Život

Pôjde Honza Nedvěd po turné do dôchodku?

"Posledný album českého pesničkára je maximálne úspešný a jeho koncertná šnúra takmer vypredaná. Čo s ním bude ďalej?"

, 2. decembra 2012 6:00
Honza Nedvěd Foto: Ikar
Posledný štúdiový album bratov Nedvědovcou Souhvězdí jisker kritici vychválili tak, ako už dávno žiadny ich album. „Ako napísal nejaký kritik – ten album som snáď ani nerobil ja. Hodnotia ma kladne a tvrdia, že som v tých piesňach dokázal povedať veľa pravdy,“ reaguje Honza Nedveď na hodnotenie kritikov.

Sám je so svojim albumom veľmi spokojný: „Pracoval som na ňom veľmi krátko, možno práve preto je taký dobrý. Pol roka som robil piesne. Robím to tak, že zasadnem k piesňam, začnem skladať a skúšam, kým sa jedna nepodarí. Pri tvorbe tohto albumu bola dobrá každá druhá alebo tretia, preto som ho dokončil v priebehu pol roka, potom boli práce na ňom len manuálne. Musím povedať, že je to jeden z albumov, ktorý mám naozaj rád.“

Inšpiráciu nehľadá, je ňou životná skúsenosť


Nie každý potrebuje, aby ho pred písaním kopla múza. A Honza Nedvěd patrí k tým, ktorým pri tvorbe pomáha len životná skúsenosť. Sám o písaní piesní a hľadaní inšpirácie hovorí: „Myslím si, že Boh ma nemá veľmi rád a že si nevšíma bežné veci v mojom živote, pretože ja mám život dosť korenený. Ale čo sa týka skladania piesní – ak Boh je, tak možno mi ráno povie, že teraz môžeš a ja napíšem jednu alebo dve piesne. Žiadnu inšpiráciu nepotrebujem, jednoducho to napíšem. Mojou inšpiráciou môže byť len moje životné poznanie a každodenné prebudenie sa do nového rána.“

Vie, čo musia hrať


Na koncertoch to nemajú až také jednoduché. Ich fanúšikovia presne vedia, čo chcú počuť a od svojich obľúbených piesní nechcú upustiť. Preto sa im len ťažko hrajú nové piesne.

Plagát k turné bratov Nedvědovcov. Foto: Ikar
„My musíme hrať najmä staré piesne. Tých piesní, ktoré ľudia chcú, je asi 50. A tých, ktoré veľmi chcú, je asi 15. K tým 15 piesňam môžeme pridávať nové, ale hrávame hodinu a pol, takže ich veľa pridať nemôžeme,“ hovorí Honza Nedvěd.

Momentálne koncertujú po Slovensku a môžete si ich vychutnať ešte vo viacerých mestách od Michaloviec cez Trebišov, Prešov, Banskú Bystricu, Žilinu, Trenčín až po Bratislavu. A samozrejme, aj v mnohých iných.

Čo bude ďalej?


Po takomto úspešnom kroku, ktorý sa Nedvědovcom podaril, by možno všetci očakávali, že budú v tejto forme pokračovať. Český pesničkár si však myslí pravý opak. Souhvězdí jisker je taký dobrý album, že sa obáva, že nič lepšie už nenapíše. A podliezať svoju vlastnú latku nechce.

„Pôjdem do dôchodku. Veď ja budem mať 67 rokov. Chcel by som písať, ale po Souhvězdí jisker sa bude písať ťažko. Je to naozaj výnimočný a dobrý album, tak ako mám teraz urobiť niečo ešte lepšie?“ hovorí Honza Nedvěd a dodáva: „My všetci stále plánujem všetko, ale ten hore to aj tak zorganizuje inak.“

Komentáre