Život
Chladnička sveta Arktída sa topí, čo bude ďalej?
Alena Klepochová, 20. mája 2013 14:00
„To, že sa Arktída topí, by malo byť signálom na jej urýchlenú ochranu. Namiesto toho však okolo Arktídy začínajú ako supy krúžiť okolité krajiny a ropné spoločnosti, ktoré v tomto stave vidia príležitosť na zisk a hľadajú oblasti na ťažbu ropy, prípadne komerčný rybolov. Ak by sa však ropná havária stala v takej krehkej oblasti, akou sú arktické vody, mala by ďalekosiahlejšie následky, ako sme zvyknutí,“ povedala Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko.
V Severnom ľadovom oceáne v okolí pólu sa podľa odhadov USA nachádza zhruba 15 percent doposiaľ neobjavených ložísk ropy a 30 percent neobjavených ložísk zemného plynu. Ochrancovia prírody sa obávajú ničivých dôsledkov, ktoré by mohlo mať súperenie veľmocí na arktický región postihnutý rozsiahlym topením ľadovej pokrývky.
Arktída nás ovplyvňuje, aj keď je ďaleko
Ochrana Arktídy má význam aj pre Slovensko, jej stav výraznou mierou ovplyvňuje klímu všade na svete. Arktický ľad je morská voda, ktorá zamŕza. Pomáha udržovať priemerné teploty na planéte a je životne dôležitý pre polárne medvede.
„Niekedy si myslíme, že sa nás týkajú len problémy na Slovensku. Pravda je však taká, že ochrana životného prostredia nepozná hranice a klimatická zmena na prvom mieste. Stav Arktídy je pre nás nesmierne dôležitý a keď ju nebudeme všetci chrániť, pocítime dôsledky. Zhoršujúci stav Arktídy má vplyv na počasie na celej Zemi, čo sme mohli pocítiť aj túto jar,“ skonštatovala Zlatňanská.

Zvýšenie hladiny morí môže mať pritom dramatický dopad na populácie v nízko položených oblastiach. V súčasnosti žije v oblastiach, ktoré sú iba jeden meter nad úrovňou mora, asi 150 miliónov ľudí.
Odkaz ľudí sa dostal až pod arktický ľad
Environmentalisti, ktorí sa snažia Arktídu ochrániť, rozbehli celosvetovú petíciu za jej záchranu. Podpísali ju milióny ľudí vrátane tisícov Slovákov. Titánová vlajka, ktorej dizajn vybrala spomedzi návrhov známa módna návrhárka Vivienne Westwood, symbolizujúca vôľu ľudí bola spolu s podpismi z petície v apríli vsadená na severný pól štyri kilometre pod ľadovou pokrývkou.
„Časová kapsula, do ktorej bola vlajka spolu s podpismi vložená, má symbolizovať vôľu miliónov ľudí na ochranu vzácneho prírodného dedičstva Arktídy. Symbolizuje však aj to, že Arktída má patriť všetkým a nie jednotlivým krajinám a firmám, ktoré sa snažia pôsobenie klimatickej zmeny a roztápanie ľadu využiť na ťažbu fosílnych palív a tým túto vzácnu oblasť ohroziť,“ zhrnula Zlatňanská.