvkami.
Aplikácia Viamo v smartfóne Foto: Viamo
Internetové platby - TatraPay, PayPal a iné
Keď nakupujete cez internet, je oveľa pohodlnejšie využiť jednu z platobných služieb, ktorú podporuje vaša vlastná banka. V e-shopoch preto môžete ako jednu z foriem úhrady nákupu vybrať napríklad TatraPay, VÚB Platby, Platím cez ČSOB, sporopay, OTP pay, mTRANSFER, UniPlatba, prípadne medzinárodne uznávaný PayPal (pre ten však musíte mať zriadený medzinárodný PayPal účet).
Tento spôsob platenia za objednaný tovar je relatívne bezpečný a spoľahlivý, avšak pri nákupe cez menej známe e-shopy s nedôveryhodným vzhľadom by ste si mali dávať veľký pozor. V minulosti sa stávalo, že sa prostredníctvom platby cez jednu z uvedených služieb ľudia stávali obeťou tzv. pishingu. To je taká forma podvodu, ktorú menej skúsení používatelia internetových platieb ani nemusia zaznamenať. Miesto kontextového okna s HTTPS adresou vašej banky sa otvorí jej napodobenina, avšak bez platného HTTPS certifikátu. Takéto falošné okno následne odsleduje údaje o vašej platobnej karte a môže ich zneužiť.
Opäť platí, že ak z vášho bankovému účtu bez vášho pričinenia odchádzajú platby, mali by ste si v prvom rade nechať zablokovať platobnú kartu.
Platby mobilom vyžadujú nielen NFC technológiu, ale aj bezpečnostnú certifikáciu zariadenia a niekoľko aplikácií. Foto: O2 Česká republika
Skutočné platby mobilom - NFC
Platby s pomocou mobilného telefónu u nás zatiaľ nie sú populárne, zato v zahraničí sa tešia stále masívnejšiemu využívaniu. Na to, aby ste mohli zaplatiť účty priamo svojím mobilom, potrebujete taký, ktorý je vybavený technológiou NFC. K tomu si musíte do mobilu nainštalovať dve aplikácie, jednu na spojenie telefónu s vaším bankovým kontom a druhú, ktorá telefónu umožní vykonanie platby. Nedokážu to však všetky NFC telefóny, preto je najlepšie informovať sa o tejto možnosti u predajcu vášho smartfónu.
Platby do 20 eur môžu prebiehať aj bez toho, aby ste museli zadávať PIN kód a priebeh platby je prakticky okamžitý. Stále sa však tento spôsob nedoťahuje na vyššie spomenuté bezkontaktné platby platobnou kartou.
Symbol pre NFC platby mobilom Foto: Tatra Banka
Dotykové platby s iPhone 5
Výhody platenia účtov za pomoci mobilu s NFC sú nesporné a možno by ich radi využívali aj majitelia smartfónov Apple iPhone 5. Aj napriek tomu, že po technickej stránke je tento smartfón vynikajúci a že svojim majiteľom poskytuje prvotriedny zážitok z používania moderného pracovno-multimediálneho zariadenia, nie je vybavený takou bežnou technológiou ako NFC. S riešením prišiel špeciálny kryt iCarte, ktorý funkcie NFC sprístupňuje aj telefónom od Apple. K tomu, aby kryt skutočne fungoval, je potrebné mať v smartfóne nainštalované aj na to určené aplikácie, po tom je však používateľská skúsenosť z NFC platieb mobilom totožná ako s akýmkoľvek iným Android telefónom.
NFC obal pre iPhone iCarte umožňuje platbu mobilom. Foto: Tatra Banka
Hotovosť má stále svoju hodnotu
To boli iba niektoré možnosti, ktoré vám pri finančných transakciách ponúka digitalizácia. Aj napriek tomu, že elektronické prevody sú stále populárnejšie a že sa stali prakticky každodennou záležitosťou, stále nie je možné bagatelizovať význam hotovosti alebo iných foriem odosielania peňazí. Napríklad taký Western Union je spoločnosť, ktorá sa špecializuje výhradne na odosielanie hotovosti aj na vzdialenosť desiatok tisíc kilometrov. A nevyzerá to tak, že by sa jej aktivity mali v dohľadnej dobe ukončiť, pretože fyzické peniaze majú stále svoje nezameniteľné čaro a hodnotu, ktorú obyčajné čísla nikdy nenahradia.