Život

Slovenské zoologické záhrady sa oplatí navštíviť

"Na Slovensku máme päť zoologických záhrad. Každá ponúka rôzne zaujímavosti a oplatí sa ich navštíviť všetky."

TASR, 23. septembra 2012 6:00
Biely tiger v ZOO v Bratislave Foto: TASR

Zoologická záhrada Bojnice


Zoologická záhrada v Bojniciach je najstaršou a aj najnavštevovanejšou zoo na Slovensku, ktorá patrí medzi takzvané všeobecné typy, teda bez vyhradenej špecializácie na určité zvieratá. V minulosti sa venovala pozornosť najmä chovu rysov ostrovidov, bežcov či horských kôz. V súčasnosti je to jediná slovenská zoo, ktorá chová slony africké, antilopy bongo, orangutany bornejské i horské zebry.

Primáty v bojnickej ZOO Foto: TASR
Areál spríjemňuje rekreačné prostredie kúpeľného mesta Bojnice. Na svojom zozname má 26 druhov zvierat zaradených do Európskeho chovného programu (EEP) a 32 druhov v Európskych plemenných knihách (ESB). Celkovo sa v zoo nachádza až 414 živočíšnych druhov.

Bratislavská zoologická záhrada


V Bratislavskej zoologickej záhrade sa nachádza 147 zvierat a až 617 exemplárov. Najzaujímavejšie exempláre v záhrade sú levy juhoafrické, leopardy cejlónske či jaguáre americké. Veľkým lákadlom pre návštevníkov je výbeh zebier a žiráf, antilop i hrošíkov libérijských.

V strede zoo je pre najširšiu verejnosť určený i unikátny Dinopark, v ktorom sa rozprestierajú dinosauri na ploche takmer troch hektárov. Súčasťou expozície sú aj náučné chodníky, 3D kino o vývoji života na Zemi či paleontologické ihrisko. Jednou z najväčších atrakcií parku je 200 mil. rokov stará druhohorná rastlina Wollemi Pine.

Košická zoologická záhrada


Tamarín v košickej ZOO Foto: TASR
Košická zoologická záhrada v prírodnom prostredí mestskej časti Košíc - Kavečany je zameraná na euroázijskú faunu. Na návštevníkov čaká 181 druhov zvierat z piatich kontinentov. Celkovo je v zoologickej záhrade až 826 jedincov. Je to najväčšia zoo na Slovensku, nie však výstavnou plochou, ale celkovou rozlohou. Medzi najväčšie atrakcie záhrady patrí veľhad kubánsky, krokodíl čelnatý, tuleň sivý, tučniak jednopásy či medveď hnedý.

Zoologická záhrada Spišská Nová Ves


Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi je najmenšia i najmladšia zoo na Slovensku. S rozlohou 8,5 ha chová vyše 70 živočíšnych druhov. Návštevníkov čaká arborétum s 30 druhmi drevín. Celkovú scenériu záhrady dotvára potôčik, ktorý preteká areálom zoo. V spišskonovoveskej záhrade nechýba puma americká, ťava dvojhrbá, šimpanz učenlivý, ale aj tiger ussurijský.

Zoologická záhrada v Stropkove


Slon v ZOO v Bojniciach Foto: TASR
Zoo park Stropkov je situovaný na východe Slovenska, na hlavnom ťahu medzi Ukrajinou a Poľskom. Ide o jedinú zoo svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa tu viac ako 60 druhov zvierat v 40 voliérach.
Areál poteší najmä detských návštevníkov, ktorý je dotvorený atypickými zariadeniami, ako rozprávkovým bufetom a možnosťou kŕmenia zvierat.

Komentáre