Život

Tri pravidlá, ako sa nepohádať, keď sa bavíme o politike

"Pri debatách o politike iba málokto dokáže krotiť svoje emócie. "

TASR, 6. decembra 2015 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR - Pavol Ďurčo
Ak sa témou vašej debaty s blízkymi či priateľmi stane politika a napríklad blížiace sa parlamentné voľby, je veľmi dôležité vycítiť, kedy ju ukončiť. Upozorňuje na to psychológ Miloš Poštek, ktorý zároveň pripomína, že pri debatách o politike iba málokto dokáže krotiť svoje emócie.

Ako Poštek vysvetľuje, dôvodom je to, že politické postoje nie sú spojené s faktami, ale skôr s chápaním toho, čo vnímame ako dobré a zlé, správne a nesprávne. Aby bola takáto debata predsa len konštruktívna, podľa psychológa je dôležité dodržať tri pravidlá.

1.


"V diskusii sa treba čo najviac držať faktov a neskĺzavať do roviny osobných hodnotení typu 'Ty tomu nerozumieš' a podobne," uviedol Poštek.

2.


Druhé pravidlo hovorí, že to, ako dôležité sú pre nás naše názory, by mali byť dôležité aj názory a slová ostatných v diskusii. "Ak sa nám toto podarí, môže byť takáto debata pre nás veľmi hodnotná, pretože môžeme lepšie spoznať hodnotový systém toho druhého," zdôrazňuje Poštek.

3.


Tretím dôležitým bodom je vedieť, kedy takúto tému uzavrieť. "Je na nás, aby sme si v určitom momente povedali, či je pre nás dôležitejšie, aby sme toho druhého presvedčili, alebo radšej nebudeme riskovať poškodenie doterajších dobrých vzťahov," povedal psychológ. Dodal, že dosiahnuť víťazstvo v takejto diskusii je aj tak nepravdepodobné. "Ako sme povedali, naše postoje sú spojené s našimi predstavami a tie si len tak nedáme zobrať," uzavrel psychológ.

ODPORÚČAME AJ:
Deväť vecí, ktoré by ste mali vedieť o fosílnych palivách
VÝSKUMNÍK ZO ZAMBIE: Slovenskí študenti nepoznajú príčiny migrácie
Slováci chcú vyvracať mýty o Afrike: Nie je to jeden štát, odkazujú
Európa migračnú vlnu dokáže zvládnuť, tvrdí expert UNESCO

Komentáre