Život
LACO ĎURKOVIČ: Chrániť zvieratá znamená elementárnu úctu k životu
, 24. apríla 2013 10:00Na snímke Ladislav Ďurkovič /vpravo/ s účastníkmi pochodu pred budovou mestského magistrátu v roku 1999. Foto: TASR/Pavol Funtál
Vo viacerých krajinách sa už niekoľko rokov koná Svetový týždeň na oslobodenie laboratórnych zvierat. Pri tejto príležitosti aktivisti za ochranu zvierat pripravujú rôzne pochody a happeningy, ktorými chcú upozorniť a zastaviť utrpenie týchto nemých tvorov. 24. apríl je uznaný aj Organizáciou Spojených národov (OSN) a od roku 1986 sa každoročne pripomína ako Medzinárodný deň za oslobodenie laboratórnych zvierat. O tejto téme sa Webmagazín pozhováral s človekom, ktorý už niekoľko rokov bojuje a zasadzuje sa za práva zvierat, ale tiež v boji proti rasizmu. Laco Ďurkovič nie je iba známa tvár televíznej obrazovky, ale tiež aktivista a organizátor akcii, ktoré majú ľuďom pripomenúť, že svet nie je jednofarebný a patrí všetkým rovnako.
Tento týždeň sa nesie v duchu oslobodenia laboratórnych zvierat. Čo pre Vás znamená chrániť zvieratá?
Chrániť zvieratá znamená elementárnu úctu k životu. Ochrana práv zvierat je krokom vpred u človeka smerom k súcitu. Smerom od bolesti a nie k bolesti. Zvieratá cítia bolesť rovnako ako my a neubližovanie zvieratám je prejavom ľudskosti. Je ľahké filozofovať o mieri pred televíznou obrazovkou s čipsami v ruke a pohoršovať sa nad hrôzami vojny, pričom nemusíme urobiť nič. Na to, aby sme dokázali, že sami nevezmeme zbraň do ruky, by sme mali začať od seba a to úctou k tým najslabším. Ako povedal Ghándí - Veľkosť národa sa meria podľa jeho úcty k zvieratám a Ježiš Kristus takisto zdôraznil: "Čo ste urobili mojim najmenším, mne ste urobili".
Riadite sa teda pravidlom: Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže?
Áno, dá sa to aj tak povedať. Zvieratá zabíjané kvôli potrave, obliekaniu, pokusom či zábave nemajú šancu. Sú kruto držané, je s nimi kruto zaobchádzané a zomierajú hroznou smrťou. Milióny zvierat denne umierajú na bitúnkoch, pričom sú predtým mnohokrát chované v striesnených podmienkach, kŕmené steroidmi, trpia pri transporte a smrť, ktorá je pre nich síce vykúpením, je takisto katalógom utrpenia. Nehovoriac o laboratórnych zvieratách, ktoré otravujú, oslepujú a inak mučia. Divožijúce zvieratá v zoo sú celý život uväznené bez viny a v cirkusoch ešte aj transportované v malých maringotkách a trápené drezúrou. Nehovoriac o zvieratách zabíjaných kvôli kožušine. Všetky tieto veci sú zbytočné, zaobídeme sa bez nich a stovky miliónov zvierat - živých bytostí by nemuseli trpieť a umierať.
11. marca tohto roku EÚ zakázala testovanie kozmetiky na zvieratách. Myslíte, že má Brusel dostatočné páky na to, aby zabránil pokusom aj v iných odvetviach - ako je medicína či potravinársky priemysel?
Treba ukončiť utrpenie všade tam, kde je to možné. Zákaz testovania kozmetiky na zvieratách a aj dovozu výrobkov bol veľký úspech verejnosti. Dnes firmy majú dostatok testov, aby nemuseli robiť tieto svinstvá. Množstvo firiem už netestuje svoje výrobky na zvieratách desiatky rokov. Rovnako úspechom je aj zákaz betériových chovov sliepok kvôli vajciam. No aj tak si myslím že nie len poslanci a politici by mali zastavovať trápenie zvierat, ale hlavne my - na svojom tanieri, v svojom šatníku a kúpeľni. Najlepším riešením je znížiť spotrebu mäsa, alebo ju úplne vylúčiť, rovnako nekupovať a nenosiť kožuchy a tiež nenavštevovať cirkusy a zoo. A samozrejme si vyberať kozmetiku netestovanú na zvieratách.
