Život

Známi herci tento rok získali viac peňazí ako minulý

"Tretiemu ročníku Vianočného bazáru chalaňov sa podarilo vyzbierať sumu – 31620 eur, čo je o vyše 12000 viac ako vlani."

Webmagazin.sk, 20. decembra 2012 13:00
Vianočný bazár chalaňov 2012 Foto: Vianočný bazár
Až desať percent zisku zabezpečila vydražená raketa svetovej tenisovej jednotky Novaka Djokoviča. Bazár prilákal viac ľudí ako minulý rok a zároveň ponúkol viac hodnotných, originálnych predmetov.

Charitatívny projekt štyroch známych hercov z divadla Astorka, spolužiakov z VŠMU a kamarátov – Juraja Kemku, Róberta Jakaba, Lukáša Latináka a Mariána Miezgu sa tohto roku konal od 7. do 9. decembra v Národnom osvetovom centre v Bratislave.

Vianočný rituál


„Čo bolo tohto roku na bazári pozitívne je to, že nás ľudia už sami vyhľadávajú, reagujú, informujú sa. Po troch rokoch už mnohí vedia, čo je to Vianočný bazár chalaňov a berú ho ako tradičný vianočný rituál. Nájdu si čas, aby sa mohli u nás zastaviť, prídu, aby kúpili nejaké darčeky, alebo len tak, lebo majú túto akciu radi,“ zhodnotila aktuálny ročník Adriána Kemková, koordinátorka projektu.

Bazár plný stretnutí prilákal denne stovky ľudí a sprevádzala ho dobrá nálada. Projekt podporili aj desiatky známych osobností, ktoré osobne zavítali na bazár, venovali dary do predaja, alebo účinkovali na Žúre bez nároku na honorár. O nielen bezproblémový, ale aj príjemný priebeh akcie a jej prípravu sa postaralo viac ako 40 dobrovoľníkov.

Novinkou bola online aukcia


Jednou z tohtoročných noviniek bola online aukcia, v ktorej sa dražil najvzácnejší úlovok bazára - raketa svetovej tenisovej jednotky Novaka Djokoviča; výkričná suma 1000 eur vzrástla na 3100 eur. Predal sa aj ďalší atraktívny príspevok - podpísaný dres Petra Sagana, ako aj desiatky predmetov s venovaním či podpisom od osobností nášho kultúrneho, spoločenského a športového života.

Vianočný bazár chalaňov 2012 Foto: Vianočný bazár
„Tento ročník bol zaujímavý aj tým, že nám pribúda hodnotných a originálnych diel a vecí. Špeciálne pre bazár tento rok nakreslili obrazy výtvarníci – Shooty a Danglár. Ľudia sa s nami sami kontaktujú. Napríklad nám pred bazárom zavolal otec našej lyžiarky Veroniky Zuzulovej, že by s Veronikou chceli prispieť do bazáru a venoval nám časť jej výstroja,“ doplnil Róbert Jakab.

Vždy prídu s niečím novým


Každý rok je bazár niečím iný ako rok pred tým. Jednotlivé ročníky sa líšia najmä v tom, čo ľudia kupujú. Zatiaľ čo minulý rok bol najväčší záujem o športové potreby, tohto roku šli najviac domáce potreby, sklo a plyšové hračky, ktoré sa takmer vypredali už prvý deň. Čoraz populárnejší je aj jedálenský kútik. Vynikajúci guláš či palacinky Maja Miezgu patria k jedinečnej atmosfére. Tohto roku patril medzi lahôdky aj kozí syr a najmä nakladaný hermelín z kuchyne Roba Jakaba, ktorý sa musel dorábať hneď po prvom dni.

Na konci sa žúruje


Bazár už tradične uzavrel Žúr, na ktorom vystúpili poprední slovenskí hudobníci, ako napríklad Jana Kirschner, Peter Lipa, Para, Polemic, Bratislavský chlapčenský zbor, Zuzana Kronerová, Le Payaco, Zóna A či Čarovné ostrohy a mnohí ďalší. „Na Žúre vznikla jedinečná atmosféra. Máme skvelú spätnú väzbu aj od samotných umelcov, ktorí sa výborne bavili. Spolu s účinkujúcimi, dobrovoľníkmi a návštevníkmi tam bola obrovská kopa príjemných ľudí,“ dodal Juraj Kemka.
Vianočný bazár chalaňov 2012 Foto: Vianočný bazár

Päť možností, ako prispieť


Organizátorom bazára sa darí získať rôzne zaujímavé predmety, ktoré sa počas víkendu predávajú: knihy, CD, DVD, šperky, dekoratívne a úžitkové predmety do domácnosti, obrazy, elektroniku, športové potreby, vstupenky na rôzne podujatia, divadelné predstavenia, tanečné kurzy a festivaly, hand made výrobky, kozmetiku a oblečenie od známych značiek a rôzne viac či menej praktické, no v každom prípade pre tento účel veľmi užitočné predmety.

Celý projekt ponúkol päť možností ako prispieť a ako pomôcť: darovaním vecí do bazáru, kúpou vecí v bazári, kúpou vstupenky na záverečný Žúr, poslaním peňazí na účet či zaslaním SMS. „Zaslať Darcovskú SMS s textom DMS Bazar na číslo 877 a podporiť projekt symbolickým eurom je možné ešte do 24.decembra tohto roku,“ dodáva Adriána Kemková.Z vyzbieraných peňazí sa rovnakým dielom podporia štyri zážitkové projekty, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke projektu Vianočný bazár chalaňov.

1/ „Filmujem teda som!“ - Filmový festival tvorcov s mentálnym postihnutím, OZ Bol raz jeden človek
2/ „Starci na chm@ilu“ - kurzy práce s počítačom pre seniorov a súťaž o veľké prekvapenie, OZ AkSen
3/ „Neslýchané divadlo“ - divadelné predstavenie nepočujúcich a pre nepočujúcich, Nadácia Pro vida
4/ „Black&White - žime spolu!“ - kreatívne letné dielne pre deti z rómskych osád, OZ Equity

Vlani sa podarilo vyzbierať 19 191 eur, čo bolo takmer o 5000 eur viac ako v prvom ročníku bazáru.

Komentáre