Život

Prieskum Združenia výrobcov murovacích materiálov

"70 % Slovákov pri výbere stavebného materiálu kladie dôraz na energeticky úsporné bývanie a odolnosť proti požiaru. Ekologická záťaž nás zaujíma najmenej."

OTS, 29. novembra 2024 12:29
Foto: ZVMM
Podľa najnovšieho prieskumu Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) slovenskí spotrebitelia pri výbere stavebného materiálu z akého plánujú postaviť dom preferujú murovacie materiály pred drevom. Spájajú si ich s prednosťami ako odolnosť voči požiarom a murovacie materiály by uprednostnili aj pre ich tepelnoizolačné vlastnosti. Pre 74,5 % z celkového počtu opýtaných je dôležitá zdravotná nezávadnosť materiálov. Z prieskumu tiež vyplýva, že len 38 % spotrebiteľov sa zaujíma o celkový dopad stavby na životné prostredie a o recykláciu po skončení jej životnosti.

ZVMM počas novembra realizovalo medzi Slovákmi na sociálnych sieťach prieskum, v ktorom zisťovalo postoje ľudí k jednotlivým stavebným materiálom a ich vlastnostiam. V rámci prieskumu sa zástupcovia ZVMM zaujímali, aké stavebné materiály spotrebitelia preferujú, na základe akých parametrov sa rozhodujú pre materiál svojej stavby (cena, odolnosť, životnosť, dopad na životné prostredie a iné) a s akými vlastnosťami si jednotlivé stavebné materiály spájajú (zdravé bývanie, odolnosť voči požiaru, hodnota na realitnom trhu a iné). Celkovo sa do prieskumu počas novembra zapojilo 325 respondentov.

Pre ľudí sú dôležité kvalitatívne vlastnosti domu


Na základe údajov Štatistického úradu SR z roku 2024 aj napriek určitému trendu stavieb s drevenou stĺpikovou konštrukciou nazývaných aj drevodomy stále na slovenskom trhu dominuje výstavba murovaných domov. Podľa novembrového prieskumu ZVMM Slováci celkovo kladú dôraz na kvalitatívne vlastnosti domu, akými sú tepelnoizolačné vlastnosti a odolnosť voči požiarom. „Výsledky prieskumu nám dokazujú, že klimatické zmeny a extrémne výkyvy počasia, ako sú povodne či požiare, ovplyvňujú rozhodovanie ľudí pri výbere stavebných materiálov. Slováci si uvedomujú potrebu bezpečných, odolných a trvácnych riešení. Murovacie materiály vynikajú práve v týchto oblastiach – sú mimoriadne odolné voči povodniam či požiarom, čím poskytujú bezpečný základ pre budovy. Zároveň ich tepelnoizolačné vlastnosti pomáhajú udržiavať optimálnu teplotu v interiéri, zabraňujú úniku tepla a prispievajú k znižovaniu nákladov na energie. V čase rastúcej inflácie a cien energií sa tieto vlastnosti aj v praxi stávajú kľúčovými pri rozhodovaní o výstavbe alebo kúpe domu,“ vysvetľuje Martin Mihál, predseda ZVMM.

Preferované vlastnosti stavebných materiálov ostávajú rovnaké aj u priaznivcov drevostavieb

Prieskum tiež ukázal, že 25 % respondentov uprednostňuje ľahké drevené stĺpikové konštrukcie, zatiaľ čo 12 % preferuje celodrevené stavby, ako sú napríklad zruby. Z prieskumu je tiež zjavné, že moderné domy s konštrukciami z dreva sú spotrebiteľmi vnímané ako cenovo dostupnejšie, rýchlejšie na výstavbu a zdravšie. „Zaujímavým aspektom, ktorý by stálo tiež za preskúmanie, je miera informovanosti verejnosti o percentuálnom podiele dreva v rôznych typoch stavieb. Napríklad v starých zrubových stavbách je podiel dreva v stene až 100 %, u modernej sendvičovej zrubovej steny môže podiel dreva klesnúť až o 50 % a čo je prekvapujúce stena domu z ľahkých stĺpikových konštrukcií obsahuje drevo v rozmedzí 5 až 15 % a jej väčšinu tvorí tepelná izolácia. Tento fakt môže mať významný vplyv na rozhodovanie spotrebiteľov pri výbere stavebných materiálov a posúdenie zdravotného hľadiska jednotlivých materiálov. Otázkou tiež zostáva či tieto stavby dokážu z dlhodobého hľadiska naplniť očakávania spotrebiteľov, najmä pokiaľ ide o ich odolnosť, životnosť a energetickú efektívnosť, ktoré označili za kľúčové v našom prieskume,” poukazuje na výsledky Martin Mihál.



Ekologické hľadisko je u ľudí na poslednom mieste

Ekologické a recyklačné aspekty stavebných materiálov majú pre väčšinu respondentov nízku prioritu – bez ohľadu na to či preferujú murovaný dom, alebo drevostavbu. Celkový dopad na životné prostredie počas celého životného cyklu stavby považuje za veľmi dôležitý celkovo 38,2 % opýtaných, zatiaľ čo 16 % ho nepovažuje za podstatný vôbec. Ešte nižší záujem bol zaznamenaný pri možnosti recyklácie po skončení životnosti alebo demolácie domu – tento parameter je kľúčový len pre 28,9 % respondentov. Tento trend naznačuje, že ekologická záťaž stavieb nie je pre väčšinu Slovákov prioritou, bez ohľadu na výber stavebného materiálu. „Výsledky naznačili nielen nižší záujem o ekologické dopady stavieb, ale aj nedostatočnú informovanosť. Na rozdiel od vnímania respondentov sú podľa odborných štúdií posudzujúcich celkový životný cyklus stavieb zahŕňajúci množstvo kategórií, murované stavby a drevostavby v priemere rovnaké a pri predĺžení porovnávacieho obdobia majú vďaka trvanlivosti murované stavby nižší negatívny dopad na životné prostredie. Navyše výrobcovia muriva už uskutočňujú plány na zníženie emisií z výroby s cieľom priblížiť sa v dlhodobom horizonte k nulovému stavu.“ komentuje Martin Mihál.

Aký je záver?

Výber stavebného materiálu je pre slovenských spotrebiteľov komplexným rozhodovaním, kde na popredné miesto vystupujú vlastnosti ako životnosť, energetická úspornosť a zdravotne nezávadné prostredie v dome. Murované materiály sa v tomto smere stále tešia vysokej obľube, pretože spĺňajú kritériá, ktoré ľudia považujú za najdôležitejšie, a to podľa energetických štandardov a v súlade s legislatívou.

Zaujímavým zistením prieskumu je aj to, že 43 % ľudí považuje za veľmi dôležitú hodnotu stavby na realitnom trhu, v čom jednoznačne vedú murovacie materiály, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou až okolo 100 rokov. “Tento faktor môže byť kľúčový pri rozhodovaní o tom, ako sa bude vyvíjať trh so stavebnými materiálmi v budúcnosti,” uzatvára Martin Mihál.

Komentáre