Život
Highlighty týždňa: Hrozí kvôli Sýrii tretia svetová vojna?
, 2. septembra 2013 12:00
Vstup OSN nebol istý
Už deň na to sa objavila informácia, že Bezpečnostná rada OSN chce chemický útok riadne objasniť. "Existuje silné znepokojenie medzi členmi rady ohľadne obvinení a panuje všeobecný pocit, že sa musí objasniť, čo sa stalo. Situácia sa musí pozorne sledovať," informovala po mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady argentínska veľvyslankyňa pri OSN María Cristina Percevalová.
Na stranu OSN, teda za riadne prešetrenie prípadu, sa okamžite postavili USA, Británia, Francúzsko a ďalšie krajiny, avšak Rusko a Čína boli proti. Začali sa vytvárať dva protichodné bloky?
Kto je na koho strane?
Mocnosti sa začali postupne k útoku vyjadrovať. Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius sa 24. augusta vyjadril jasne: "Všetky informácie, ktoré máme k dispozícii, naznačujú, že v Sýrii pri Damasku došlo k chemickej masakre a že za ňou stál režim (sýrskeho prezidenta) Bašára Asada," povedal Fabius. Útok bol "tak vážny", že si vyžiadal "silnú reakciu", dodal.

Menej jasné to bolo s Iránom. Iránska vláda je jedným z hlavných podporovateľov režimu Bašára Asada. Iránsky minister zahraničných vecí obvinil z útoku povstalcov. Mohlo by sa zdať, že Irán je na strane Sýrie. No potom sa k problému vyjadril nový iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý odsúdil použitie chemických zbraní v Sýrii a hoci sa nepostavil na žiadnu stranu konfliktu, jeho výrok bol mierne protirečivý od postoja vlády.
Poprední ministri izraelského kabinetu nazvali tento konflikt „hrozným zločinom“ a tvrdili, že na čelo odvetnej akcie by sa mali postaviť Spojené štáty americké. Premiér Benjamin Netanjahu povedal na obvyklom nedeľnom zasadaní svojho kabinetu, že "táto situácia nemôže pokračovať".
OSN – vstup povolený
Aj keď to pre OSN najprv nevyzeralo ružovo, nakoniec im Sýria povolila vstup na miesto chemického útoku, aby to prešetrili. Krátko na to, ako OSN vypustilo informáciu, že Sýria vstup povolila, sa k celej situácii vyjadrilo Rusko.

Použije sa vojenská sila? A zúčastní sa toho Slovensko?
Podľa predstaviteľov USA je nepopierateľné, že chemické zbrane použila sýrska vláda. Prezident Barack Obama a jeho spolupracovníci podľa hovorcu Bieleho domu začali posudzovať možnosti, ako reagovať na toto konkrétne porušenie medzinárodných noriem - zakázané použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu. Medzi zvažovanými možnosťami je vojenská reakcia.

Ak by sa použila vojenská sila, je dosť pravdepodobné, že sa toho zúčastní aj Slovensko. "Pôjde o to, kto tento zásah urobí a či to budú USA. Ak by sa zásah uskutočnil, pravdepodobne by šiel pod hlavičkou regionálnej organizácie, ktorá by mohla obísť neexistujúci mandát Bezpečnostnej rady OSN, čo je možné podľa článku 52 charty. V tom prípade by sa zrejme na stranu USA pridali aj ostatné členské krajiny NATO," uviedol bezpečnostný analytik Ivo Samson. Ako dodal, okrem bloku Rusko - Irán existuje celosvetová požiadavka na intervenciu v Sýrii.

Kto je proti?
Proti vojenskému zásahu v Sýrii naďalej ostáva Rusko. Predseda ruskej Štátnej dumy Sergej Naryškin sa vyjadril, že vojenský zásah v Sýrii neukončí krízu v tejto krajine: bude mať za následok veľké obete na civilistoch a poškodí aj prácu OSN v tejto oblasti a celé medzinárodné spoločenstvo.

Ako to celé dopadne, sa ešte ukáže. "Po dôkladnom zvážení som sa rozhodol, že Spojené štáty by mali podniknúť vojenskú akciu proti sýrskym cieľom," povedal Obama vo svojom prejave. Jeho stanovisko podporil britský premiér David Cameron. Predstaviteľ francúzskej prezidentskej kancelárie povedal, že Francúzsko počká na rokovanie amerického Kongresu a francúzskeho parlamentu k Sýrii, kým rozhodne o vojenskej intervencii.
Na opačnej strane však stojí Rusko, Putin vyzval na neútočenie. Na margo útoku povedal, že bol provokáciou zo strany "tých, ktorí chcú vtiahnuť ďalšie krajiny do sýrskeho konfliktu a chcú získať podporu mocných členov medzinárodnej arény, najmä Spojených štátov".