Život
Otrasné zábery: Ako Dunaj ukazoval svoju silu
TASR, Kristína Grebáčová, 4. júna 2013 12:00Záplavy v Nemecku v roku 1999. Foto: TASR
Dnes hladina Dunaja presiahla výšku 8,5 metra, čo predstavuje úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity. Hlavné mesto sa podľa vedúceho Krízového štábu Ľubomíra Andrassyho pripravuje na vyhlásenie mimoriadnej situácie. Varoval, že neustále stúpajúca hladina rieky môže už dopoludnia zapríčiniť vyliatie vody na Devínsku cestu. Mesto je v tejto súvislosti v kontakte s ministerstvom obrany a v prípade uzatvorenia cesty budú prepravu osôb zabezpečovať ťažké mechanizmy ozbrojených síl. Dopravu medzi Devínom a mestom budú usmerňovať príslušníci polície.Na povodne sa pripravujú aj hasiči, ktorí presúvajú hasičskú techniku do postihnutých oblastí. "Prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý vydal rozkaz, ktorý sa týka služobnej pohotovosti viac ako 1000 hasičov," priblížila hovorkyňa Prezídia HaZZ Silvia Jančovičová.
Nie je to prvýkrát
Dunaj svoju silu ukázal už aj predtým. V archíve TASR sú uložené zábery, ktoré zachytávajú záplavy v roku 1947. Nájdete ich vo fotogalérii:
Dunaj svoju silu ukázal aj v roku 1954:
Dunaj sa rozvodnil aj v roku 1954 Foto: Archív TASR
Bratislava bola v zlom stave aj v roku 1965. V polovici júna toho roku sa Dunaj rozvodnil na južnom Slovensku. Kritické to bolo napríklad v oblasti Čičova, Medveďova a Kľúčovca. Pretrhli sa aj niektoré hrádze, ako napríklad hrádza v Patinciach či pri Čičove. Archívne snímky nájdete vo fotogalérii:Rok 1999 osudný nielen pre Slovensko
22. júna 1999 sa v povodí Dunaja vybrežili vody z korýt tokov v okresoch Myjava a Skalica. Vody rieky Myjava zaplavili Starú Myjavu a mesto Myjavu, kde voda na námestí dosiahla 1,5 m. V obci Stará Myjava bolo nutné evakuovať obyvateľov z rodinných domov záchrannými člnmi. Z predhoria Malých Karpát sa zvýšené prietoky sústredili do Šúrskeho kanála, kde bol tiež vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity.
Záplavy sužovali aj Nemecko. Na snímke vidíte zaplavený štadión v meste Neu-Ulm.
Zaplavený štadión v Nemecku v roku 1999. Foto: TASR
Situácia po roku 2000
Ani v novom tisícročí sa Dunaj neupokojil. 25. marca 2002 namerali V Medveďove vodostav 730 cm. Podzemná voda zatopila 16 hektárov poľnohospodárskej pôdy.
V auguste toho istého roku na Dunaji zaregistrovali tretiu najväčšiu povodňovú vlnu od roku 1877. Hladina rieky vystúpila na 991 centimetrov - najvyšší stav v histórii pravidelných meraní a prietok bol 10.370 m3 s-1. Išlo o tretí najväčší prietok od začiatku novodobých meraní.
Fotogaléria záplav po roku 2000:
V marci a apríli roku 2006 sneh, dážď a oteplenie spôsobili lokálne povodne na mnohých miestach Bratislavského, Trnavského kraja a Seneckého kraja. V Bratislave pri Starom moste v blízkosti Šafárikovho námestia sa vylial z koryta Dunaj, hladina rieky presiahla výšku 800 centimetrov.
V júni 2009 hladina Dunaja v bratislavskom Devíne dosiahla 794 centimetrov, platil tam preto 2. stupeň povodňovej aktivity. Po bratislavskej mestskej časti Devín sa rieka začala vylievať z brehu aj na petržalskej i na staromestskej strane nábrežia.
Ako vyzerá Bratislava dnes? Fotografie nájdete tu: Bratislava pod vodou: Pozrite si fotografie ničivého živla