Auto&Techno

Týždeň vo vede a technike

"Interaktívny videoklip od LG, Google spustilo mapy interiérov, v Británii opravili starý počítač, mapová služba Here a galaxia vzdialená 13 miliárd svetelných rokov."

Erik Stríž, 24. novembra 2012 13:00
Interaktívny videoklip od LG, lifesgoodlg.com Foto: LG

Interaktívny videoklip od LG


Interaktívnych klipov tu už bolo viac, väčšinou využívajú vašu fotografiu z Facebooku na to, aby ste sa vďaka nej stali súčasťou nejakej vtipnej scénky. Videoklip na skladbu Life´s good, ktorý vznikol ako súčasť koncoročného marketingového plánu spoločnosti LG, využíva ako fotografiu, tak aj vaše meno k tomu, aby vás zapojil do klipu v trocha rozšírenej forme. Vaša tvár aj s menom sa neobjavuje iba v jednej scénke, ale v mnohých, pričom sa využívajú skutočne náročné efekty a vtipné spracovania. Môžete sa tak vidieť na minci, ktorá je vhodená do jukeboxu, na plátne pouličného maliara alebo na balónikoch. V interaktívnom klipe sa objaví aj chlapec z populárneho Gangnam Style, ktorý rovnako ako spoločnosť LG pochádza z Južnej Kórey. lifesgoodlg.com

Google spustilo mapy budov, letísk a obchodných domov


Google Mapy nadobudli rozšírenie, ktoré umožňuje zorientovať sa aj v budovách. Indoor Floor Plans, ako Google novú vymoženosť nazýva, sú zatiaľ dostupné iba pre vybrané budovy v Belgicku, Kanade, Dánsku, Francúzsku, Veľkej Británii, USA, Švédsku a Švajčiarsku.

Slovensko ani žiadna iná nám blízka krajina spracovaná nie je. Celkovo je však podrobne spracovaných viac ako desaťtisíc poschodí verejných budov, priamo cez internetový prehliadač je možné nájsť v konkrétnom obchodnom centre toalety, bankomaty alebo kaviarne. Google v USA, Británii a Japonsku umožňuje poskytnúť prevádzkovateľom obchodných centier aj bezplatné zapojenie sa do projektu vo forme dodania pôdorysov podlaží, z ktorých sa spracujú podklady pre Google Mapy. Interiérové mapy sú dostupné ako pre prehliadače, tak aj pre Android aplikáciu Google Maps 6.0.

Zväčšiť mapu

V Británii obnovili funkčnosť dvojtonového počítača WITCH


Počítač z konca štyridsiatych rokov s prezývkou WITCH (Bosorka), ktorý sa v skutočnosti volá Harwell Dekatron, sa vo Veľkej Británii opäť dočkal pozornosti. Pracovníci Národného výpočtového múzea opravili viac ako päťdesiatročný počítač preto, aby sa nestal iba nefunkčnou položkou múzea a ich práca nezostala bez odozvy. Dnes je tento stroj pozostávajúci zo stoviek mechanických prvkov opäť aktívny a dokáže spracovať pokročilejšie matematické operácie.

Harwell Dekatron je najstarší digitálny počítač na svete a bol aktívne používaný až do roku 1957, kedy ho nahradili zariadenia s výrazne menšími rozmermi. Tento na tú dobu ohromný technický počin totiž vážil dve tony a zaberal priestor jednej steny v miestnosti. Ako pamäťové médium používal elektrónky a pre vkladanie dát sa používali pásky s perforáciou, z ktorej počítač čítal, čo má robiť. Zaujímavé na celom príbehu je, že rozobratý Harwell Dekatron na náhodnej fotografii skladu spoznal správca múzea, Kevin Murrell. Nebyť tohto pána, možno by už bol počítač vyhodený niekde v zberných surovinách.



Nokia predstavila vlastné mapy, služba Here môže konkurovať Applu


Služba Here, ktorej uvedenie sa konalo bez väčšej pompéznosti, využíva mapové podklady od spoločnosti Navteq, ktorú Nokia odkúpila ešte pred niekoľkými rokmi v časoch, keď sa jej veľmi darilo predovšetkým s modelovou radou N a systémom Symbian. Hoci je dnes mimoriadne ťažké vytvoriť a popularizovať produkt, ako je Google Maps a spraviť ho ešte lepším, Nokia vopred prehraný boj nevzdala a službu Here dotiahla do stavu, kedy môže pokojne konkurovať aspoň mapám od Apple. Ten sa doteraz dočkal skôr ironických narážok na mnohé nepresnosti a komické vyobrazenia miest než pochvalných reakcií.

Mapy od Nokie sú dostupné na stránkach www.here.com, prostredie sa svojou koloritou nápadne podobá na rozhrania Facebooku a zakladá si na jednoduchosti. Mapy sú dostupné ako na počítači, tak aj ako aplikácie pre systémy iOS, Android, Symbian a Windows Phone. Odporúčame vyskúšať.

Nokia Here Foto: Nokia

Teleskopy NASA zaznamenali svetlo najvzdialenejšej galaxie


Súčasná technická úroveň vedeckých zariadení je ohromujúca. Teleskopy ako Hubble a Spitzer dokážu zaznamenať aj svetlo, ktoré je tak nepatrné, že aj na fotografiách s ohromujúcim rozlíšením je zaznamenané iba ako zhluk niekoľkých pixlov. Objav, o ktorom NASA oficiálne informovala koncom minulého týždňa, má potenciál prezradiť viac o tom, ako sa formovali galaxie pred miliardami rokov.

Galaxia s názvom MACS0647-JD je od nás vzdialená 13,3 miliardy svetelných rokov, čo je vzdialenosť za okrajom "jednoducho" pozorovateľného vesmíru. Aj ona bola pozorovaná len vďaka efektu gravitačnej šošovky. Tento efekt vzniká zložitým ohybom svetla v priestoročase, keď prechádza okolo gravitačne mimoriadne masívneho objektu, napríklad čiernej diery alebo galaxie. Tak môžeme vidieť aj objekty, ktoré by nám za iných okolností zostali skryté kvôli svojej vzdialenosti.

Galaxia vzdialená 13 miliárd svetelných rokov Foto: NASA
Odfotená galaxia je iná, než tie dnešné a napovedá vedcom viac o vývoji galaxií v raných štádiách vesmíru. Svetlo, ktoré Hubblov teleskop zaznamenal, vyslovene letelo viac ako 13 miliárd rokov vesmírom preto, aby dopadlo na snímače ďalekohľadu. Priemer tejto vznikajúcej galaxie je približne 600 svetelných rokov, čo je iba zlomok tej našej.

Komentáre