Život
Highlighty týždňa: Za skorší odchod vlaku v Japonsku sa ospravedlnili
TASR/Webmagazin.sk, 21. mája 2018 7:00
"Svojim cestujúcim sa veľmi ospravedlňujeme a budeme sa usilovať, aby sa niečo podobné už neopakovalo," uvádza sa v ospravedlnení.
Japonci sú až chorobne posadnutí dodržiavaním presnosti odchodov a príchodov aj vlakov. Vlani v novembri sa vedenie železničnej spoločnosti v regióne Tokia ospravedlnilo za to, že jeho Cukuba Express opustil stanicu o 20 sekúnd skôr.
Neprekonaná Marína
Celkom 2010 veršov z 2900-veršového básnického opusu Marína Andreja Sládkoviča prečítali v priebehu necelých piatich hodín návštevníci sobotňajšej Noci múzeí a galérií v Dome Maríny v Banskej Štiavnici. Tento výkon 201 recitátorov by sa zároveň mal stať ustanovujúcim rekordom zapísaným do Knihy slovenských rekordov.
"Verše Maríny začali naši návštevníci čítať o 19. hodine, pričom každý prečítal alebo zarecitoval jednu desaťveršovú strofu. Posledný návštevník skončil s čítaním krátko pred polnocou," povedala TASR manažérka Domu Maríny Katarína Javorská.
Kráľovská svadba
Britský princ Harry uzavrel v sobotu vo Windsorskom zámku manželstvo s bývalou americkou herečkou Meghan Markleovou.
Cestu na Windsorský zámok, kde sa konal obrad, lemovali v sobotu tisícky ľudí, ktorí chceli vidieť dvojicu v jej veľký deň. Svadobná oslava sa skončila večerou a ohňostrojom vo Frogmore House blízko Windsoru. Hostiteľom bol princ Charles a zúčastnilo sa na nej zhruba 200 najbližších priateľov a rodiny Harryho a Meghan. Novomanželia s titulmi vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu strávili noc na Windsorskom zámku.
Ako svadobný dar dal Harry svojej neveste akvamarínový prsteň, ktorý predtým patril jeho zosnulej matke princeznej Diane, vojvodkyni z Walesu.
Slovensko vo Washingtone
V hlavnom meste Spojených štátov to v uplynulých dňoch žilo slovenskými svadobnými tradíciami. Tím projektu Party v 21. storočí predstavil vo Washingtone slovenské svadobné ozdoby party na troch významných podujatiach.
"Všetci sú ohromení, nechápali, odkiaľ sa to vzalo. Jednoducho, že niečo také krásne, pestré - a keď im ešte povieme, že je to aj hand made – že niečo také ešte nevideli," zhodnotil reakcie ľudí Ľubomír Sabo.
Parta, ozdobná čelenka, ktorú dievčatá v minulosti nosili na veľké cirkevné sviatky, alebo keď sa vydávali, začala na Slovensku upadať do zabudnutia. Tím mladých ľudí zložený z etnologičky Kataríny Chabrečekovej, umeleckej maliarky Sarah I. Avni a fotografov Zuzany Sénášiovej a Ľubomíra Saba tvoriacich pod značkou LSZ Photography sa ju rozhodol zachrániť.
Svetový deň včiel
Tento rok sme si po prvý raz pripomenuli Svetový deň včiel. OSN preň zvolil 20. máj, deň narodenia významného slovinského včelára Antona Janšu.
Včely a ďalší opeľovači - najmä motýle, netopiere aj kolibríky umožňujú mnohým rastlinám, vrátane kultúram potrebným pre výživu človeka, reprodukovať sa. Ako ďalej zdôraznila Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) týmto novým dňom sa vzdáva pocta aj včelám za ich kapacitu tvrdo pracovať. Včely sú pracanti, nielen svojou schopnosťou opeľovať, ale aj producentky medu. A ten je po tisícročia oceňovaný pre výživové aj liečivé vlastnosti.
Much of the food we eat depends on These guardians of biodiversity play a ️ role in achieving the #GlobalGoals. More info on #WorldBeeDay from @undp: https://t.co/HEwabgKl51 pic.twitter.com/SCoydwVf5b
— United Nations (@UN) 20. května 2018
Dátum tohto svetového dňa je spomienkou na výročie narodenia slovinského včelára Antona Janšu (20. mája 1734 - 13. september 1773), ktorý v 18. storočí bol pionierom moderných včelárskych techník v Slovinsku.