Život

Plekanec, Hall či Vanek, hokejisti na MS, ktorí majú slovenské korene

"Tento rok sa na svetovom šampionáte po ľade preháňalo niekoľko šikovných hokejistov so slovenskými koreňmi."

TASR, 20. mája 2013 6:00
Foto:
Hokejové majstrovstvá sveta vo Švédsku a Fínsku sú minulosťou. Z titulu sa tešia Švédi. Slovenskí hokejisti na šampionáte skončili vo štvrťfinále, celkovo na 8. mieste, keď po dramatickom zápase podľahli domácim Fínom 3:4. Vujtekova družina, ako sme si už zvykli tímu spod Tatier hovoriť, napriek zaváhaniu s Rakúskom či Lotyšskom nesklamala. Povedzme si ale úprimne, ako hokejoví fanúšikovia sme sa stále nenasýtili úspechov a v kútiku duše sme verili, že chlapci to potiahnu ďalej ako do štvrťfinále a opäť nás potešia. Nestalo sa, nevadí.

Kto však sledoval aj iné zápasy, nielen tie, kde hralo Slovensko, nemohli mu uniknúť tak výrazné mená ako - Paul Stastny, Thomas Vanek, Tomáš Plekanec alebo Marcel Goc. Pre hokejových znalcov, ale aj laikov nebude ťažké rozoznať, že nejde o čistokrvných Američanov, Nemcov alebo Rakúšanov. Tento rok sa totiž na svetovom šampionáte po ľade preháňalo niekoľko šikovných hokejistov so slovenskými koreňmi.

Paul Stastny Foto: TASR/AP

Paul Stastny


O Paulovi Stastnom azda nezapochybuje nik, že má slovenské korene. Tento elitný útočník Colorada Avalanche je synom slovenskej hokejovej legendy Petra Šťastného. Slovenka je aj jeho matka. Rodák z kanadského Quebecku však na šampionáte obliekal americký dres s kapitánskym C na hrudi. Paul je piaty v poradí a zatiaľ posledný z klanu Šťastných, ktorý nastúpil v NHL. Pred ním to bol jeho otec Peter, strýkovia Marián a Anton a starší brat Yan, ktorý v rokoch 2005 a 2006 tiež reprezentoval USA na MS. Yan má dokonca dvojaké občianstvo - americké a slovenské. Otec Peter odohral za Kanadu 10 zápasov v roku 1984 na Kanadskom pohári, kde strelil jeden gól.

Paula mnohí hokejoví odborníci veľmi často porovnávajú práve s otcom. Zaraďuje sa medzi konštruktívnych hokejistov s veľmi dobrým načasovaním prihrávky, periférnym videním a prehľadom v hre. Ako nováčik v NHL 7. marca 2007 zaznamenal 17. zápas v rade, v ktorom bodoval, čím vyrovnal nováčikovský rekord NHL Teemu Selänneho zo sezóny 1992/93 a zároveň odsunul svojho otca Petra v tejto historickej tabuľke na tretie miesto (ten dosiahol sériu 16 bodových zápisov vo svojom premiérovom ročníku 1980/81).

Paul Stastny prvýkrát reprezentoval USA na turnaji Viking Cup 2004. Potom vznikli úvahy o jeho možnosti reprezentovať Slovensko, ale pravidlá IIHF požadujú, aby hráč odohral minimálne dve sezóny v krajine, ktorú chce reprezentovať. Na tohtoročnom šampionáte sa však pre média vyjadril, že nikdy nemal v pláne reprezentovať Slovensko. Bol členom reprezentačného mužstva USA na MS 2007, MS 2012 a MS 2013, ako aj ZOH 2010.

Thomas Vanek Foto: TASR/AP

Thomas Vanek


Thomas Vanek, dalši skvelý útočník, ktorý brázdi ľady NHL za Buffalo Sabers, obliekal na tohtoročnom šampionáte dres Rakúska s A na hrudi. Rakúšania síce vypadli z elitnej kategórie, no Thomas predviedol svoj štandardne skvelý výkon. Mladý útočník má slovenské korene po mame Jarmile, ktorá sa narodila v Komárne. Jeho otec je Čech. V roku 1982 utiekli do Rakúska, kde sa im v roku 1984 narodil Thomas. Ten ako 14-ročný odišiel za oceán a od juniorských cez nižšie súťaže sa prepracoval až do NHL, v ktorej pôsobí už šesť rokov a patrí k najlepším útočníkom. V roku 2003 ho draftoval v prvom kole z celkového 5. miesta klub NHL – Buffalo Sabres. Stal sa tak najvyššie draftovaným Rakúšanom v histórii. V NHL debutoval v sezóne 2005/2006 v drese Sabres, kde pôsobí doteraz.

Vanek hrá na ľavom krídle. Okrem svojej prvej sezóny sa vo všetkých ostatných stal najlepším strelcom Šablí. Počas výluky v zámorskej NHL (2004/2005) pôsobil v záložnom tíme Buffala v Rochester Americans (AHL), kde v 74 zápasoch nazbieral rekordných 68 bodov (42 gólov, 26 asistencií). Za Buffalo si v NHL pripísal 583 štartov, v ktorých získal 467 kanadských bodov za 245 gólov a 222 asistencií.

