Život

Britský kráľ Karol III. oslavuje 75 rokov

"Korunovácia kráľa Karola III. sa konala 6. mája 2023 vo Westminsterskom opátstve v centre Londýna, počas ktorej mu anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby položil na hlavu korunu svätého Eduarda. "

TASR, 14. novembra 2023 9:03
Na snímke britský kráľ Karol III.. Foto: TASR/AP
Londýn/Bratislava 14. novembra (TASR) –
Karol III. sa britským kráľom stal po smrti svojej matky kráľovnej Alžbety II. 8. septembra 2022, slávnostne korunovaný bol 6. mája 2023. V utorok 14. novembra bude mať britský kráľ Karol III. 75 rokov.

Narodil sa ako Charles Philip Arthur George 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci v Londýne ako prvé dieťa princeznej Elizabeth a princa Philipa, vojvodu z Edinburghu.

Princezná Elizabeth sa 6. februára 1952, teda v deň smrti svojho otca Juraja VI., stala kráľovnou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších štátov Spoločenstva národov (Commonwealthu). Za kráľovnú Alžbetu II. ju korunovali 2. júna 1953, čím sa princ Charles stal následníkom britského trónu.
Na archívnej snímke z roku 1951 vtedajšia princezná Elizabeth, jej manžel princ Philip, vojvoda z Edinburghu, a ich dve deti princ Charles a princezná Anne sú v londýnskom sídle Clarence House. Foto: TASR/AP


Po súkromnom vzdelávaní v Buckinghamskom paláci a školách v Londýne, Berkshire a Škótsku nastúpil v roku 1967 na Trinity College v Cambridgei. Štúdium archeológie a antropológie po čase vymenil za históriu. V roku 1970 získal bakalársky titul.

Jeden semester strávil aj na Aberystwyth University, kde sa učil waleský jazyk v rámci prípravy na uvedenie do úradu princa z Walesu 1. júla 1969 na hrade Caernarfon. V súlade s tradíciou potom absolvoval v rokoch 1971 – 1976 vojenskú službu v letectve a námorníctve.
Na archívnej snímke z 29. júla 1981 princ Charles a princezná Diana Spencerová počas sobáša v londýnskej Katedrále sv. Paula. Foto: TASR/AP

Celosvetovou mediálnou udalosťou bola jeho svadba s lady Dianou Frances Spencerovou. V priamom prenose ju vysielala televízia a sledovalo ju viac ako 750 miliónov ľudí po celom svete. Manželka princa Charlesa po obrade 29. júla 1981 prijala titul princezná z Walesu. Ich manželstvo sa 28. augusta 1996 skončilo rozvodom.

Páru sa narodili dvaja synovia. Prvorodený William Arthur Philip Louis, známy ako princ William, prišiel na svet 21. júna 1982. Druhý syn Henry Charles Albert David, známy ako princ Harry, sa narodil 15. septembra 1984. Princezná Diana zomrela na následky tragickej autonehody v Paríži 31. augusta 1997.

Po druhýkrát sa princ Charles oženil na hrade Windsor 9. apríla 2005 s Camillou Parkerovou Bowlesovou. Dvojica mala už pred svadbou dlhoročný vzťah. Po prvýkrát sa stretli na zápase konského póla ešte v roku 1970. Jednoduchý civilný obrad bol neverejný a Charlesova druhá manželka získala sobášom titul vojvodkyňa z Cornwallu.

Britský kráľ Karol III. (vpravo) odchádza s kráľovnou Kamilou po skončení ustanovujúceho zasadnutia britského parlamentu vo Westminsterskom paláci v Londýne 7. novembra 2023. Foto: TASR/AP


Charles bol najdlhšie slúžiacim následníkom trónu v britskej histórii. Kráľom Spojeného kráľovstva a hlavou štátu 14 ďalších krajín vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu sa stal 8. septembra 2022 vo veku 73 rokov po smrti svojej matky kráľovnej Alžbety II. O deň neskôr predniesol inauguračný prejav, v ktorom okrem iného uviedol: "Nezáleží, či žijete v Spojenom kráľovstve alebo na niektorom z jeho území, z akého prostredia pochádzate alebo čomu veríte, budem sa usilovať slúžiť vám s vernosťou, úctou a láskou, ako som to robil po celý svoj život."

Titul princa z Walesu po ňom prebral jeho najstarší syn a nový následník trónu princ William, vojvoda z Cornwallu a Cambridgea. Williamova manželka Catherine (Kate) sa stala princeznou z Walesu.

Korunovácia kráľa Karola III. sa konala 6. mája 2023 vo Westminsterskom opátstve v centre Londýna, počas ktorej mu anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby položil na hlavu korunu svätého Eduarda. Po ňom bola vo Westminsterskom opátstve korunovaná za kráľovnú aj jeho manželka Kamila.

Okrem oficiálnych a ceremoniálnych povinností v Spojenom kráľovstve a v zámorí sa ešte ako princ z Walesu aktívne zaujímal o všetky oblasti verejného života. Zaslúžil sa o založenie viac ako 20 charitatívnych organizácií.
Na snímke fotografa Huga Burnanda britský princ Charles a vojvodkyňa z Cornwallu Camila v rezidencii Clerence House. Fotografiu, ktorá bola v roku 2018 oficiálnym rodinným vianočným pozdravom, zverejnil Clerence House. Foto: TASR/AP

Je známym propagátorom ochrany životného prostredia a zavedenia opatrení proti globálnemu otepľovaniu. V roku 1992 založil Inštitút architektúry princa z Walesu, ktorý sa neskôr premenil na organizáciu BRE Trust pre projekty obnovy a rozvoja miest. Aktívne sa tiež zaujíma o vzdelávanie, zdravotníctvo či podporu mladých ľudí.

Ešte ako princ z Walesu dvakrát navštívil Slovenskú republiku (SR). Prvý raz pricestoval 8. mája 1991 s prvou manželkou princeznou Dianou počas oficiálnej návštevy Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Druhýkrát prišiel 1. novembra 2000 na dvojdňovú oficiálnu návštevu na pozvanie prezidenta Rudolfa Schustera.

Prvú zahraničnú návštevu po korunovácii absolvoval Karol III. 3. – 6. júna 2023 v Rumunsku, kde navštívil aj historický región Sedmohradsko. Prvý prejav pred britským parlamentom, ktorým otvoril jeho zasadanie, predniesol 7. novembra 2023.

Zdroj: britannica.com, royal.uk, bbc.comKomentáre