Život

Na polnočné omše na Vianoce platí výnimka zo zákazu vychádzania

"Tohtoročné slávenie Vianoc poznačila, podobne ako vlani, pandémia nového koronavírusu. Počas konania bohoslužieb musí byť obmedzená kapacita v kostoloch."

TASR, 24. decembra 2021 13:57
Na snímke polnočná omša v rímsko-katolíckom kostole v Liptovskom Trnovci, archívna snímka. Foto: TASR/Andrej Galica

Na polnočné sväté omše na Vianoce platí výnimka zo zákazu vychádzania. Vyplýva to z uznesenia vlády SR zo 14. decembra.

Od 17. decembra v čase od 20.00 o 5.00 h platí zákaz vychádzania. "Obmedzenie zákazu vychádzania sa nevzťahuje na cestu na bohoslužbu, na cestu na účel účasti na bohoslužbe alebo na náboženskom úkone, ak ide o osobu, ktorá sa považuje za osobu v režime očkovaná alebo prekonala ochorenie COVID-19 podľa opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadeného Úradom verejného zdravotníctva SR, a na cestu späť," priblížila na svojom webe Konferencia biskupov Slovenska.

Neodmysliteľnou súčasťou Štedrého večera v rímskokatolíckych kostoloch sú polnočné omše. Spievajú sa počas nich slovenské koledy a vianočné piesne vrátane svetoznámej rakúskej melódie Tichá noc, svätá noc, ktorú skomponoval v roku 1818 organista Franz Xaver Gruber v malej rakúskej dedinke. Na mnohých miestach sa konajú aj tzv. skoršie "polnočné omše", napríklad už o 22.00 h, na ktorých sa zúčastňujú rodiny s deťmi a starší ľudia. V kostoloch a domácnostiach veriacich nechýbajú betlehemy a vyzdobené a rozžiarené vianočné stromčeky.

Tohtoročné slávenie Vianoc poznačila, podobne ako vlani, pandémia nového koronavírusu. Počas konania bohoslužieb musí byť obmedzená kapacita v kostoloch.

Komentáre