Život

Vypnite televízor a choďte tancovať! Dnes jednoducho musíte

"Dnes si pripomíname už 21. ročník Medzinárodného dňa tanca, úlohou ktorého je priniesť ľudí bližšie k sebe pomocou univerzálneho jazyka, ktorým je práve tanec."

, 29. apríla 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Medzinárodný deň tanca zastrešuje organizácia UNESCO a pripomíname si ho už od roku 1982. Dátum pripadol na 29. apríla práve preto, že v tento deň sa v roku 1727 narodil vynikajúci francúzsky tanečník a tvorca moderného baletu Jean Georges Noverre, ktorého nazývali aj Shakespearom tanca.

Cieľom Medzinárodného dňa tanca je osláviť akékoľvek formy a druhy tanca, zjednotiť pomocou nich ľudí a odstrániť tak politické, kultúrne či etnické bariéry.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Deň tanca má aj svoju tradíciu. Každý rok je vyzvaný významný choreograf a tanečník, aby celému svetu odovzdal svoje posolstvo. Tento rok je ním taiwanský choreograf LIN Hwai-min.

„Tanec je silný prejav. Hovorí so svetom aj nebom. Hovorí o našej radosti, strachu aj našich prianiach. Tanec je oslava života. Poďte, vypnite televízory, vypnite počítače a poďte tancovať!“ Aj tieto slová Taiwančan použil vo svojom odkaze, ktorý obletel svet.

Tanec v uliciach


Medzinárodný deň tanca si každoročne pripomíname aj viacerými podujatiami na Slovensku. Tradične ho oslavujú v Banskej Bystrici, kde každý rok davy ľudí tancujú na námestí rôzne tanečné štýly od ľudového tanca, cez latinskoamerické rytmy až po moderný hip-hop. Každoročne sa ho zúčastňuje stále väčšie množstvo ľudí.

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš
Tanečné workshopy si pripravilo aj divadlo elledanse v Bratislave. Okrem workshopov majú pripravené aj sprievodné akcie, ktorých súčasťou je premietanie tanečných filmov a divadelné predstavenia. Večer sa v uliciach Bratislavy objavia profesionálni tanečníci, ku ktorým sa môžu ľudia pridať a roztancovať tak hlavné mesto.

Ako teda povedal LIN Hwai-min - vypnite počítače a nachvíľku si zatancujte!

Komentáre