Život

Fakty o výživových doplnkoch pre psov

"Čo pes skutočne potrebuje?"

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 12. decembra 2024 10:41
Ilustračné foto Foto: New Africa / stock.adobe.com
Je potrebné do jedálnička vášho štvornohého miláčika zaradiť doplnky výživy alebo je to len prežitok modernej doby? Mnoho majiteľov totiž verí, že ich chlpáči potrebujú množstvo vitamínov a minerálov navyše. Je to skutočne tak?

Komplexné krmivo pokryje všetky nároky zdravých psov
Ak je pes zdravý a dostáva kvalitné krmivo, nie je nutné mu podávať ďalšie vitamíny a doplnky stravy. Napríklad granule alebo konzervy, ktoré nakúpite na Panakei.sk (slovenský výrobca krmiva pre psov) majú starostlivo zostavenú receptúru tak, aby psovi poskytli vyváženú kŕmnu dávku so všetkými potrebnými nutrientmi, vitamínmi a minerálmi.

Ak však pes trpí rôznymi zdravotnými problémami, ako je napríklad strata kvality srsti, kĺbové problémy, stres a podobne, alebo má špecifické potreby, môže byť potrebné podávať mu dodatočné doplnky podľa odporúčania veterinára.

Pri BARF stravovaní je potrebné doplniť niektoré vitamíny
BARF, teda kŕmenie surovou stravou, môže byť pre psa prospešné, ak je jedálniček správne zostavený a detailne naplánovaný. V opačnom prípade to môže viesť k vážnemu nedostatku živín, čo negatívne ovplyvní celkové zdravie psa.

Častým problémom je nevyvážený pomer mäsa a kostí, ktorý vedie k nedostatku vápnika – v kŕmnej dávke psa by malo byť približne 50 až 60% mäsa a 20 až 30% kostí. Na trhu nájdete špeciálne BARF doplnky, ktoré je potrebné pridávať do psej stravy, ideálnym doplnkom je aj sušená morská riasa (kelp).

Prevencia degradácie pohybového aparátu
Niektoré psy sú náchylnejšie na ochorenia pohybového aparátu, ako je napríklad dysplázia bedrového kĺbu, artróza, artritída a iné. Dôvodom je nielen životný štýl psa, ale aj jeho genetické a anatomické predispozície. V takom prípade sa odporúča podávať výživu na kĺby pre psov – účinné látky v týchto produktoch netlmia bolesť, ale ide o prevenciu.

Nadmerný príjem vitamínov môže psovi uškodiť
Pred pridaním akýchkoľvek doplnkov do stravy psa sa vždy poraďte s veterinárom. Nadmerný príjem vitamínov totiž môže psovi uškodiť – ide o stav nazývaný hypervitaminóza, ktorý môže v závislosti od nadbytku jednotlivých vitamínov viesť k rôznym zdravotným problémom, napríklad prehnané podávanie vitamínu C, ktorý si mimochodom dokáže pes vytvárať v tele aj sám, môže spôsobiť hnačku alebo podráždenie tráviaceho traktu.

Komentáre