Život

Čítate partnerovu súkromnú poštu? Robí tak až 44% Slovákov

"Zaujímavým zistením však je, že väčšina Slovákov by to urobila opäť."

, 26. apríla 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Prečítali ste si niekedy cudzí mail alebo sms, ktorú dostal váš partner? Určite každý v duchu prizná, že áno. Prieskum, ktorý urobila spoločnosť GfK ukázal, že až 44 percent Slovákov už presnorilo partnerovu mailovú schránku alebo telefón s sms. V tomto meradle sme dokonca predbehli aj Českú republiku. K tejto úchylke sa priznalo dovedna 40 percent opýtaných Čechov.

Zaujímavým zistením však je, že väčšina Slovákov by to urobila opäť. Pozitívne reagovali takmer dve tretiny Slovákov a 57 percent Čechov, ktorí to už urobili v minulosti.

Prieskum sa zameriaval, resp. rozdelil na ženské a mužské kategórie. Tu sa ukázalo, že zvedavejšie sú predsa len ženy. Týkalo sa to 50 percent Sloveniek a 43 percent Češiek. Z mužov sa k snoreniu v mobile alebo v maili priznalo 37 percent Čechov a 39 percent Slovákov.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

"K tajnému "špehovaniu" nie je ľahké priznať sa najmä vtedy, ak má človek prehľad o dôverných informáciách toho druhého. V prieskume sme preto zisťovali, nakoľko sú ľudia úprimní a ochotní priznať sa k tomuto správaniu. Z tých, ktorí si prezreli SMS, email či iný obsah, ktorý im nepatrí, sa priznala polovica Slovákov a necelých 60 percent Čechov", priblížil Július Filo zo spoločnosti GfK.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Čo na to odborník?

Sociologička Silvia Porubänová to pripisuje fenoménu akým je internet. Žijeme viac vo virtuálnom svete. Formu listového tajomstva, aká fungovala v minulosti, v dnešnej dobe už vnímame úplne ináč.

Druhou stránkou veci je prirodzená ľudská zvedavosť. V živote partnerov a ľudí vôbec, nastávajú rôzne životné situácie. Tie nútia k tomu, aby si človek potvrdil alebo vyvrátil pocity, ktoré vo vzťahoch vznikajú. Ženy sú v tomto ohľade rafinovanejšie a zvedavejšie, chcú vedieť viac, potvrdzuje sociologička.

Komentáre