Život
Pokecať si s rastlinou na Twitteri? Nič neobvyklé.
Danka Šoporová, 27. januára 2013 6:00
Nie je prvým, no najobľúbenejším
Na úvod treba podotknúť, že podobné snahy o záchranu kvetín prebehli už v roku 2007. Na trh sa dostal prístroj, vďaka ktorému vám kvety v prípade potreby zatelefonovali. Každá mala dokonca svoj hlas zodpovedajúci svojej povahe. Viete si napríklad predstaviť, že by vám telefonoval kaktus? Každopádne, šlo o model finančne náročný, a preto sa na trhu príliš dlho neohrial. Za to súčasný program Botanicalls sa teší medzi zábudlivcami mimoriadnemu záujmu. Prezraďme si o ňom niečo viac.

Pripomienky, sťažnosť, ale i pochvala
Za celým nápadom stojí Američan Rob Faludi z Newyorskej univerzity, ktorý v spolupráci s ďalšími odborníkmi vytvoril program schopný rozpoznať stupeň vlhkosti hliny. Zariadenie vďaka snímačom dokáže komunikovať s majiteľom, a to prostredníctvom mobilného telefónu alebo Twitteru. Správy sa rôznia. Pripomienku na poliatie, respektíve námietku na priveľa vody, môže doplniť i opakovaná sťažnosť na neplnenie povinností. V konečnom dôsledku, typ správ závisí len a len od vás.
Je to jednoduchšie, než sa zdá
Ako prvé umiestnite prístroj do hliny v kvetináči rastliny, na ktorej osude vám úprimne záleží. Celé zariadenie pozostáva zo snímačov napojených k obvodu. Merajú stupeň vlhkosti a poznatky posúvajú ďalej, smerom ku kontrolnej súčiastke. Bez vstupných informácií sa to ale nezaobíde. Vy sami musíte v prístroji nastaviť druh rastliny a pôdu, v ktorej je zasadená. Botanicalls následne sleduje, ako si kvet počína a či mu niečo nechýba. O záveroch budete informovaní formou spomínanej sms správy alebo internetu.
A len tak mimochodom. Rastlinka vás nebude len sekírovať. Môže sa vám stať, že po romantickej večeri vám zrazu príde sms: „Som nadmieru spokojná.“ Odosielateľom pritom nebude nádejná známosť, ale vaša žerucha. Celkom milá predstava, čo poviete?