Život

TOP zaujímavé fakty o číslach, ktoré vás prekvapia

"Číňania i Aziati neberú čísla na ľahkú váhu. Ktorému sa vyhýbajú ako čert krížu? A prečo sa ľudia už od nepamäti obávajú nešťastnej trinástky?"

Danka Šoporová, 10. februára 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: Webmagazin.sk
* Od Číny, cez Kóreu až do Japonska je najobávanejším číslom práve štvorka, a to z dôvodu jej totožnej výslovnosti so slovom smrť. Strach má dokonca aj svoje odborné pomenovanie. Nazýva sa tetrafóbia.

* Naopak, šťastným číslom v daných končinách je osmička. Preto boli Letné olympijské hry v Pekingu zahájené 8.8.2008 v 8 hodinu, 8 minútu a 8 sekundu večerného času.

* Telefónne číslo zložené zo samých osmičiek sa v Číne vydražilo za sumu 270 723 amerických dolárov.

* Dvojica mrakodrapov Twin Towers v Kuala Lumpur patrí k tým najvyšším, má dovedna 88 poschodí.

A ako je to s trinástkou?


Teraz si bližšie posvieťme na magickú, no pre niekoho hrôzostrašnú trinástku. Tušili ste, že nemálo ľudí bojkotuje v piatok trinásteho všetky povinnosti a ostáva radšej v (ne)bezpečí domova? Len tak, pre istotu...

* Vedecký termín označujúci chorobný strach z čísla trinásť má pomenovanie triskaidekafóbia. Dnes ňou trpia tisícky ľudí. A nielen to. Hrôza sa značne rozšírila aj do oblasti biznisu. V podaktorých krajinách by ste v rámci ubytovacích zariadení len márne hľadali poschodia či izby s označením trinásť.

* Naproti tomu existuje skupinka provokatérov, ktorá sa rozhodla proti strachu z číslice trinásť bojovať vlastným spôsobom. V americkej Filadelfii pred niekoľkými rokmi vznikol spolok Piatok 13. Jeho členovia sa schádzajú vždy v tento deň a obavám z možných katastrof čelia vtipnými rozhovormi a kolektívnymi hrami.

Kde hľadať pôvod tejto nešťastnej povery?


Pátrať musíme až v samotnej histórii kresťanstva. Podľa Markovho evanjelia mal byť v piatok ukrižovaný Ježiš Kristus. Navyše, počas poslednej večere sedelo pri stole s Ježišom 12 stolovníkov. Dokopy teda trinásť, pričom tým posledným bol zradca Judáš. Niektorí ľudia dodnes dodržiavajú nepísané pravidlo: Pri stole nesmie sedieť trinásť ľudí.
Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Jablko hriechu i vražda


V piatok taktiež ponúkla Eva jablko hriechu Adamovi. V piatok zabil Kain svojho brata Ábela a v piatok mala údajne začať i veľká potopa. S trinástkou súvisia aj niektoré škandinávske povesti. Dvanásť bohov bolo napríklad pozvaných na večeru do Valhally. Lokiho, Boha zla vynechali a ten sa rozhodol pomstiť. Prebodol Baldera – Boha radosti. Tušíte správne, stalo sa to v piatok trinásteho.

Apollo 13


Poverčivosť zasiahla aj uznávané inštitúcie. Keď v roku 1970 štartovalo Apollo 13, celým veliacim strediskom v americkom Houstone znela strašidelná veta: „Toto zle dopadne.“ K pesimistickej nálade zúčastnených neprospelo ani proroctvo astrologičky Sybil Leekovej, ktorá predpovedala veľké nešťastie: „Dvaja z astronautov budú čeliť vážnemu, možno až smrteľnému nebezpečenstvu.“ Ale prečo dvaja? Posádka je predsa trojčlenná.

Počas letu došlo k výbuchu jednej z kyslíkových nádrží. Na lodi vznikol požiar a v riadiacom stredisku zas panika. Každý človek v miestnosti si okamžite spomenul na nešťastnú trinástku. Len veľkým zázrakom sa návrat posádky na Zem neskončil tragédiou. Podivne však vyznievajú závery vyšetrovania, podľa ktorých haváriu zavinil sled náhodných udalostí. Hoci o trinástke nie je v spisoch ani zmienka, všetci prítomní mali o vinníkovi jasno.

Komentáre