Život

V bojnickej zoo pribudla dvojica mláďat antilopy vranej

"Antilopa vraná patrí k najimpozantnejším africkým antilopám. V kohútiku meria 120 až 140 centimetrov a váži 200 až 270 kilogramov."

TASR, 8. apríla 2024 10:15
Ilustračná snímka. Foto: TASR Dano Veselský

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach doplnila dvojica mláďat antilopy vranej. Samčeky dostali mená Fafa a Enitan. Informovala o tom zoo na svojom webe.

"Malým antilopám sa darí veľmi dobre a matky sa o ne príkladne starajú. Samčeky Fafa a Enitan mená dostali podľa začiatočného písmena matiek. Ošetrovateľky tak vedia rozoznať matku a jej mláďa," uviedla zoo.

Antilopa vraná patrí k najimpozantnejším africkým antilopám. V kohútiku meria 120 až 140 centimetrov a váži 200 až 270 kilogramov. Obýva lesnaté a krovinaté savany južnej a východnej Afriky. Samce majú bojovnú povahu a v ohrození sa dokážu postaviť aj levovi.

Samce sú na rozdiel od samíc väčšie a čierno sfarbené. Samice sú menšie a svetlejšie, obvykle hnedé až tmavohnedé. Obe pohlavia majú charakteristické biele brucho a masku na tvári. Ich krky a časti chrbta zdobí hriva, preto majú staršie meno hrivnatce. Oblúkovito zahnuté rohy majú obe pohlavia, u samcov sú výrazne väčšie. Dožívajú sa 18 rokov.


Komentáre