Život

Izraelskí vedci tvrdia, že odkryli apoštolský chrám

"Vedci údajne odkryli približne jednu tretinu chrámu a vo výkopových prácach budú pokračovať na budúci rok."

TASR, 24. júla 2019 9:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Izraelskí archeológovia sú presvedčení, že odkryli "apoštolský chrám" v oblasti Galilejského jazera na severe Izraela. Pre tlačovú agentúru DPA to v pondelok povedal šéf výskumného tímu Mordechaj Aviam z Kineretskej univerzity.

Podľa jeho slov vedci odkryli približne jednu tretinu chrámu a vo výkopových prácach budú pokračovať na budúci rok. Dosiaľ sa podarilo odkryť iba južné priestory chrámu. Svätostánok mal dekoratívnu mozaikovú dlažbu, z ktorej sa niektoré úseky dobre zachovali.

"Myslím si, že takmer niet pochýb o tom, že ide o chrám, ktorý popísal kresťanský cestovateľ svätý Vilibald, pretože medzi Kafarnaumom a Kursi sa nenachádza žiadny iný chrám," uviedol Aviam.

Vilibald bol bavorský biskup, ktorý v roku 725 vykonal púť do Svätej zeme, pričom popísal svoje cesty po oblasti Galilejského jazera, kde navštívil Tverju, Madalu, Kafarnaum a Kursi. Na svojej ceste prešiel aj cez lokalitu zvanú Betsaida, kde údajne uvidel chrám postavený na mieste domu apoštolov Petra a Ondreja.

Archeológovia sa domnievajú, že ďalšie odkryvy zrejme odhalia pod zvyškami chrámu dom, v ktorom Peter a Ondrej žili. Apoštoli sa podľa legendy narodili v Betsaide a neskôr žili v bývalej rybárskej osade Kafarnaum.

Mnoho vedcov je presvedčených, že Kostol sv. Petra v Kafarnaume bol postavený na mieste domu svätého Petra. "Existuje možnosť, že nad domami svätých Petra a Ondreja boli postavené dva chrámy," vysvetlil Aviam.

Komentáre