Celkovo vo svete stále viac prevláda potláčanie pokusov na zvieratách, predsa len nie sme myši a ani potkany, či králici. Náš organizmus reaguje na mnohé látky inak. Pokusy na zvieratách sú mnohokrát nepresné, drahé a zdĺhavé. V dnešnej technologickej dobe sa dajú mnohé nahradiť a to lepšími metódami.
Záber z kožušinovej farmy. Líšky stiahnuté z kože. Foto: Laco Ďurkovič
Aké sú podľa Vás alternatívne metódy, ktoré z tohto procesu zvieratá úplne vylúčia?Keďže pilierom európskej politiky v oblasti ochrany zvierat je uplatňovanie zásady 3R (Replacement, Reduction, Refinement – nahradenie, zníženie, zdokonalenie), prostredníctvom ktorého by sa malo znížiť používanie zvierat na účely výskumu, vedy a schválenia výrobku, www.europarl.europa.eu Každé schválené pokusné zariadenie musí mať zriadenú etickú komisiu v súlade s požiadavkami uvedenými v § 21 nariadenia vlády SR č. 23/2009. Etická komisia po zhodnotení pokusu podľa § 21 ods. vydá písomné stanovisko, ktoré je súčasťou žiadosti o schválenie pokusu.
V nahraditeľnosti musí žiadateľ zdôvodniť potrebu použitia určitého druhu zvieraťa v pokuse. Je potrebné uviesť, z akého dôvodu nie je možné pokus vykonať na nižšom zvieracom druhu alebo bez použitia zvieraťa.
V zjemnení sa uvádza, ako je naplánovaný pokus, aby čo najmenej spôsoboval zvieratám bolesť a diskomfort. Vymenúvajú sa tam postupy, ktorými je zvieratám zabezpečené znižovanie bolesti, napr. podávanie lokálnej anestézie, celkovej anestézie. Podávanie prostriedkov na znižovanie bolesti v indikovaných prípadoch. Dodržiavanie požiadaviek na starostlivosť a umiestnenie zvierat. Obohacovanie prostredia v priestoroch, v ktorých sú zvieratá držané. www.svssr.sk
Pri pokusoch sa využíva "zásada troch R" ktorá sa nám podarila presadiť aj do pravidiel pri schvaľovaní experimentov
Ako sa pozeráte na slovenské inštitúcie? Robia dosť pre ochranu zvierat?
Nemyslím si, že niečo robia. Čo nám Európska únia neprikáže, nik nerieši.
Ale tlak verejnosti našťastie rastie, možno sa to príchodom novej generácie politikov zmení. Interes o tento pálčivý problém je minimálny. Toto je pre nich okrajová oblasť . Pritom napríklad Európsky či anglický parlament dostáva najviac podnetov od občanov, ktorých zaujímajú a bojujú za práva zvierat a ich ochranu, či zlepšenie podmienok.
Foto: Laco Ďurkovič
Čo môže tento stav zmeniť?Angažovanie ľudí a ich tlak.
Vy aktívne vystupujete a vyjadrujete sa k tejto téme. Máte v pláne zúčastniť sa tento týždeň akcii, ktoré podporia boj proti pokusom na zvieratách?
Ak sa dozviem, že niečo bude, rád prídem.
Ako 18-ročný ste založili mimovládnu organizáciu Sloboda zvierat. Kto vás viedol a motivoval, aby ste sa stavali za práva slabších?
Moja motivácia bola založená na obrovskom nadšení, množstve energie a chuti zmeniť niečo v okolí. Nielen nadávať pri pive, nie meniť celý svet, ale urobiť aspoň niečo v mojom okolí v duchu: "Ak zachrániš jediný život, zachrániš celý svet." Bola to zmes mladíckej nerozvážnosti a odvahy spojenej s húževnatosťou a pracovitosťou.
Ďakujem Bohu za to, že ma to postretlo a že je za mnou takýto kus práce. Dnes sa na to ešte pozerám s obdivom. Boli to skvelé roky, ktoré som mohol venovať presadzovaniu súcitu a väčšej úcte k zvieratám a verím, že tak aj medzi ľuďmi navzájom. Bol som vedený asi vtedajšími punkovými textami a vierou v Boha - vzájomne sa u mňa nevylučovali, práve naopak, boli v symbióze a výsledkom boli založené viaceré mimovládne organizácie.