Biznis

Vďaka službe Viamo zvládnete menšie platby aj cez mobil

"V týchto dňoch môžete na internete a v televízii vidieť reklamy bánk na službu Viamo, ktorá umožňuje vykonávať malé finančné transakcie cez mobil. Ako presne funguje?"

Erik Stríž, 5. júna 2013 6:00
Aplikácia Viamo v smartfóne Foto: Viamo
Služba Viamo je platforma pre finančné transakcie, ktoré na Slovensku začala využívať Tatra Banka a VÚB, ďalšie banky by sa mali zapojiť neskôr. Viamo má za cieľ zjednodušiť menšie platby medzi priateľmi a rodinnými príslušníkmi, pričom na odoslanie sumy do 50 eur vám stačí iba telefónne číslo príjemcu.


Najprv sa treba bezplatne zaregistrovať


Služba Viamo je prakticky nezávislá od bankových inštitúcií, preto sa do nej treba najprv zaregistrovať ako príjemca. Tento proces je bezplatný a zaberie vám nanajvýš päť minút. Na stránke www.viamo.sk, ktorá je pred zneužitím zabezpečená certifikátom HTTPS, si vytvoríte konto, v ktorom bude k vášmu telefónnemu číslu priradené číslo vášho bankového účtu. Nezadávate tu žiadne prístupové údaje do internet bankingu ani nič podobné, cieľom je iba to, aby sa peniaze odoslané na vaše telefónne číslo preposlali priamo na bankový účet.

Po potvrdení registrácie sa stanete príjemcom a aby ste takto mohli prijať peniaze, nemusíte mať ani smartfón. Stačí mať obyčajný, aj starý telefón, ktorý dokáže prijať SMS správy informujúce o prijatej platbe.

Pre odosielanie peňazí potrebujete smartfón


Ak však budete chcieť peniaze aj odosielať, budete potrebovať smartfón - buď niektorý s operačným systémom Android, alebo Apple iPhone. Zariadenia so systémom Windows Phone, MeeGo, Bada či Linux momentálne nie sú podporované. Z lokálneho obchodu s aplikáciami (Google Play alebo Apple AppStore) si do mobilu stiahnete bezplatnú aplikáciu pre Viamo od Tatra Banky alebo VÚB. Každá banka má síce vlastnú aplikáciu, funkčnosťou sú však identické.

Keďže ide o aplikácie samotných bankových inštitúcií, dá sa ich bezpečnosť porovnať s aplikáciami internet bankingu v mobile. Práve otázka bezpečnosti je mimoriadne dôležitá, pretože takto svojmu mobilu poskytnete prístup do vášho bankového účtu. Okrem vyspelej digitálnej ochrany samotnej aplikácie musíte pri každej vykonávanej platbe zadávať PIN kód. Okrem toho môžete na jednu platbu odoslať maximálne 50 eur a denný limit pre transakcie je 150 eur.

Aplikácia Viamo v smartfóne Foto: Viamo

Vyberiete si z telefónneho zoznamu


Keď budete chcieť cez Viamo niekomu poslať peniaze, musíte poznať jeho telefónne číslo a musí byť v systéme Viamo zaregistrovaný aspoň ako príjemca. Funguje to tak, že keď odošlete peniaze na konkrétne číslo (napríklad aj zo svojho telefónneho zoznamu), systém Viamo platbu presmeruje na číslo účtu, ktoré je priradené k danému telefónnemu číslu.Tatra Banka aj VÚB do tejto služby vkladajú veľké nádeje, ktoré sa pretavili do kreatívnych reklamných kampaní. Zatiaľ čo Tatra Banka ukazuje, že vďaka telefónnym platbám sa môžete jednoduchšie poskladať na firemný obed, VÚB sa rozhodla odprezentovať službu kreatívne s pomocou ich populárnych lepičov.Odkaz pre zákazníkov je však totožný - Viamo môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek, keď nemáte po ruke hotovosť, nechcete si vyberať peniaze z bankomatu a nemáte záujem absolvovať komplikovaný proces v internet bankingu.

Komentáre