Život
Prečo máme už len dve ročné obdobia?
, 7. mája 2013 14:00Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Posledné roky nie sú jediným príkladom zvláštnych výkyvov počasia. Už na konci 20. a na začiatku 21. storočia sme sa mohli stretnúť s viacerými príkladmi, kedy prechodné ročné obdobia, teda jar a jeseň, trvali iba veľmi krátko alebo bolo v týchto ročných obdobiach atypické počasie. „Rýchly nástup jari môže mať pôvod v nedostatku snehovej pokrývky v nižších polohách na konci zimy a na začiatku jari, čo sa stalo v roku 2012, kedy jar začala veľmi skoro a bola nadnormálne teplá,” hovorí Pavol Faško zo SHMÚ. Chýbalo pravidelné striedavé ochladzovanie
V roku 2013 bolo snehu dosť a zima trvala skoro až do začiatku apríla. V polovici apríla sa začalo nápadne otepľovať a chýbalo pravidelné striedavé ochladzovanie, ktoré sa na jar zvykne vyskytovať.
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
„V jesenných mesiacoch sa v posledných rokoch zase stáva, že letný charakter počasia zvykne trvať dlhšie a keď sa následne v priebehu jesene ochladí, býva ochladenie veľmi citeľné. Opäť, ako keby bolo menej takých príjemných jesenných dní,” hovorí Faško. Zvýrazňujú sa dve ročné obdobia
Vo všeobecnosti sa začínajú zvýrazňovať dve obdobia v roku, jedno, ktoré sa vyznačuje zmenšenou oblačnosťou, častým slnečným svitom, prechodne búrkami a všeobecne nadnormálne teplým počasím, s niekoľkými vlnami horúčav v letnej sezóne, a druhé, s oblačným počasím, nedostatkom slnečného svitu, častejšími atmosférickými zrážkami, kedy je nepríjemne vlhko a chladno a medzitým sa môžu vyskytovať aj kratšie mrazivé obdobia.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Faško zo SHMÚ dodáva: „Zo scenárov klimatickej zmeny vyplýva, pre naše zemepisné šírky, určitý posun klimatických pásiem z juhu na sever. V charaktere počasia u nás sa začínajú veľmi pravdepodobne už teraz presadzovať príznaky klímy, ktorá bola v minulosti štandardná vo vnútrozemí v severných častiach Srbska, Chorvátska a vo Vojvodine.”