Najzaujímavejšie na celom príbehu Thomasa Vaneka je to, že mal záujem reprezentovať Slovensko. V roku 2001 bol na sústredení slovenskej 18-tky. Tréneri oň však neprejavili záujem. Keď sa to dozvedeli rakúski funkcionári prostredníctvom denníka Kuriér, okamžite mu ponúkli národný dres. Odvtedy háji farby Rakúska na medzinárodnej úrovni.

Na snímke uprostred stieľa gól na 3:2 Tomáš Záborský, (Slovensko), vpravo Marcel Goc a vľavo prekonaný brankár Rob Zepp (Nemecko) v zápase B-skupiny Slovensko - Nemecko Foto: TASR/Martin Baumann

Marcel a Nikolai Gocovci


Ďalším súperom Slovenska boli na MS Nemci. V tomto národnom tíme s orlicou na hrudi nastúpili až dvaja hokejisti so slovenskými koreňmi. Marcel Goc a jeho mladší brat Nikolai. Marcel nastupoval ako útočník a Nikolai na poste obrancu. Starší z bratskej dvojice je kmeňovým hráčom floridských panterov v NHL a mladší hrá v nemeckej DEL za Adler Mannheim. Za nemeckú reprezentáciu hrával aj ich najstarší brat Sascha, ktorý si tiež vyskúšal NHL. Korene rodiny Gocovcov siahajú na východné Slovensko do obce Široké v prešovskom okrese.

Marcel Goc korčuľuje v NHL pravidelne už od sezóny 2005/2006. V zámorskej lige debutoval v sezóne 2003/2004 v drese San Jose Sharks, ktorý ho draftoval v roku 2001 z 20. miesta. Marcel sa stal najvyššie draftovaným Nemcom v histórii NHL. Za žralokov pravidelne hrával až do roku 2008. Následne ako voľný hráč podpísal zmluvu s Nashvillom Predators. Odohral za nich dve sezóny a momentálne je hráčom Floridy Panters. Za reprezentáciu nastupoval už od 16 rokov. V roku 2000 hral na juniorských MS do 18 aj 20 rokov. Za seniorov sa predstavil prvýkrát v roku 2005. Má za sebou dve olympiády. V Turíne v roku 2006 a vo Vancouveri 2010.

Goca odborníci považujú za šikovného centra, je kvalitný na buly s defenzívnymi úlohami, ktoré plnil hlavne v San Jose Sharks.

Tomaš Plekanec Foto: TASR/AP

Tomaš Plekanec


Že sa medzi Čechmi objaví športovec so slovenským pôvodom nie je žiadna zvláštnosť. Na tohtoročnom šampionáte za českú reprezentáciu nastúpil elitný center z Montrealu Canadiens Tomáš Plekanec. Tomášov otec je rodákom z Valašskej Belej pri Prievidzi. Česká hokejová škola je známa tým, že už desiatky rokov produkuje kvalitných hokejistov, medzi ktorých bezpochyby patrí aj Plekanec. Tomáš začínal s hokejov v Kladne. V roku 2001 ho draftoval Montreal Canadiens zo 71. miesta a následne zakotvil v tíme Hamilton Bulldogs, ktorý bol farmou Canadiens.

V NHL debutoval v sezóne 2003/2004. Do zostavy sa pevne dostal až od sezóny 2005/2006. V sezóne 2009/2010 sa stal najproduktívnejším hráčom klubu so 70 bodmi (25 g a 45 a). Najslávnejší klub sveta s ním podpísal po tejto produktívnej sezóne zmluvu na ďalších šesť rokov. Tomáš patrí medzi konštruktívnych hráčov s veľmi dobrým prehľadom v hre. Ako je kvalitný útočník, tak isto vie hrať v defenzíve. V NHL si ho cenia za jeho univerzálny štýl hry.

Taylor Hall Foto: TASR/AP

Taylor Hall


Taylor Hall je vychádzajúca hviezda kanadského hokeja. Rodák z Calgary hrá v drese edmontonskych olejárov, ktorí ho draftovali v roku 2010 z prvého miesta. Mladíkovo meno ani zďaleka nenasvedčuje tomu, žeby mal mať slovenské korene. No jeho predkovia po maminej (Kim Strba) strane pochádzajú z obce Jasenie pri Brezne. Dostal sa aj do krajiny svojich predkov ako hráč kanadskej reprezentácie na turnaji Memoriálu Ivana Hlinku v Piešťanoch v roku 2008.

Ľavé krídlo Edmontonu sa predstavilo aj na tohtoročnom šampionáte vo Švédsku a Fínsku. Zaznamenal tri body za dva góly a jednu asistenciu. Hall debutoval v NHL 7. októbra 2010 proti Calgary Flames. Nastúpil na ľavom krídle v útoku s Shawnom Horcoffom a Jordanom Eberlem.

Taylor bol mimoriadne úspešný aj v juniorských a nižších súťažiach. V juniorskej lige OHL nastúpil počas troch sezón na 183 dueloch, v ktorých získal 280 bodov (123+157). Taylor je majster sveta v kategórii do 18 rokov v roku 2008 a vicemajster sveta do 20 rokov zo šampionátu v roku 2010.

Na turnajoch si môžeme všímať čoraz viac mladíkov, ktorí sa líšia svojim menom od spoluhráčov. Bolo tomu tak v minulosti a nástupný trend bude určite pokračovať aj v budúcnosti. A nielen v spojitosti so Slovenskom, ale aj inými krajinami.

Komentáre