Auto&Techno

Symbian skončil, BlackBerry 10 prichádza

"YouTube zvažuje spoplatnenie prémiového obsahu, Apple vydal významnú aktualizáciu softvéru iOS, NASA si pripomína obete neúspešných misií. Aj taký bol uplynulý týždeň."

Erik Stríž, 3. februára 2013 13:00
BlackBerry Z10 Foto: BlackBerry

BlackBerry ukázalo nový systém aj mobily


Spolu s novými pracovnými telefónmi spoločnosť predstavila aj úplne novú generáciu svojho operačného systému, ktorý nesie názov BlackBerry 10. Výrobca sa napokon vzdal pomenovania RIM a prináša rovnomenné označenie hardvéru i softvéru.



Nový systém už nie je zameraný tak striktne na produktivitu, ako tomu bolo v minulosti, svoju budúcnosť vidí v aj rozsiahlej podpore multimediálneho obsahu a v online službách. V telefónoch nájdete všetko, čo v Androidoch alebo iOS zariadeniach, ale orientácia BlackBerry na náročného korporátneho zákazníka ostáva platná aj naďalej. BlackBerry 10 sa vybral cestou pokročilej synchronizácie mobilu s počítačom a prepracovanej správy produktívnych aplikácií.

BlackBerry Q10 Foto: BlackBerry
Dva nové smartfóny patria do vyššej kategórie a od bežných smartfónov sa líšia konzervatívnym dizajnom. BlackBerry Z10 je vybavený 4,3-palcovým HD displejom, 2-jadrovým procesorom a nadpriemernou 2 GB pamäťou RAM. Kamera zachytáva Full HD video, 8 Mpx fotografie a ukladá ich do 16 GB internej pamäte. Zariadenie BlackBerry Q10 je v porovnaní so Z10 vybavené aj hardvérovou klávesnicou, ktorá spolu so štvorcovým displejom s rozlíšením 720×720 bodov a uhlopriečkou 3,1 palcov osloví skôr fanúšikov pôvodného dizajnového trendu, ktorý BlackBerry nastolilo v minulosti. X10 tiež ponúkne 2-jadrový 1,5 GHz procesor, 2 GB RAM a Full HD kameru.

Symbian definitívne skončil


Nokia spolu s jej obchodnými výsledkami za rok 2012 oznámila, že jej smartfón 808 PureView je posledným so systémom Symbian. Uzavrela tým viac ako desaťročie kedysi najúspešnejšieho a najpokrokovejšieho operačného systému pre mobilné telefóny. Bol to práve Symbian, ktorý nastolil trend externej produkcie aplikácií a hier, ktoré sú dnes jedným z oporných pilierov platforiem iOS, Android a Windows Phone. Možno aj vy máte ešte v pamäti smartfóny Nokia N95, N90 (na videu) alebo legendárnu 6630, ktoré boli nositeľmi tohto systém.


Apple aktualizoval systém iOS na verziu 6.1


Stalo sa tak 29. januára po piatich beta verziách, ktoré si vždy vyžiadali dodatočné úpravy. Aktualizácia má veľkosť 86 MB a je dostupná k stiahnutiu vo všetkých moderných Apple zariadeniach, prináša so sebou niekoľko vylepšení. Za všetky stačí menovať podporu pre LTE u 36 nových operátorov pre iPhone 5 a 23 pre zariadenia iPad (slovenského O2 sa však aktualizácia netýka). Nová verzia iOS si už natívne poradí s Bluetooth klávesnicou pre Apple TV a vylepšuje iTunes Match.

Ilustračná fotografia Foto: Apple

Nový tablet od Samsungu by mal mať mimoriadne rozlíšenie


Až 2560x1600 bodov by mal byť formát, v ktorom by ste mohli pracovať so systémom Android na pripravovanom tablete Samsung Galaxy Tab 3 Plus. Nové tablety so 7, 8 a 10,1-palcovými uhlopriečkami sa očakávajú už v prvej polovici roka, zahraničné odborné média hovoria o kongrese MWC 2013. Netradične vysoké rozlíšenie displeja tabletu s prívlastkom Plus by konečne mohlo tvoriť skutočnú konkurenciu pre Apple iPad 3, ktorý pracuje s rozlíšením 2048x1536 bodov - Samsung by ho dokonca značne prekonal.

