Život

Vesmír zblízka – zábery, ktoré len tak neuvidíte

"Pre operného speváka Emila Ivanova je astronómia hobby. Práve preto vznikli tieto fotografie vesmíru zblízka."

, 17. októbra 2012 6:00
Operný spevák a amatérsky astronóm pripravil sériu záberov z vesmíru. Foto: bigpicture.ru
Kto by bol povedal, že operný spevák prinesie fotografie, na ktorých dokonale vidieť detaily z vesmíru. Emil Ivanov je amatérsky astronóm, ktorého vesmír zaujímal už v detstve. Okrem toho ho však zaujímal aj spev, preto bolo ťažké rozhodnúť sa, čomu sa bude v budúcnosti venovať. Vyzerá to tak, že sa mu podarilo splniť si obidva sny.

Najprv sa rozhodol pre astronómiu


Keď končil strednú školu, rozhodoval sa, čo s ním bude ďalej. Vybral si štúdium na State University of Sofia a zameral sa na astronómiu. Niečo sa však muselo stať, pretože po dvoch rokoch zmenil názor a prestúpil na inú školu.

Vtedy rozbehol kariéru speváka. Začal študovať na Academy of Music a po piatich rokoch doštudoval. Začal sa venovať opernému spevu a tým si splnil jeden zo svojich detských snov. Spieval na najprestížnejších miestach na svete.

V roku 2009 sa začal venovať aj svojmu druhému detskému snu a začal sa zaoberať astronómiou. Tri roky zhromažďoval materiály a teraz vypublikoval sériu záberov z vesmíru.

Takto vyzerajú jeho zábery


Jarná obloha severnej pologule nemá veľa hviezd. Na takejto jarnej oblohe je ale vidieť krásne špirály M94, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 16 miliónov svetelných rokov. Spolu s ďalšími 20 galaxiami je M94 skupina galaxií, ktoré sú súčasťou obrovského zhluku Panna.
Jarná obloha Foto: bigpicture.ru
Na tomto zábere zachytil horiacu hviezdu, ktorú amatérski astronómovia volajú nebula. Na fotografii vidieť, ako obrovská akumulácia plynu a prachu obklopuje veľmi horúcu hviezdu AE Aurigae.
Takto vyzerá zhluk známy ako M3. Najlepšie ho je vidieť na jarnej oblohe. Je starý viac ako 11 miliárd rokov.
Zhluk známy ako M3 Foto: bigpicture.ru
Nádherná špirála sa nachádza 47 miliónov svetelných rokov od Zeme.
Špirála Foto: bigpicture.ru
M21 je zhluk hviezd v konštelácii Strelca. Nachádza sa viac ako 4000 svetelných rokov od nás a voľným okom nie je vôbec viditeľný. Je starý 4,6 milióna rokov.
Zhluk hviezd v konštelácii Strelca. Foto: bigpicture.ru
Toto krásne trio galaxií pozostáva z dvoch špirál a eliptickej galaxie, ktorá sa nachádza v strede. Naozaj sú fyzicky prepojené a nachádzajú sa 100 miliónov svetelných rokov od nás.
Trio galaxií Foto: bigpicture.ru
Ďalšie zábery nájdete vo fotogalérii.

Komentáre