Život

Unikátna výstava na Slovensku - Robert Vano Platinum collection

"Medzinárodne uznávaný fotograf sa po desaťročiach skúseností v New Yorku, Paríži, Miláne a Prahe prostredníctvom Robert Vano Gallery vracia na rodné Slovensko."

, 11. februára 2013 6:00
Medzinárodne uznávaný fotograf sa po desaťročiach skúseností v New Yorku, Paríži, Miláne a Prahe prostredníctvom Robert Vano Gallery vracia na rodné Slovensko. Foto: Robert Vano Gallery
Meno Robert Vano už nie je na Slovensku neznámym pojmom. Rodený Novozámočan, ktorý sa stal dvorným fotografom zvučných časopisov ako Harper´s, Bazaar, Vogue či Cosmopolitan, sa začína udomácňovať aj na rodnom Slovensku. Medzinárodne uznávaný umelec prichádza s unikátnou súkromnou výstavou - Platinum Collection.

Vernisáž pod názvom Robert Vano Platinum collection, ktorú zorganizovala Robert Vano Gallery v bratislavskej centrále poisťovne Generali Slovensko, predstavuje súbor fotografií, ktoré umelec zhotovil vzácnou metódou platinotypie. Ide o proces tvorby fotografie, ktorý objavil John Herschel a neskôr ho rozvinul William Willis. Proces je založený na citlivosti platinových solí pri osvetlení. Na papier sa nanesie vrstva platiny, ktorá sa skombinuje so soľami železa, exponuje sa a vyvolá. Ide o techniku, ktorá patrí k najtrvalejším, to znamená, že životnosť fotografie je veľmi dlhá. Odtieň je neutrálny až šedočerný. Táto metóda sa používa pri náročnej portrétovej fotografii. Pre vysokú cenu platiny sa jej venuje iba malá skupina fotografov, čo jej tiež dodáva punc jedinečnosti.
Medzinárodne uznávaný fotograf sa po desaťročiach skúseností v New Yorku, Paríži, Miláne a Prahe prostredníctvom Robert Vano Gallery vracia na rodné Slovensko. Foto: Robert Vano Gallery

Ako sa Robert Vano dostal k platinotypii?


„S platinou som začal pred desiatimi rokmi. Učil som sa sám. Recept bol jednoduchý, no problém bol ten, že som nevedel zohnať platinu. Tento vzácny kov podliehal prísnej legislatíve. Keď som našiel distribútorov v Santa Fe, kde platinu predávajú od roku 1850, musel som sa zaregistrovať na polícii, aby bolo jasné, že nevyrábam bomby na balkóne. Keď som sa dostal k platine, chýbal mi vyhovujúci papier. Tak som našiel rodinu vo Francúzsku, ktorá takýto papier vyrába. Potom mi chýbali štetce, ktorými sa platina na papier nanáša. Musel som si zostrojiť "pec". Platina totiž nereaguje na elektrické svetlo, ale iba na prirodzené alebo UV svetlo. Mal som niekoľko neúspešných pokusov, kým sa mi podarilo vytvoriť plnohodnotný obraz. Fotografie nie sú veľké, pretože môžu mať len taký rozmer, aký rozmer má negatív,“ opísal v krátkosti Robert Vano.
Medzinárodne uznávaný fotograf sa po desaťročiach skúseností v New Yorku, Paríži, Miláne a Prahe prostredníctvom Robert Vano Gallery vracia na rodné Slovensko. Foto: Robert Vano Gallery

Ktorá fotografia z tejto kolekcie je Robertovi Vanovi najbližšia?


"Je to fotografia Tulipány na okne. Ide zároveň o fotografiu, ktorú som vytvoril ako poslednú. Posledná asi preto, že som chcel celú kolekciu ukončiť trošku poeticky," uzavrel s úsmevom umelec.

Aký význam má pre Roberta Vana vernisáž, ktorú organizuje Robert Vano Gallery?


"Pre mňa ma výstava veľký význam. Zanesie ma to inam, ako sú galérie. Je dobré, keď sa prepojuje biznis s umením,“ skonštatoval Robert Vano.



Vernisáž pod názvom Robert Vano Platinum collection predstavuje súbor 36 fotografií. Návštevníci môžu obdivovať akty modelov a modeliek, kvety, zátišia alebo Zlatú uličku v Prahe. Výstava v priestoroch Generali potrvá do konca augusta. Výstavu Platinum collection pripravuje Robert Vano Gallery aj pre verejnosť. Fanúšikovia umenia si ju budú môcť pozrieť na jar 2013 v Kaštieli Tomášov.

Medzinárodne uznávaný fotograf sa po desaťročiach skúseností v New Yorku, Paríži, Miláne a Prahe prostredníctvom Robert Vano Gallery vracia na rodné Slovensko, kde odovzdáva cenné skúsenosti a rady. Jeho víziou je vzdelávať a odovzdávať skúsenosti mladým generáciám.

Komentáre