Život

TOP zvieracie príbehy: Orangutan fajčiar, zamilovaný býk

"Vo svete zvierat sa občas stane niečo, čo dokáže šokovať celý svet."

TASR, 23. septembra 2012 6:00
Orangutana sa snažia odnaučiť fajčiť. Foto: TASR

Slepú samicu orangutana operovali


Na ostrove Sumatra žila slepá samica orangutana, ktorá nikdy nevidela svoje mláďatá. Dostala však šancu a podstúpila operáciu sivého zákalu. Bola to prvá operácia svojho druhu v Indonézii. Prvú operáciu tohto druhu vykonali v roku 2007 v Malajzii.

Samica orangutana konečne vidí po operácii svoje dvojičky. Foto: TASR
Štyridsaťročnú Gober, ako samicu volajú, zobrali z voľnej prírody v severnej provincii Sumatry v záujme jej bezpečnosti koncom roka 2008. Kvôli sivým zákalom nevidela ani na jedno oko.

V auguste tohto roku ju úspešne operovali, vďaka čomu konečne uvidí svoje dvojičky. Porodila ich v rámci chovného programu začiatkom minulého roka.

Orangutania populácia je na Sumatre vážne ohrozená. V tamojšej prírode sa voľne pohybuje už len okolo 6600 kusov.

Sučka si adoptovala jahňa


Aj medzi zvieratami sa nájdu nezvyčajné priateľstvá a putá. Niektoré z nich si dokonca dokážu adoptovať druhé zviera, nemusí byť ani rovnakého živočíšneho druhu. Hlavne, že je to mláďa a je rozkošné.

Čiernobiele bodkované jahňa zostalo sirotou, nie však nadlho. Sučka dalmatínskeho psa sa malej siroty ujala. Otázne je, či sa tak rozhodla na základe určitej podoby alebo chcela byť jednoducho len „veľkorysá“.

Nová mamička sa teší z prítomnosti jahňaťa a neustále ho nadšene oblizuje. Adoptovala si ho v auguste tohto roku.

Krava ušla pred zamilovaným býkom na piate poschodie


Keď raz žena nechce, tak nechce. Toto by mal pochopiť aj zamilovaný býk, ktorý svoju vyvolenú obháňal, ako sa len dalo. Krava však svoj názor nemenila a pred býkom rozpáleným láskou sa vyštverala až na piate, najvyššie poschodie bytovky v dedine Lesogorsk v Irkutskej oblasti na Sibíri.

Ilustračné foto Foto: TASR
Kravu "na úteku" našli na konci schodiskovej šachty. Podľa regionálneho úradu ruského ministerstva pre mimoriadne situácie bol býk "veľmi zamilovaný" a svojej vyvolenej venoval pri letnej paši zvýšenú pozornosť.

Hasičom trvalo zhruba tri minúty, kým kravu pomocou lana dostali dolu schodmi. Údajne ich na to ani nebolo veľmi treba, pretože na "mieste činu" boli predstavitelia miestnych úradov, policajti a množstvo zvedavcov, píše agentúra Reuters.

"V princípe to mohli urobiť aj bez nás," povedal šéf hasičskej stanice Jevgenij Smirnov po tom, ako sa celý rozruch okolo kravy skončil.

Aj orangutan môže byť silný fajčiar


Pätnásťročná samica orangutana Tori zo zoologickej záhrady v meste Solo na ostrove Java má už desať rokov problémy s fajčením. Návštevníci jej hádžu cigarety a ona sa naučila napodobňovať ich pohyby – ležérne si drží cigaretu medzi prstami, šlukuje a vydychuje dym.

Orangutana sa snažia odnaučiť fajčiť. Foto: TASR
Vedenie zoologickej záhrady sa však rozhodlo, že s týmto zlozvykom treba skončiť. Umiestnili ju na izolovaný ostrovček, kde nebude mať prístup k cigaretám. Uvidíme, či má Tori dosť pevnú vôľu.

Komentáre