Život
Highlighty týždňa: Slovenka získala medzinárodné ocenenie
TASR, 28. mája 2018 10:00
Matka piatich detí z Košíc založila združenie Maják nádeje na pomoc rodinám v núdzi. Ocenenie z rúk generálneho predstaveného rehole augustiniánov Alejandra Morala Antóna prevzala v pondelok v Bazilike sv. Rity v talianskom pútnickom mestečku Cascia. Cenu získala za svoje presvedčenie o hodnote rodiny a za boj v jej prospech.
Navrhnutí na filmové ceny
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) navrhla na Európske filmové ceny hranú snímku režiséra Martina Šulíka Tlmočník a v sekcii dokumentov film režiséra Mareka Šulíka Ťažká duša.
Tlmočník mal svetovú premiéru vo februári tohto roka v programe festivalu Berlinale a do slovenských kín vstúpila začiatkom marca. Hlavnej úlohy sa v nej zhostil nemecký herec Peter Simonischek, jeho hereckým partnerom sa v Šulíkovej "roadmovie" stal český režisér Jiří Menzel.
Dokument Ťažká duša sa venuje fenoménu rómskych žalospevov a zachovávania ich tradície naprieč generáciami.
Ťažká duša TRAILER from mareksulik on Vimeo.
Európske filmové ceny udelí Európska filmová akadémia v decembri. Vlani skončila jedna z cien aj v slovenských rukách - herečka Alexandra Borbély získala ocenenie pre najlepšiu európsku herečku za svoj výkon v maďarskom filme O tele a duši (r. Ildikó Enyedi).
Varili bryndzové halušky
Osemnásť družstiev zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska sa zišlo v sobotu na Medzinárodnej súťaži vo varení a jedení bryndzových halušiek v amfiteátri Nad bôrami v Terchovej.
Podľa spoluorganizátora Františka Stráňavu navarili súťažiaci rôzne halušky. "Mali sme tu zelené halušky, modré halušky. Dobré halušky musia byť hlavne zemiakové a nesmú byť cítiť múkou. Hodnotenie ovplyvňuje aj vizualizácia, vystupovanie družstva, či sú v krojoch, či hrá pri nich hudba. A záleží aj na rozhodcoch. Máme zahraničných rozhodcov z Poľska a z Južnej Ameriky, ktorí poznajú halušky a určite ich vedia ohodnotiť," podotkol Stráňava.
V terchovskom amfiteátri súťažili okrem družstiev aj jednotlivci v jedení jedného metra syrovej nite, pití jedného litra žinčice a jedení jedného kilogramu bryndzových halušiek.
Nové múzeum v Trenčíne
Interaktívne letecké múzeum Hangár X, ktoré v nedeľu otvorili v Trenčíne, ponúka možnosť vidieť lietadlá od čias druhej svetovej vojny až po súčasnosť.
Podľa prezidenta Aero Motor Military klubu Jindřicha Gazdu sú vystavené lietadlá plne funkčné, zrekonštruované a pripravené na let. "Hovoríme o interaktívnom múzeu, pretože každý návštevník môže pristúpiť k lietadlu a dotknúť sa ho. Naši sprievodcovia mu vysvetlia, na čo je konkrétne lietadlo určené. Či bolo vojenské alebo civilné," vysvetlil Gazda.
Letecké múzeum Hangar X založili v areáli trenčianskeho letiska a zameriava sa na plne funkčné československé lietadlá.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Ani 30 rokov po revolúcii nezabúdajú v Leviciach na Marxa a Engelsa
- Rok 2017 bol veľmi teplý, padol i rekord v rýchlosti vetra
- Vzdelanejšie a s vyšším príjmom: Tieto ženy si materskú dlho neužívajú
- Highlighty týždňa: Za skorší odchod vlaku v Japonsku sa ospravedlnili
- VIDEO: Modiglianiho akt sa predal za 157 miliónov dolárov