Život

Zaujímavé fakty o veľkonočných vajíčkach

"Významné dni a kalendárne sviatky sú už tradične cenným podkladom pre sumár rôznorodých faktov, ktoré s ich oslavou súvisia."

Danka Šoporová, 29. marca 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Veľkonočné vajíčka sú nielen u nás, ale i vo svete jedným z najstarších symbolov Veľkej noci. Jednou z krajín, ktorá sa môže popýšiť vskutku zaujímavými vajíčkovými štatistikami, je Veľká Británia. Napokon, posúďte sami.

1. Vo Veľkej Británii sa každoročne predá až 90 miliónov čokoládových veľkonočných vajíčok.

2. Na jedno dieťa tak pripadá zhruba deväť vajíčok.

3. Nákupy čokoládových vajíčok v období Veľkej noci tu tvoria desatinu všetkých ročných výdavkov domácností na čokoládové produkty.

4. Prvé čokoládové vajíčko bolo vyrobené v roku 1873 v meste Bristol.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
5. Najdrahšie veľkonočné vajíčko posiate diamantmi sa v Anglicku pred šiestimi rokmi predalo za neuveriteľných 9 miliónov libier (10 640 000 eur).

6. Vo svete najpopulárnejšie vajíčko „Cadburry Creme Egg“ vyrába továreň v meste Birmingham, pričom denne vyprodukuje až 1,5 milióna kusov.

7. 43% detí zje svoje prvé veľkonočné vajíčko na Veľkonočnú nedeľu o jedenástej dopoludnia.

8. 19% anglických detí má každý rok po skončení veľkonočných sviatkov žalúdočné problémy spojené s konzumáciou prílišného množstva tejto sladkej dobroty.

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký
9. Na Veľkonočnú nedeľu je predovšetkým v Škótsku a v severnom Anglicku obľúbené kotúľanie vajíčok dolu kopcom. Podobnou tradíciou je známe i USA, avšak tu súťažiaci na pomoc používajú lyžičku.

10. V hlavnom meste Anglicka sú pravidelne usporadúvané veľkonočné súťaže lákajúce súťažiacich na fantastické výhry. Minulý rok ich organizátori ukryli v centre Londýna dvesto veľkých zdobených vajíčok a šťastný nálezca ich najväčšieho počtu vyhral diamantové vajíčko v hodnote 100 000 libier (118 000 Eur).

Tip na výrobu veľkonočného vajíčka


Že aj v týchto končinách vedia byť ľudia pri výrobe veľkonočných kraslíc vynaliezaví, vám dokážeme v priloženom videu. Pokiaľ sa pýšite aspoň drobnými manuálnymi zručnosťami, môže vám poslúžiť napríklad ako veľkonočná inšpirácia.

Komentáre