Život

Najkrajšie mláďatá svetových zoologických záhrad tohto leta

"Najviac mláďat pribudlo v nemeckých zoologických záhradách, narodil sa tam nosorožec, gorila, slon a iné druhy."

, 23. septembra 2012 6:00
Mláďatá leoparda, Nemecko Foto: TASR/AP Photo
Počas tohto leta sa v najväčších zoologických záhradách sveta narodilo niekoľko mláďat rôznych druhov zvierat, ktoré sa okamžite stali stredobodom pozornosti. Až v troch rôznych krajinách pribudli mláďatá nosorožca, v niektorých sa narodili malé šelmy ako leopard, biely lev či gepard. V nemeckých zoologických záhradách pútajú návštevníkov malé leopardy, gorily, slony a mláďatá kosmáča bielofúzeho.

Väčším počtom prírastkov sa môžu pochváliť nemecké zoologické záhrady


V júli sa v ZOO vo Frankfurte narodila malá gorila nížinná. Ľudia sa ich nemusia báť, pretože tieto druhy blízke človeku sa mierumilovné. Ich mierumilovnosť sa však vytráca princípom akcia – reakcia, pretože ak sú v nebezpečenstve, môžu človeka napadnúť.

Berlínska zoologická záhrada je bohatšia o dve mláďatá žirafy Rothschildovej. Dorle sa narodila 2. júla 2012 a Jule o 20 dní skôr. Pre svoj dlhý krk to majú pomerne ťažké, keď si potrebujú oddýchnuť. Dokážu spať aj v stoji, ľahnú si vždy len na niekoľko minút. Predné nohy a jednu zadnú si zložia pod seba, druhá zadná im trčí naboku a keď tvrdo zaspia, tak si krk zložia pozdĺž tela a hlavu si oprú o zem alebo o vystrčenú zadnú nohu.

Mláďatá žirafy v ZOO v Nemecku Foto: TASR/AP
Okrem malých žiráf pribudlo v berlínskej ZOO aj mláďa slona ázijského. Ázijský slon má menšie uši ako africký a má iba jeden výbežok na konci chrbta. Jeho kly sú malé a niektoré samice ich dokonca nemajú vôbec.

V nemeckom Eberswalde sa zoologická záhrada môže pochváliť mláďaťom kosmáča bielofúzeho. Je to tretí najmenší druh opice, dospelé jedince merajú 15 – 20 cm a vážia 300 – 360 g.

Pribudli aj malé šelmy


Do zoologickej záhrady vo Washingtone chodia návštevníci obzerať dve mláďatá geparda. Je to najrýchlejší cicavec, ktorý krátke vzdialenosti dokáže zdolať rýchlosťou 110 km/h. Spomeňte si na to, keď pôjdete po diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou.

Naši ukrajinskí susedia sa tešia z malého bieleho leva. Päť mláďat sa narodilo začiatkom júla na Kryme, tri z nich v safari parku a dve v zoologickej záhrade v Jalte.

Mláďatá bieleho leva v ZOO na Ukrajine Foto: TASR/AP
U druhých susedov, v Maďarsku, majú tri mláďatá leoparda snežného. Táto šelma je zaradená do zoznamu ohrozených druhov. Tri mláďatá tohto druhu sa toto leto narodili aj v zoologickej záhrade v nemeckom Lipsku. Majú jedného samčeka a dve samičky.

Prírastkom sú aj tri nosorožce a jeden tuleň


Jedno nosorožie mláďa sa narodilo začiatkom augusta v berlínskej zoologickej záhrade. Volá sa Akili a už štyri dni po narodení vážilo 30 kg. Začiatkom júla pribudlo takéto mláďa aj v indickom Hajdarábáde.O niečo staršie mláďa nosorožca majú v Singapure. Táto ZOO sa angažuje vo vzdelávaní verejnosti o ochrane zvierat a pri chove ohrozených druhov zaznamenala viaceré úspechy. Mláďa Jumaane je výsledkom siedmeho úspešného pôrodu matky Shovy.

Gréci sú bohatší o mláďa tuleňa. Narodilo sa v zoologickom parku v Spate blízko Atén. Dospelý tuleň môže vážiť od 55 až do 170 kg a je dlhý 1,4 – 1,9 m.

Komentáre