Život

Život mafie na doskách divadla: Zábava zaručená!

"Divadlo LAB pripravilo novodobé spracovanie hry Sluha dvoch pánov, ktorého dej sa preniesol do mafiánskej rodiny."

, 6. decembra 2012 6:00
Novodobé predstavenie Dvaja na jedného v podaní hercov Divadla LAB. Foto: Divadlo LAB
Goldoniho Sluha dvoch pánov sa presúva z Benátok do prostredia anglickej mafie. Hru prepísal Richard Bean a jej názov sa zmenil na Dvaja na jedného. Tento novodobý prepis pripravilo divadlo LAB. O zábavu sa báť nemusíte, tá je zaručená!

Drsné mafiánske prostredie plné humoru


Hlavnou postavou predstavenia je Francis, ktorého stvárňuje Tomáš Grega. Táto postava celú hru vedie tým správnym smerom a určuje jej tempo. Niekedy má scény, kedy na javisku nie je vôbec, ale inokedy je tam celú scénu.

Jedným z jeho šéfov v tejto inscenácii je herečka Janka Kovalčíková. „Som žena prezlečená za muža, za svojho brata – dvojičku, ktorý zomrel. V hre nastane veľké odhalenie, že som žena. Inak som z mafiánskej rodiny a najmem si Francisa. Jeho druhý šéf je môj priateľ, ale to najprv nevieme. Tam vzniká zápletka, lebo zistíme, že máme jedného sluhu,“ hovorí Janka Kovalčíková o svojej postave.

Novodobé predstavenie Dvaja na jedného v podaní hercov Divadla LAB. Foto: Divadlo LAB
Najznámejšou scénou z Goldoniho Sluhu dvoch pánov je servírovacia scéna, ktorá sa preniesla aj do tejto verzie hry. Janka Kovalčíková k nej hovorí: „Francis sa naháňa po celom javisku, pretože musí behať od jedného šéfa k druhému. Veľa sa tu behá, kričí sa, Francis obsluhuje.“

Okrem týchto postáv v hre spoznáte aj ďalšie, napríklad už spomínaného druhého šéfa, účtovníčku, šéfovho priateľa z väzenia, šéfovu dcéru a jej snúbenca, ktorý je takisto zaujímavou osobnosťou. „Má ambíciu byť hercom a celý svoj život tak aj vníma. Keď sa rozpráva s ľuďmi, vníma to veľmi herecky,“ hovorí o spomínanom snúbencovi Tomáš Grega.

Zapoja aj vás


Pripravte sa na to, že nebudete len nečinne sedieť a pozerať sa. Herci zapoja do deja aj vás, čím predstavenie spestria a urobia ho zaujímavejším.

Novodobé predstavenie Dvaja na jedného v podaní hercov Divadla LAB. Foto: Divadlo LAB
„Je to novodobé predstavenie, aké nevidíme často, pretože je interaktívnejšie a aktívnejšie. Viac sa komunikuje s divákmi a je to energické, založené na akciách. Nie je to žiadne psychologické divadlo alebo nejaký ťažký realizmus. Hráme sa tu s akciami, s príchodmi a odchodmi, s divákmi,“ hovorí o predstavení jeden z hercov Tomáš Grega.

Sila improvizácie


Keďže nikdy vopred nevie, ako diváci zareagujú a ako budú odpovedať, musí jeho postava dosť improvizovať. Divákov vyzve do hry, zavolá ich na javisko. „Hlavná postava Francis sa od nich snaží získať nejaké informácie a chce, aby mu odpovedali na otázky. Nie je to však nič drastické a diváci sa nemusia báť, že budú 15 minút postávať na pódiu,“ hovorí Janka Kovalčíková.

Novodobé predstavenie Dvaja na jedného v podaní hercov Divadla LAB. Foto: Divadlo LAB
Hlavná postava má sťažené podmienky, pretože musí vedieť improvizovať. Keď sa to ale podarí, podvihne to úroveň celého predstavenia a dodá mu nenahraditeľnú silu. „Musím sa pripraviť na to, že neviem, aké budú reakcie a odpovede divákov, keď od nich potrebujem niečo zistiť. Musím sa viac snažiť, ak náhodou niekto nebude chcieť vôbec reagovať. Musím ich vytiahnuť z javiska, ale to záleží od toho, ako budem improvizovať,“ hovorí predstaviteľ Francisa Tomáš Grega.Nielen slová, ale aj hudba


Počas hry si vychutnáte aj piesne, ktoré zahrá živá kapela. Hrajú piesne z repertoáru skupiny Ventil RG, ktorej frontman bol Janko Kuric.

„Diváci sa môžu tešiť na veľa vtipov, zábavy, dobrej hudby, energie a akcií,“ dodáva Tomáš Grega.

Komentáre