Život
Nepoznaný génius so slovenským pôvodom, ktorý stál pri zrode GPS
, 26. septembra 2013 6:00
Vzťah k Slovensku
Getting sa narodil v New Yorku, no jeho slovenský pôvod je viac než zrejmý. Otec Milan Getting bol publicista, politik a diplomat. V roku 1918 ako signatár Pittsburskej dohody stál pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov. Aj syn Ivan najskôr navštevoval školy na Slovensku, keď rodina Gettingovcov pôsobila v Bratislave. Neskôr, keď jeho otec dostal post konzula v Spojených štátoch amerických, celá rodina odišla za oceán.
Ivan Getting ani neskôr na vlasť svojich predkov nezabudol a prechovával k Československu vrúcny vzťah. Ovládal slovenčinu slovom i písmom. A Československo viackrát navštívil. Bolo to vplyvom otca - zanietený patriot, ktorý mal dôležité slovo i pri zostavovaní prvej československej vlády. Milan Getting bol blízkym priateľom T. G. Masaryka. Synove puto k vlasti predkov sa pretrhalo až na začiatku studenej vojny. Vtedy však už ako vážený vedec stál za veľkými projektami svetového významu.

Začiatok kariéry Ivana A. Gettinga
Kariéru začal na Harvarde v roku 1935. Väčšinu svojho života venoval výskumu a vývoju radarových, navigačných a obranných systémov pre americkú obranu. V roku 1940 už ako riaditeľ MIT vyvinul spolu so svojim tímom radar SCR-584, ten zabránil úplnému zničeniu Londýna, na ktorý nacistické Nemecko vypálilo bomby V-1 počas druhej svetovej vojny. Vďaka radaru sa z približne 1600 rakiet, ktoré mali dopadnúť na mesto, zničilo 90 percent. Getting zostrojil tento radar v rámci tajného projektu. Počas vojny bol zvláštnym poradcom ministra vojny Henryho L. Stimsona vo veciach vojenského použitia radaru. Radary ovplyvnili aj ďalší vývoj druhej svetovej vojny a vedec po jej skončení dostal vyznamenanie od amerického prezidenta.
V roku 1950, počas kórejskej vojny, sa Getting stal asistentom pre plánovanie rozvoja, zástupcom náčelníka štábu pre vzdušné sily Spojených štátov a v rokoch od 1951 do 1960 bol viceprezidentom pre inžinierstvo a výskum v Raytheonskej spoločnosti. Počas pôsobenia v Raytheonskej spoločnosti Getting tiež pôsobil vo výbore pre podmorský boj pri Národnej rade pre výskum. V roku 1960 sa Getting stal zakladajúcim prezidentom Aerospace Corporation - Spoločnosť pre letectvo a kozmonautiku, kde zotrval až do roku 1977. Spoločnosť bola založená na žiadosť ministerstva vzdušných síl ako nezisková organizácia s využívaním všetkých zdrojov modernej vedy a techniky na dosiahnutie pokrokov v oblasti balistických rakiet a kozmických systémov, ktoré sú základom národnej bezpečnosti. Getting bol tiež zakladajúcim členom vedeckej poradenskej skupiny vzdušných síl (neskôr premenovanej na Vedecký poradenský zbor) a predsedal výboru pre elektroniku. V roku 1978 pôsobil ako prezident Inštitútu elektrických a elektronických technikov (IEEE). Pôsobil tiež v predstavenstve riaditeľov spoločnosti Northrop a v dozornej rade výskumného ústavu životného prostredia v Michigane.
Stál pri zrode GPS
Dnes bežná vec, ktorú máme aj v mobilných telefónoch a nejako zvlášť si ju neuvedomujeme. Je však potrebné poznamenať, že tento systém významne ovplyvnil druhú polovicu 20. storočia a jeho význam už aj v komerčnom využití doteraz trvá.

Na počiatku vývoja si technológia vyslúžila kritiku. Getting bol neúnavným obhajcom tohto projektu aj napriek prvotnému odporu zo strany Pentagónu. Stal sa jedným z troch konštruktérov a navrhovateľov satelitných navigačných systémov, ktoré viedli k rozvoju a zavádzaniu globálneho navigačného systému. Keď bol v Raytheone, dohliadal na vývoj prvého trojdimenzionálneho systému na určenie polohy podľa časového rozdielu príchodu - vypracovaného na základe požiadavky vzdušných síl pre navádzací systém, ktorý sa má použiť s navrhovanou medzikontinentálnou balistickou raketou (ICBM), ktorá by dosiahla mobilitu tým, že by cestovala prostredníctvom železničného systému. Počas pôsobenia v spoločnosti pre letectvo a kozmonautiku (Aerospace Corporation), dohliadal na štúdie o využití satelitov ako základu pre navigačný systém pre vozidlá pohybujúce sa rýchlo v troch rozmeroch.
Ocenenia Ivana Gettinga
Profesor Ivan Alexander Getting zomrel 11. októbra 2003 v Kalifornii. Tohoto vedca svetového významu v našich zemepisných šírkach nie je veľmi poznať. Široká verejnosť vie o ňom málo. Získal množstvo ocenení:
- Navy Superior Public Service Award za "výnimočné životné úspechy podporujúce námornú vedu a technologický program".
- Draperova cena Národnej akadémie inžinierstva, obdoba Nobelovej ceny vo fyzike.
- Po jeho smrti vypustili na obežnú dráhu okolo Zeme satelit, ktorý nesie meno práve po Ivanovi Gettingovi
- Bol ocenený vstupom do Siene slávy národných vynálezcov.