Ilustračná fotografia Foto: Samsung

LG predala už 1 milión smartfónov Optimus G


Tento údaj vyplýva z celosvetového predaja. V porovnaní s výsledkami predaja vlajkových lodí Samsungu a Apple je LG vo veľkom kontraste, ale to je údel každej spoločnosti patriacej k nižším priečkam v poradovníku. LG Optimus G je momentálne najpokrokovejší smartfón výrobcu, zákazníkov oslovuje HD displejom s uhlopriečkou 4,7 palca, Full HD kamerou, operačným systémom Android 4.1 a 4-jadrovým procesorom.

LG Optimus G Foto: LG

YouTube pracuje na spoplatnení prémiového obsahu


Spoločnosť Google sa vyjadrila, že aktívne komunikuje s tvorcami filmov a dokumentov na spoločnom projekte, ktorý by umožnil získavanie finančných príjmov za obsah samotný. Dnes YouTube produkuje zisk výhradne z reklamy, ktorá je umiestnená pri prehrávanom videu. Sú to bannery alebo stále častejšie aj krátke spoty pred samotným videom. Význam spoplatnenia obsahu, resp. vytvorenia akejsi prémiovej kategórie, spočíva nielen v monetizácii samotných zhliadnutí, ale aj vo financovaní talentovaných umelcov a filmárov. Spoplatnenie obsahu by mohlo byť zaujímavé aj pre spoločnosti, ktoré by mohli tvoriť internetovú alternatívu k televíznym staniciam. Za poplatok by bolo ich divákom poskytnuté buď živé vysielanie alebo aj jeho archív.

Význam v spoplatnení prémiového obsahu by mohol byť zaujímavý aj pre slovenských hudobných interpretov, ktorým by sa mohol čiastočne vrátiť kapitál investovaný do videoklipov. Foto: YouTube

NASA si pripomína obete tragických projektov


Apollo 1, Challenger a Columbia. Začiatok každého roka pripomína straty na životoch, ktoré tieto misie so sebou priniesli. Spomínajú nielen rodiny zosnulých astronautov, ale aj NASA, ktorá každý rok vyhlasuje Day of Remembrance, teda spomienkový deň.

Posádka misie Apollo 1 (1967) Foto: NASA
Apollo 1 bolo síce výsledkom práce tých najnadanejších odborníkov, napriek tomu astronauti tejto misie zahynuli ešte predtým, než nastalo jej skutočné plnenie. Pri poslednej skúške nastal problém v kabíne modulu, ktorý spôsobil vytvorenie otvoreného ohňa. Ďalší problém, pomalé otváranie dverí kokpitu, mal za následok uhorenie trojice nastávajúcich astronautov zaživa. Paradoxne až táto tragédia upozornila na nedokonalosti vo vybavení modulu, po odstránení ktorých bolo možné neskôr dostať ľudí na povrch Mesiaca (v misii Apollo 11).

Posádka raketoplánu Challenger (1986) Foto: NASA
Iba 78 sekúnd po štarte zomrela sedemčlenná posádka raketoplánu Challenger. Stalo sa tak 28. januára 1986, Challenger sa rozpadol po tom, čo zlyhal jeden z jeho motorov. Pri tejto príležitosti vyslovil vtedajší prezident Ronald Reagan vety, ktoré vo svete rezonujú dodnes: “Nikdy na nich nezabudneme, ani ako sme ich dnes ráno naposledy videli pripravených na cestu mávať na rozlúčku, vymaniť sa z pút Zeme a dotknúť sa Božej tváre.”

Posádka raketoplánu Columbia (2003) Foto: NASA
Misiu Columbia majú v pamäti dokonca aj mladšie ročníky. Tragédia sa udiala 1. februára 2003 hneď po tom, čo riadiace stredisko stratilo kontakt so sedemčlennou posádkou raketoplánu Columbia. Veľký kus stvrdnutej peny, padajúcej z vonkajšej steny raketoplánu, vytvoril dieru v jednom z krídiel, čo viedlo k doslovnému rozpadnutiu raketoplánu pri jeho vstupe do atmosféry cestou späť na Zem.

Komentáre