Život
VÝSKUMNÍK ZO ZAMBIE: Slovenskí študenti nepoznajú príčiny migrácie
TASR, 2. decembra 2015 8:00
Na rozvojovú pomoc vynakladá napríklad Európska únia ročne desiatky miliárd eur. Ak chcú byť slovenskí študenti konkurencieschopní aj v rámci európskeho pracovného trhu, mali by tieto témy dôkladne poznať, napríklad, ako môže krajiny a ich ekonomiku ovplyvniť klimatická zmena.
"Mám pocit, že učivo na Slovensku nie celkom zodpovedá potrebám pracovného trhu, kde je nutná väčšia znalosť a súvislosti globálneho vývoja. Tam je dôležité vedieť viac z oblasti politiky, ekonomiky životného prostredia aj genderových tém, ohľadom zapojenia sa žien do globálnej ekonomiky. To všetko by malo viesť k pochopeniu, ako žijú ľudia v iných spoločnostiach. Potešilo ma však, že študenti začali vnímať, ako ich globálne témy môžu ovplyvniť na lokálnej úrovni," konštatoval Mwansa s tým, že Slovensko sa ako člen EÚ podieľa na rozhodovaní o globálnych témach, ako je napríklad migrácia a utečenecká kríza.

Mwansa o tom diskutoval so slovenskými študentmi. "Na riešenie tejto otázky je potrebné podporovať mier, aby sa spoločnosti stali viac mierumilovné, stabilnejšie a predvídateľnejšie. Utečenci nechcú primárne žiť v Európe, či na Slovensku, ale prichádzajú do nej, pretože v krajinách, ako je Sýria, nie je mier. Je dôležité, aby študenti chápali, prečo dochádza k takým masívnym presunom ľudí vo svete," dodal Mwansa.
Lídri krajín sveta na tohtoročnom summite OSN o udržateľnom rozvoji v uplynulých troch dňoch prisľúbili úsilie o odstránenie extrémnej chudoby, zmenšenie počtu hladujúcich a zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti do roku 2030, ako aj splnenie predošlého prísľubu rozvinutých krajín, že od roku 2020 poskytnú 100 miliárd dolárov ročne chudobným a rozvojovým krajinám.
ODPORÚČAME AJ:
Ľudské práva: Islamský štát bil a týral zajaté kurdské deti
K. NOVOTNÁ: UNESCO je fascinujúci projekt, ktorý môže obohatiť každého
MONROY: Rwanda chce ohúriť Západ, pouličné siroty skrýva
Slovenky odišli do Rwandy, aby zistili, ako žijú ich adoptívne deti