Život

Národný žrebčín v Topoľčiankach oslavuje 100. výročie svojho založenia

"Hlavným podujatím dostihov, súťaž o Cenu Národného žrebčína, bude Veľká topoľčianska steeplechase."

TASR, Webmagazin.sk, 31. augusta 2021 13:54
Lipicany počas slávnostnej promenády v Národnom žrebčíte v Topoľčiankach. Foto: TASR Henrich Mišovič


Štátny podnik Národný žrebčín Topoľčianky oslávi 100. výročie svojho založenia dostihmi. Slávnostné popoludnie sa bude konať 1. septembra od 14.00 h.

Hlavným podujatím dostihov, súťaž o Cenu Národného žrebčína, bude Veľká topoľčianska steeplechase. „Diváci okrem toho budú môcť sledovať päť rovinových a dva prekážkové dostihy, ako aj dostihy klusákov a pony,“ uviedol Emil Kovalčík z Národného žrebčína.

Ako pripomenul, oslavy budú pokračovať počas nasledujúcich dní Medzinárodným chovateľským šampionátom plemien lipican, shagya-arab, huculský kôň a arabský plnokrvník. „Vyvrcholením osláv bude slávnostný galaprogram na dostihovej dráhe 4. septembra o 13.00 h, po ktorom bude nasledovať kultúrny program s vystúpením SĽUK-u,“ dodal Kovalčík.

Národný žrebčín Topoľčianky, archívna snímka. Foto: TASR Henrich Mišovič

Dnešný Národný žrebčín Topoľčianky bol zriadený rozhodnutím Ministerstva poľnohospodárstva ČSR 15. októbra 1921 ako Štátny žrebčín Topoľčianky. Jeho úlohou pri založení bolo chovať a na potreby zemského chovu produkovať plemenné žrebce plemien arab, lipican, nonius, anglický polokrvník a hucul. Pri svojom vzniku žrebčín prevzal z bývalého habsburského majetku budovu jazdiarne, ktorá tvorila základ chovu koní, staré maštale na objektoch Breziny, Hostie, Rybník, Krásny majer. Okrem chovu koní sa mal žrebčín zaoberať aj chovom hovädzieho dobytka, ošípaných a oviec. Chov ošípaných a oviec bol zakrátko zrušený, hovädzí dobytok sa chová dodnes.

Národný žrebčín v Topoľčiankach je aktuálne jediným miestom v Európe, kde je súčasne chovaných päť plemien koní. Zameriava sa na chov shagya arabského, lipicanského, huculského, arabského plnokrvného a slovenského teplokrvného koňa. Početnosť stáda predstavuje zhruba 550 kusov.

Komentáre