Život

Najväčšie mýty o sexe: Vy im ešte veríte?

"Mýty odjakživa sprevádzajú množstvo oblastí života. Jednou z nich je aj sexualita, keďže táto téma bola roky tabuizovaná. Dnes by sa im už ale konečne mohlo prestať veriť."

, 9. februára 2013 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Celá história ľudstva je opradená množstvom mýtov, no najviac sa ich vždy rodilo okolo základných ľudských potrieb, ku ktorým odjakživa patrilo jedlo, spánok a sex. Ďalším dôvodom, prečo práve sexuálny život sprevádzajú toľké mýty, je to, že táto téma bola roky tabuizovaná. Vo veľmi dávnej minulosti bol sex bežnou súčasťou života a nikto ho neriešil. Dokonca sú aj kultúry, ktoré ho považovali za prirodzenejšiu súčasť života ako hocičo iné. Napríklad pre niektoré tichomorské kmene bol sex na verejnosti úplne prirodzený, ale bolo úplne neprípustné, aby vás niekto videl na verejnosti jesť.

Spoločnosť sa ale vyvíjala, vznikalo množstvo faktorov, ktoré ovplyvňovali pohľad na sex. Stalo sa z neho tabu, o ktorom sa v slušnej spoločnosti nerozpráva. A v takom prípade začnú vznikať mýty. Veď keď o nejakej téme nič neviete, tak musíte veriť tomu, čo počujete takpovediac na „tržnici“. V dnešnej dobe sa však už opäť upustilo od toho, aby sa o tejto téme nemohlo nahlas hovoriť. Takže je načase zbúrať všetky mýty.

Zo sexuologického hľadiska sú tri základné mýty


Známy sexuológ Petr Weiss vo svojej knihe Stĺpčeky o sexe uvádza tri základné sexuálne mýty. Prvým je mýtus romantickej lásky. Ľudia veria, že sex súvisí so zamilovanosťou a myslia si, že bez lásky je sex chladný. Treba však rozlišovať medzi citmi a čisto pudovou záležitosťou, pretože aj to môže byť dôvodom rozpadu mnohých manželstiev. Jedného z partnerov začne sexuálne priťahovať niekto iný a on (alebo ona) je schopný opustiť rodinu a svoje zázemie, pretože si myslí, že musí ísť za hlasom svojho srdca. Treba ale rozlišovať hlas srdca a hlas ozývajúci sa z nohavíc.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Druhým mýtom, ktorý Petr Weiss uvádza, je mýtus falický. Podľa známeho sexuológa si mnohí ľudia myslia, že sex je úplné spojenie muža a ženy, takpovediac úplne „na doraz“. Myslí si, že práve preto pribúda toľko žien, ktoré nie sú schopné dosiahnuť orgazmus, pretože mnoho z nich má svoju dráždivú zónu niekde inde ako hlboko vo vnútri.

Tretím je mýtus simultánneho orgazmu. Ľudia si myslia, že muž a žena musia orgazmus dosiahnuť naraz, inak niečo nie je v poriadku. Podľa jeho slov za tým stoja americké filmy, v ktorých vidíme brutálne povzdychy oboch naraz v tej istej sekunde.

Vznikajú aj iné mýty


Mýtov, ktoré zahalili sexuálny život, však existuje ešte oveľa viac. Jedným z najrozšírenejších je, že záleží na veľkosti. Sexuológ Jaroslav Zvěřina vo svojej publikácii Sexuológia (nielen) pre lekárov tvrdí, že až 60 percent žien dosahuje orgazmus v povrchových častiach. Takže sa opäť vraciame v podstate k falickému mýtu Petra Weissa – nie všetko podstatné sa odohráva hlboko vo vnútri. Zvěřina tvrdí, že ženy by mali posilňovať svaly panvového dna, pretože žena je schopná touto časťou tela podržať predmet vo veľkosti ceruzky. Tá hrúbka nie je nič moc, ale mala by stačiť. A Petr Weiss tvrdí, že čo sa týka veľkosti, tak stačia tri centimetre, pretože práve v tejto oblasti sa nachádzajú dráždivé zóny.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Ďalším rozšíreným mýtom je, že čím je žena mladšia, tým kvalitnejší sex si užije. Podľa výsledkov štúdií sú muži na vrchole sexuálnej energie okolo dvadsiateho roku života, pretože majú najvyššiu hladinu testosterónu. U žien je ale vývoj pomalší a svoj vrchol dosiahnu okolo tridsiateho roku života, nezriedka aj po tridsiatke.

Jedným z mýtov je aj to, že muži majú viac sexuálnych partneriek ako ženy. Stačí sa na to pozrieť logicky a zistíte, že by asi nemali s kým spávať, keby ženy sexuálnych partnerov nemali. Rozdiel je len a len v tom, že kým ženy počet delia, muži ho násobia.

Aj napriek tomu, že spoločnosť sa vyvíja a veda napreduje, sa mýtom asi nikdy nevyhneme. Vždy budú našou súčasťou a vždy budú zahaľovať rôzne oblasti ľudského života.

Komentáre