Život

Highlighty týždňa: Od ružovej polície po zmýlenú slovenskú hymnu na MS

"Pomýliť sa môže každý. Ale popliesť počas jedného zápasu aj hymnu, aj vlajku, to je trochu veľa."

, 5. mája 2013 6:00
Na snímke vpravo strieľa gól na 3:0 Tomáš Záborský (Slovensko) a vľavo brankár Cristobal Huet (Francúzsko) v zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Slovensko - Francúzsko v Helsinkách 3. mája 2013. Foto: TASR/Martin Baumann
Charakteristickým znakom uplynulého týždňa sú jednoznačne majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré začali v piatok. Slováci tieto majstrovstvá otvorili úvodným zápasom s Francúzskom. Hoci úvod šampionátu obstarali vicemajstri sveta a papierovo slabší súper, bol to viac ako dôstojný úvod podujatia. Minimálne Slovákom sa páčil určite, veď sa nám podarila zdolať súpera 6:2."Nebol to ľahký zápas, lebo Francúzi hrali nepríjemne, robili našim obrancom problémy a o to je dôležitejšie, že tohto súpera máme za sebou. Myslím, že na začiatok to nebolo zlé, vyťažili sme rovnomerne všetky formácie a spoľahlivo chytal Rasťo Staňa," vyjadril sa tréner Vladimír Vůjtek pre RTVS.

Výsledky:

Piatok 3. mája:
16.15/15.15 Helsinki: Francúzsko - SLOVENSKO 2:6 (0:1, 0:2, 2:3)
16.15 Štokholm: ČR - Bielorusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
20.15/19.15 Helsinki: Fínsko - Nemecko 4:3 pp (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
20.15 Štokholm: Švédsko - Švajčiarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)


V sobotu sme sa na ľade postavili proti Fínom. Zápas skončil 2:0 v náš neprospech. Najmä v prvej tretine mali naši reprezentanti streleckú smolu, keď nevyužili toľko tutových šancí, koľko dali v piatok Francúzom za 60 minút gólov.

"Myslím si, že dnes sme hrali naozaj dobre, hlavne v prvej tretine. Škoda, že sme nepremenili tie tri-štyri gólové šance, ktoré sme si vypracovali. Fínsky brankár zachytal výborne a ich prvý útok potom dvoma gólmi rozhodol zápas," povedal po zápase tréner Vladimír Vůjtek.

Výsledky:

Sobota 4. mája:
12.15/11.15 Helsinki: USA - Rakúsko 5:3 (1:2, 4:1, 0:0)
12.15 Štokholm: Nórsko - Slovinsko 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
16.15/15.15 Helsinki: Rusko - Lotyšsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
16.15 Štokholm: Kanada - Dánsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
20.15/19.15 Helsinki: Fínsko - SLOVENSKO 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
20.15 Štokholm: ČR - Švédsko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)


Celý program MS 2013 nájdete tu: Čo musíte vedieť pred začiatkom majstrovstiev sveta v hokeji?

Aj bez Gáboríka


Uplynulý týždeň sa riešilo, čo bude s Gáboríkom. Dávnejšie prisľúbil, že ak sa jeho tím neprebojuje do play-off NHL, tak na majstrovstvá sveta príde. Columbus síce nepostúpil, no on neprešiel výstupnou kontrolou a okrem lekárov mu štart na turnaji neodporučil ani manažment klubu. Presadil si ale, že pôjde ešte na kontrolu a podľa toho sa uvidí.

Marián Gáborík Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Prvého mája bol na vyšetrení, ale nedopadlo to dobre. "Marián Gáborík má zranenie v oblasti brucha, ktoré si vyžaduje operáciu a rekonvalescencia potrvá tri až štyri týždne. Pre zranenie tak nebude môcť reprezentovať Slovensko na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta," uviedol klub na svojej oficiálnej internetovej stránke. John Davidson, klubový riaditeľ pre hokejové operácie zdôraznil: "Marián mal ku koncu sezóny bolesti. Po dnešných výstupných vyšetreniach sa rozhodlo, že najlepším riešením pre rýchle a plnohodnotné zotavenie je operácia. Po troch až štyroch týždňoch sa môže vrátiť do tréningového procesu."

Menšie faux-pas na úvod


Úvodný zápas však nepriniesol Slovákom radosť, ale možno aj malé pohoršenie. Najprv fínski organizátori vyvesili pod stropom Hartwall Areny nesprávnu zástavu a a vzápätí pri nastupovaní tímov aj skrátili slovenskú hymnu.

