Život

Čaputová a osobnosti vyzvali na zastavenie násilia na ženách

"Za ostatných šesť rokov tvorili ženy 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby, dve tretiny obetí závažného vyhrážania a 90 percent obetí trestného činu znásilnenia a sexuálneho násilia."

TASR, 27. novembra 2023 9:53
Na snímke uprostred prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia verejnej výzvy s osobnosťami spoločenského života na odsúdenie násilia na ženách pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu na ženách 24. novembra 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala spolu s desiatkami osobností verejného života na zastavenie násilia na ženách. Urobila tak pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách.

"Podľa najaktuálnejších zistení takmer polovica našich žien zažila počas svojho života psychické, fyzické alebo sexuálne násilie zo strany svojho partnera," uvádza sa v spoločnej výzve. Podľa policajných štatistík za ostatných šesť rokov tvorili ženy 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby, dve tretiny obetí závažného vyhrážania a 90 percent obetí trestného činu znásilnenia a sexuálneho násilia. Za toto obdobie bolo 52 žien zavraždených alebo zabitých ich partnerom.

Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či dokonca ospravedlňuje. "Nedá sa mu zabrániť, ak je prístup k spravodlivosti a pomoci komplikovaný a zdĺhavý. Posilňuje ho, keď ženy čelia ekonomickým nerovnostiam a chudobe, ktorá im znemožňuje násilníkov opustiť. A podporuje ho agresivita vo verejnom priestore a útoky na angažované ženy, ktoré čelia verbálnym útokom, vyhrážkam fyzickým násilím a znásilnením," uvádza sa ďalej vo výzve s tým, že násilie na ženách v akejkoľvek podobe je neakceptovateľné.


Komentáre