Život

Tieto živočíchy ste si pod hladinou mora určite nevšimli

"Ak chcete vidieť toto, nestačí vám len šnorchel z plážového obchodu so suvenírmi."

, 14. októbra 2012 6:00
Fotograf Joshua Lambus nafotil sériu záberov, vďaka ktorým spoznávame podmorský svet ešte lepšie. Foto: bigpicture.ru
Podmorský svet vás dokáže očariť svojimi krásami, ktoré nikde inde nenájdete. Skrýva toho veľa, od korálov cez rôzne podmorské rastliny až po zaujímavé ryby, korytnačky či iné živočíchy. Pre mnohých, ktorí si raz nasadili potápačskú výstroj, sa preto objavovanie tohto sveta stáva vášňou.

Niektorí by radi tento svet spoznali, no nemajú možnosť alebo odvahu ponoriť sa do takých hĺbok. Pre nich však tiež existuje riešenie. Google nedávno spustil aplikáciu, ktorá vás prevedie krásami podmorského sveta bez toho, aby ste sa namočili. Viac sa dozviete tu: Virtuálne potápanie od Google vám odhalí krásy spod hladiny mora

Fotograf Joshua Lambus nafotil sériu záberov, vďaka ktorým spoznávame podmorský svet ešte lepšie. Foto: bigpicture.ru
Výskumníci neustále objavujú nové druhy živočíchov, ktoré sme doteraz nepoznali. K nim patria aj rôzne medúzy, hlavonožce a morské raky.

Žijú dva kilometre pod hladinou


Fotograf Joshua Lambus sa o podmorský svet natoľko zaujímal, že sa rozhodol pripraviť sériu záberov z tohto prostredia. Nafotil živočíchy, ktoré žijú dva kilometre pod hladinou v okolí Havaja. Sú veľmi malé, merajú len pár centimetrov.

Vďaka jeho záberom môžeme vidieť, ako vyzerajú hlavonožce, medúzy a morské raky, ktoré žijú v hĺbke 2133 m v okolí pobrežia Kailua-Kona na Havaji. Na fotografiách nevidíme ich reálne zafarbenie, pretože zábery sú nafotené pomocou špeciálnej techniky. K tomu sa fotograf vyjadril len tak, že tieto živočíchy majú prirodzenú farbu svojej pigmentácie.
Fotograf Joshua Lambus nafotil sériu záberov, vďaka ktorým spoznávame podmorský svet ešte lepšie. Foto: bigpicture.ru

Z fotografa hviezda


Joshua Lambus sa stal hviezdou, keď sa mu podarilo zachytiť maličkú chobotnicu s názvom Tremoctopus. Pred ním sa tento živočích objavil len na jednom zábere. Joshua Lambus bol teda historicky druhý človek na svete, ktorý ukázal, ako Tremoctopus vyzerá.

Vyrážal v noci


Fotograf tvrdí, že vždy počkal, kým bola úplná tma. Potom nasadol na čln, prešiel na ňom štyri kilometre a vypol motor. Všetko, čo na člne svietilo, nechal zhasnúť, aby ho pod vodou absolútne nič nemýlilo. Chcel mať všade okolo seba čo najväčšiu tmu, pretože iba v takom prípade mohol dokonale vidieť planktón. Keď mal všetko pripravené, začal sa potápať.Nafotil tak zábery, ktoré nám o podmorskom svete povedia viac, ako sme vedeli, a ukazujú, ako to vyzerá tam, kde sa so šnorchlom na dovolenke asi len ťažko dostaneme.

Komentáre