Život

Samce zvierat sú úzkostnejšie ako samice, dokázal výskum

"Takmer dvojročný výskum doktorandky Emese Domonkos z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý bol realizovaný na potkanoch, priniesol jasnú odpoveď."

TASR, 8. augusta 2017 10:00
Ilustračná fotografia Foto: Pixabay
Samce sú úzkostnejšie ako samice, v mladosti i starobe. Starí samci tiež trpia úzkosťami viac ako mladé jedince. Môžu za to rozdiely v pohlavných hormónoch. Vyplýva to z výskumu doktorandky Emese Domonkos z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý bol realizovaný na potkanoch.

"Experimenty na zvieratách potvrdili, že staré samce vykazujú vyššiu mieru depresie a úzkosti než mladé jedince. Doteraz však nebolo jasné, do akej miery sú pohlavné rozdiely u starých jedincov oproti mladým v úzkostnom správaní ovplyvnené pohlavnými hormónmi," približuje pre TASR Domonkos.

Doteraz boli skúmané len krátkodobé účinky nedostatku pohlavných hormónov na správanie. Vek je pritom dôležitý faktor. U mladých jedincov nedostatok týchto hormónov úzkosť znižuje, u starších ju zvyšuje. "Naša štúdia je teda unikátna v tom, že skúma vplyv celoživotného nedostatku pohlavných hormónov na úzkostné správanie," približuje Domonkos.

Toto však neplatí u ľudí. U žien sa vyskytuje vyššia miera depresií a úzkostí ako v prípade mužov. Na druhej strane, u starnúcich mužov výskyt týchto porúch rastie. Svedčí to o úlohe pohlavných hormónoch v prípade týchto ochorení. Súvislosť medzi koncentráciou pohlavných hormónov a mierou úzkostí však nie je jasná.

Takmer dvojročný výskum Domonkos viedli Július Hodosy a Peter Celec, spolupracovala aj doktorandka Veronika Borbélyová.

ODPORÚČAME AJ:
Čele Kula je krutou spomienkou na boj proti Turkom
Na ukrajinskej lodi roky vozili kamene, teraz je vyhľadávaným klubom
Predstavujú PET fľaše bezpečnostné riziko? Odborníčka v tom má jasno

Komentáre