Biznis

Neber meno Chucka Norrisa nadarmo do úst! Alebo zadarmo?

"Chuck Norris sa stal fenoménom. Ale pozor – jeho meno nesmie nikto zneužiť, lebo Chuck si ho nájde..."

, 2. októbra 2012 6:00
Chuck Norris Foto: TASR/AP Photo
Meno Chuck Norris zaplavilo celý svet. Nájdete ho na tričkách, v reklamách, v článkoch (veď predsa aj v tomto), na hrnčekoch a všetkom, čo si dokážete predstaviť. Čím presne sa preslávil, nie je až také jasné. Možno to bolo tým, že dokázal spláchnuť na latríne, možno tým, že vie vypiť vodu z vodovodu na ex. Jedno je ale isté – Chuck Norris je fenomén, no dávajte si pozor, v akej súvislosti používate jeho meno. Má ho totiž zaregistrované ako značku, ktorej použitie musí odsúhlasiť. Ak to urobíte bez jeho vedomia, on si vás nájde. Aj keď vy nikdy nenájdete jeho. Už ste skúšali dať do vyhľadávača Google „Where is Chuck Norris?“ Skúste a zistíte, že ani Google ho nenájde...

Chuck Norris svoju kariéru naštartoval v šesťdesiatych rokoch v karate, ale nedá sa povedať, že veľmi úspešne. Je síce pravda, že už len štuchnutím na Facebooku vám dokáže zlomiť obidve ruky, ale na svojich súperov v tom čase veľmi nemal. On sa však nevzdával a stal sa z neho superdrsný hrdina, ktorý podľa starej legendy aj šmirgel naučil, ako byť drsným.

A potom sa dostal do filmu...


Karate - na začiatku nič špeciálne, potom sa rozbehol. Ale v Hollywoode, tam sa hviezdou stal hneď. Zažiaril tak, že aj slnko porazil v súťaži žiarivosti. Prvýkrát sa na obrazovky dostal vo filme Záchranná čata v roku 1969. A odvtedy sa ukázal v desiatkach filmov.

Chuck Norris Foto: TASR/AP Photo
Veľmi úspešný bol jeho seriál Walker, Texas Ranger. Odvtedy ho pozná celý svet. Povráva sa, že túto rolu dostal, lebo sa tvorcovia seriálu dozvedeli, ako sa postaral o svoju dcéru. Tá prišla o panenstvo a keď sa to Chuck dozvedel, odišiel do sveta, jej panenstvo našiel a vrátil jej ho.

Ponuky sa sypali...


Chuck Norris sa potom stal tvárou viacerých reklám. Všetko to začalo strojom na cvičenie známym ako Total Gym. Veď koho svaly by mohli byť lepšou ukážkou toho, čo sa stane, keď budete cvičiť pravidelne. Chuck sa nám vtedy ukazoval v každom bloku s telenákupom. V jednej z týchto reklám na Total Gym hneď na začiatku povedal, že ho používa, lebo funguje. Potom sa pozrel na hodinky a povedal: „Toto nebolo 60 sekúnd.“ Ako keby vtedy nevedel, že to nie on si nastavuje čas, ale čas sa nastavuje podľa neho.

Známa bola aj reklama na džínsy, v ktorej sa ukázal on a potom aj detailný záber jeho pozadia. Niekoho to oslovilo, niekoho nie... Závisí na vkuse.

A aby ho nebolo málo ani v našich končinách, český T-Mobile sa rozhodol, že ho vo svojej reklame použije tiež. Preslávila sa najmä reklama o korčuľovaní, no okrem nej pripravili aj iné.Most Chucka Norrisa na Slovensku? Nebolo by to jednoduché!


Ani my, Slováci, sme nechceli byť pozadu oproti zvyšku sveta a tiež sme si chceli kúsok Chucka Norrisa nechať tu u nás. Keď vznikal cyklomost, ktorý spája Devínsku Novú Ves s rakúskym Schlosshofom, prebiehala internetová anketa, ako by sa most mal volať. Na Slovensku jednoznačne zvíťazilo meno Most Chucka Norrisa.

Cyklomost slobody, ktorý spája Devínsku Novú Ves a rakúsky Schloss Hof, slávnostne otvorili 22. septembra Foto: Bratislavský samosprávny kraj
Poslanci bratislavského kraja sa spolu s Rakúšanmi nakoniec dohodli na názve Cyklomost Slobody. "Chuck Norris nakoniec vo filmoch reprezentoval vždy hrdinu, ktorý obvykle bránil hodnoty slobody," vysvetlil tisíckam hlasujúcich bratislavský župan Pavol Frešo.

Jedno je ale isté. Vďaka cyklomostu sa Slovensko objavilo v americkej televízii. Moderátor objasnil, prečo sa most na Slovensku nemôže volať po tejto hviezde: „Nemôžete nazvať most po Chuckovi Norrisovi, pretože nikto neprejde cez Chucka Norrisa.“Google však bol rýchlejší


Hoci sa most nenazval po mužovi, ktorý sa dokáže pripojiť na Facebook cez bankomat, Google Maps ho na mapu predsa len zaradilo. V bratislavských uliciach sa tak na mapách, ktoré sleduje celý svet, objavilo pomenovanie Chuck Norris Bridge. Keby ten most reálne existoval, Chuck by ho určite prešiel za rekordný čas, a to dokonca na stacionárnom bicykli.

Nie každý jeho značku rešpektuje


Problémom však bolo aj to, že Chuck Norris nenechal nič na náhodu. Veď ako sa aj hovorí v reklame – Chuck Norris nikomu nič nedaruje. Zo svojho mena urobil značku, ktorú môže každý použiť len s jeho súhlasom. Výhradným majiteľom značky Chuck Norris je Carlos Ray Norris, čo je jeho pravé meno. Zaregistroval ju v roku 2009. Samozrejme, aj predtým všetci vedeli, že si treba od Norrisa pýtať na všetko najprv povolenie. Veď predsa sa hovorí, že aj keď vznikal vesmír, Veľký tresk sa Chucka Norrisa opýtal: „Už môžem?“

Aj napriek tomu, že Chuck Norris je registrovaná značka, objavujú sa vo svete produkty s jeho menom, ktoré neschválil. Napríklad v uliciach L.A. si môžete kúpiť marihuanu, ktorá sa volá Chuck Norris Black. Jeho tím sa k tomu vyjadril, že takéto niečo určite neschválili. Nuž, díleri sa majú na čo tešiť...

Ak sa aj vy chcete vyštverať po chrbte tohto slávneho muža a rozbehnúť svoje podnikanie použitím jeho mena, dobre si to premyslite. Museli by ste mať povolenie použiť túto značku. A keby ste o povolenie nepožiadali, možno by ste sa museli postaviť tvárou v tvár človeku, ktorý triedi špinavú bielizeň na tri kôpky – biela, farebná a krvavá.

Chuck Norris dokáže všetko. On je dôkazom toho, že teória geocentrizmu je správna, lebo všetko sa točí okolo Chucka Norrisa, a ten je predsa na zemi. No existuje jedna vec, ktorú vraj nevie – vyžiť zo slovenskej výplaty.

Komentáre