Auto&Techno
Ultrabook, ktorého prioritou je dizajn
Erik Stríž, 28. januára 2013 6:00Elegantný dizajn s hliníkovými krytmi. Foto: Sony
Kov a sklo
Ultrabooky sú kategóriou notebookov, ktoré popri tenkej konštrukcii ponúkajú celkom dobrý výkon, vyšší ako netbooky, sú však hodnotené vyššou cenou. Telo ultrabooku Sony Vaio T13 je pokryté kovom, strana s displejom je po celom svojom povrchu zakrytá sklom. Jeho použitie nemá iba vplyv na krajší vzhľad ultrabooku, je v ňom integrovaná sieť senzorov reagujúcich na dotyky prstov. Sklo pred displejom nemá významný ochranný charakter, je lesklé a podľa môjho názoru sa na ňom ryhy budú zachovávať celkom jednoducho. Kĺby spájajúce horné veko so spodnou časťou ultrabooku sú až prekvapivo pevné a tuhé, zároveň malé a nenápadné. Aby ste ultrabook roztvorili, budete potrebovať obe ruky, pretože váha spodnej časti nepreváži natoľko, aby pôsobila ako dostatočná záťaž.
Dotykový displej nie je v tomto tablete prioritou, ale doplnkom. Foto: Sony
Windows 8 ovládaný dotykom
Displej je síce dotykový, nie je to však jeho priorita. Ultrabook Vaio T13 sa nedá pretvoriť na tablet. Používať klávesnicu s myšou (alebo touchpadom) je stále pohodlnejšie, preto využívanie dotykového displeja nájde uplatnenie iba príležitostne. Vieme si ale predstaviť, že práve táto vymoženosť sa podieľa na vysokej cene ultrabooku. Displej pracuje s rozlíšením 1366×768 bodov na uhlopriečke 13,3 palca, farby sú na pohľad sýte, ale trpí pomerne slabým jasom. Slabý jas spolu s lesklým povrchom displeja spôsobujú, že použitie ultrabooku v exteriéri môže so sebou prinášať mierne komplikácie v zreteľnosti obrazu.
Na ultrabooku sa nachádzajú iba dva USB porty, z toho iba jeden vo verzii 3.0. Foto: Sony
Dobrý výkon vs. priemerná konektivita
Ultrabook Sony Vaio T13 pracuje s architektúrou Intel Ivy Bridge, od ktorej sa pri jej príchode na trh veľa sľubovalo. Vaio T15 sa dá zakúpiť v dvoch variantoch, prvý využíva procesor Intel Core i3, druhý i5. Oba varianty ponúkajú dostatočne vysoký výkon pre plynulý beh základných služieb, pozitívne sme boli prekvapení aj pri práci s grafickým softvérom, pritom sme testovali verziu so slabším procesorom Intel Core i3.
V ultrabooku mala operačná pamäť RAM veľkosť 4 GB, grafická karta Intel Graphics 4000 bola integrovanou súčasťou čipsetu Mobile Intel HM77 Express. Harddisk má kapacitu úctyhodných 500 GB, ktoré dopĺňa 32 GB SSD disk ako system cache. Pre spojenie s okolím je ultrabook vybavený celkom štandardnou zbierkou technológií, ktorá v podstate ničím nevyniká. Na tele zariadenia sú umiestnené dva USB porty (3.0 a 2.0), slot na pamäťovú kartu, ethernet konektor typu RJ45. Prítomné sú technológie HDMI, D-SUB, Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4. generácie.
Sony dnes ponúka kompletné portfólio mobilných zariadení - od mobilov cez tablety až po notebooky. Foto: Sony
Ultrabook Sony Vaio T13 je pomerne rozpačitý. Na jednej strane je vybavený pomerne výkonným čipsetom, ktorý ho predurčuje do rúk aj mierne náročnejšieho zákazníka, ktorý vyžaduje viac než len pravidelné sledovanie Facebooku a YouTube videí. Na druhej strane jeho displej nepatrí medzi tie, ktoré by mohli konkurovať ostatným. Veľmi mu škodí predovšetkým slabý maximálny jas a samotná technológia zobrazovania. V zariadení s cenovkou bez problémov presahujúcu 700 eur by sme čakali použitie niečoho, čo by konkurovalo hoci aj takému Macbooku, skutočnosť je však odlišná. Displej nie je vyslovene zlý, ale určite by sme očakávali aspoň o máličko lepší obraz. Sony Vaio T13 Foto: Sony
Rozhodnutie je predovšetkým o sympatiách
Ako sa rozhodnúť, či tento ultrabook kúpiť, alebo zvoliť radšej jedného z konkurentov? To si netrúfneme jednoznačne zhodnotiť. Niekde výrobca pridal (na vysokej kvalite fyzického spracovania), inde zas ubral (spomínaný displej), suma sumárum je však Sony Vaio T13 veľmi dôstojnou voľbou, ak hľadáte tenký, ľahký a skutočne pekný ultrabook. A ak by vám uhlopriečka 13 palcov nestačila, v predaji sú aj novšie ultrabooky Sony Vaio T14 a T15.