Domáci organizátori si tak hneď v otváracom zápas 77. svetového šampionátu pripísali na konto dve hrúbky. Pri zvislej zástave totiž má byť štátny znak vyobrazený rovnako zvisle v smere pruhov. "Čo sa týka zástavy, tak sa nám fínski organizátori ospravedlnili ešte pred zápasom. Uvedomili si chybu a povedali, že do sobotňajšieho zápasu ju odstránia. Čo sa týka hymny, je to ich hanba, pretože od nás dostali podklady a celú slovenskú hymnu," uviedol pre TASR mediálny manažér slovenskej reprezentácie Peter Dobiaš.

Ďalšie prekvapenie týždňa


V centre Prahy v blízkosti známej kaviarne Slávia uplynulý týždeň došlo k výbuchu. Ľahšie zranenia utrpel aj jeden Slovák, ambulantne ho vyšetrili a prepustili. Nebol však jediný zranený. Explózia si vyžiadala ešte ďalších 34. Ťažko zranení sú len dvaja z nich.

Zranená žena dostáva ošetrenie po pravdepodobnom výbuchu plynu v centre Prahy 29. apríla 2013. Polícia dostala hlásenie o explózii na Divadelnej ulici v centre Prahy o 09.56 h - udalosť nahlásili ako výbuch plynu so zraneniami. Podľa polície nie je možné vylúčiť, že bol pri výbuchu niekto zasypaný. Foto: TASR/AP Photo
Z okolitých budov evakuovali 230 ľudí. Podľa hovorkyne hasičov Pavly Adamcovej kynológovia so psami už vykonali štyri vstupy do poškodeného domu, no stále nič nenasvedčuje tomu, že by v troskách boli nejakí ľudia.Policajný hovorca uviedol, že výbuch zrejme spôsobil zemný plyn a v budove bolo v čase nešťastia okolo 15 ľudí. Nachádza sa v nej niekoľko firiem, Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) a umelecká galéria.
Výbuch vyrazil aj sklá na oknách susedných budov až do okruhu niekoľkých stoviek metrov, vrátane pražskej kaviarne Slavia. Úlomky skla spôsobili ľuďom rezné rany.

Mala to vyšetriť nová policajtka?


Že by išlo všetko hladšie, keby na prípad poslali novú nemeckú „policajtku“? Tá poriadne prekvapila skutočných nemeckých policajtov, keď ju videli v aute, ktoré nápadne pripomínalo policajné autá, ibaže bolo v ružovo-čiernom prevedení. Keďže v nápise vymenila dve písmená a nemala tam slovo „Polizei“, ale "Pozilei“, nebol to prehrešok.

Foto: www.kn-online.de
Reflexné pásky prilepené na ružovom aute značky Opel ale už v poriadku neboli. Takúto výbavu môžu mať len zásahové vozidlá, upozornili policajti mladú dámu pri cestnej kontrole v Hüllerupe v Šlezvicku-Holštajnsku.
Blondína má teraz štyri týždne na to, aby reflexné pásky z bokov vozidla zoškrabala a policajtom ukázala vynovené auto. "Nedostatky" odstrániť síce musí, ale pokuta jej nehrozí.

Na platenie je najbohatší


Keby dostala vysokú pokutu, mohla by poprosiť niekoho bohatého, aby to za ňu zaplatil. Časopis Forbes už zostavil rebríček najbohatších Slovákov. Najviac má na konte majiteľ skupiny Agrofert Andrej Babiš.

Jeho majetok odhadol časopis Forbes na 1,54 miliardy eur. Pri zostavovaní rebríčka najbohatších ľudí na Slovensku vychádzal magazín z oficiálnych údajov firiem, ku ktorým sa ich majitelia priznávajú.

"Bohatstvo ľudí z nášho rebríčka je takmer výlučne viazané v spoločnostiach, ktoré vybudovali a predstavuje hodnotu, ktorú by získali, ak by sa teoreticky rozhodli svoje podiely predať," uviedol časopis, ktorý zostavil aj spoločný rebríček 30 najbohatších ľudí v Čechách a na Slovensku.

Druhým najbohatším Slovákom je podľa magazínu Ivan Chrenko (600 miliónov eur) zo spoločnosti HB Reavis, tretím Jaroslav Haščák z Penty (480 miliónov eur) a na štvrtom mieste sa umiestnil majiteľ viacerých železiarní Tomáš Chrenek (440 miliónov eur). Prvú päťku uzatvára Martin Kúšik (420 miliónov eur) z Penty.

Komentáre